Migrantov naše starnúce civilizácie potrebujú, tvrdí publicistka Tamar Jacoby, ktorá predsedá organizácii ImmigrationWorks USA. Tá v Spojených štátoch zjednocuje podnikateľov, ktorí sa snažia presadiť reformu migračnej politiky.
Majú totiž problém nájsť zamestnancov na voľné pracovné miesta.
Aká je v súčasnosti situácia so zamestnávaním imigrantov v USA?
„Za posledných 40 rokov je pracovná sila v USA čoraz vzdelanejšia. V roku 1950 polovicu americkej pracovnej sily tvorili ľudia s neukončenou strednou školou. Boli pripravení na tvrdú, náročnú fyzickú prácu, ktorá si nevyžaduje vyššie vzdelanie. Dnes je takýchto ľudí menej ako 10 percent.
Takže potrebujeme oveľa viac nízko kvalifikovanej pracovnej sily, ktorá by zaplnila pracovné pozície, na ktoré sú Američania príliš vysoko kvalifikovaní.
Zároveň potrebujeme viac vzdelancov a vedcov, lekárov. To znamená, že v súčasnosti máme silnú skupinu občanov, ktorá je z hľadiska pracovných pozícií niekde v strede, ale dole a na vrchole rebríčka je veľa neobsadených miest. V tejto situácii je pre nás výhodné, ak prídu ľudia zo zahraničia, ale nemáme veľmi dobrý systém na to, aby sme to vedeli zariadiť.“

V čom je problém?
„Na jednej strane je príliš veľa byrokracie a na druhej strane nikto nepríde, ak si so sebou nemôže vziať aj rodinu. Ľudia, ktorí by chceli pracovať napríklad na našich farmách, majú teda len jednu možnosť – najať si pašeráka, ktorý prepašuje ich rodinu cez púšť. Nie sú tam žiadne alternatívy.
Výsledkom je, že jedenásť miliónov ľudí v USA pracuje načierno. Preto veľa odborníkov za približne posledných desať rokov hľadalo riešenie situácie týchto 11 miliónov ilegálov.
Podľa našej organizácie sú títo ľudia dôležití, ale ešte dôležitejšie je opraviť systém, aby o desať rokov nelegálnych migrantov nebolo dvakrát viac.“
Čo preto robíte?
„Sústredíme sa na otázku, či vieme vytvoriť systém, ktorý by dovolil ľuďom, ktorých potrebujeme, aby prišli legálne a za nie príliš vysokú cenu. Spôsob našej práce spočíva v tom, že necháme zamestnávateľov, ktorí potrebujú pracovnú silu, aby argumentovali za nás a pomáhame im, aby ich bolo viac počuť.
Verejnosť v USA podozrieva firmy, že preferujú zamestnávanie načierno, aby sa k cudzincom mohli správať zle. Realita je iná – väčšina zamestnávateľov si uvedomuje, že keď k nim príde kontrola a zistí zamestnávanie načierno, zruší im podnikanie a poškodí meno. V Amerike napríklad fungovala veľká firma Swift, ktorá podnikala v oblasti balenia mäsa, no po niekoľkých policajných akciách zameraných na nelegálne zamestnávanie musela nakoniec zmeniť značku.
Chceme povedať vláde a verejnosti, že legálna imigrácia je pre nás dobrá. Neznamená to otvoriť dvere každému cudzincovi, ale riadiť to tak, aby krajina mohla z migrácie profitovať.“