Bratislavu rozžiarili nevídané svetlá. Pozrite si tohtoročnú Bielu noc

Svetelné a interaktívne inštalácie pritiahli do centra Bratislavy desaťtisíce ľudí.

BRATISLAVA. Biela noc rozžiarila Bratislavu a prilákala do centra mesta desaťtisíce ľudí. Videli pôsobivé svetelné a interaktívne inštalácie okolo 50 umeleckých projektov autorov z desiatich krajín. K výbornej atmosfére prispelo aj počasie. Nebolo veľmi zima a ani nepršalo, ani nefúkalo.

Už od zotmenia smerovali tisíce Bratislavčanov do centra mesta. Veľa z nich si zobralo výzvu organizátorov k srdcu a do centra cestovali hromadnou dopravou. Napriek tomu sa na Viedenskej ceste na Petržalskej strane Dunaja tvorili zápchy a parkoviská boli preplnené. 

Ľudia obdivovali Starý most nasvietený vo farbách dúhy či svetelnú inštaláciu na Moste SNP, ktorá jeho ikonickú vežu premenila na skutočný maják. Veľmi vydarená svetelná inštalácia Braňa Bernára premenila lúku v Sade Janka Kráľa na magické miesto posiate svetelnými vodnými kvetmi. Na Kapitulskej ulici si návštevníci nenechali ujsť príležitosť osobne rozsvietiť či zhasnúť jednu zo 6-tisíc žiaroviek na svetelnom mraku kanadskej dvojice Caitlind & Wayne.

Návštevníci mohli taktiež aktívne vstupovať do magickej inštalácie Light Sowers (Rozsvetlovatelia) digitálneho umelca Maotika v Grassalkovichovej záhrade. Zelené a biela svetlá premenili schodisko medzi Svoradovou a Zámockou ulicou a dali tejto mestskej skratke nový rozmer. 

Prečítajte si tiež: Prečítajte si tiež: Biela noc ukáže mesto v inom svetle

Fasády budov inšpirovali umelcov aj počas tohtoročnej Bielej noci. Modrý kostolík sa na jednu noc zmenil na ružový. A obrátená pyramída Slovenského rozhlasu inšpirovala umeleckú dvojicu Sabinu Langovú a Daniela Baumanna, ktorí na jeden z jej rohov umiestnili päť vzduchom naplnených bielych rúr inštalovaných horizontálne cez tri rady okien od 3. až po 5. poschodie. 

Pri hlavných atrakciách v interiéroch sa tvorili rady ľudí, ktorých neodradilo ani to, že išlo o platené atrakcie. Počkať sa oplatilo hlavne pred koncertnou sieňou Klarisky, v ktorej bola umiestnená audiovizuálna inštalácia Timée od umelca Guillaume Marmina a hudobníka Philippe Gordiana. Organizátori púšťali do siene len obmedzený počet ľudí, ktorí si tak bez obmedzení mohli vychutnať ich umelý vesmír

Rad sa tiež hadil pred Starou tržnicou, kde bol inštalovaný hypnotizujúco levitujúci svetelný prstenec Vincenta Leroya. 

Ľudia tiež čakali v rade pred Kunsthalle Labom na Námestí SNP aby sa nechali vtiahnuť do čiernobielej geometrickej krajiny Esther Stockerovej. 

Trpezlivosť si taktiež vyžadovalo čakanie na výťah na 23. poschodie centrály VÚB banky, ktorej modrá fasáda sa počas Bielej noci premenila nový pulzujúci Matrix. 

Bratislava si jednoznačne druhý ročník Bielej noci vychutnala.

FOTO: SME - Gabriel Kuchta / SITA

 

Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Sagan, Sagan a opäť Sagan. Chlapec bez nervov je tretí raz majstrom sveta

Pre mňa je to neuveriteľné, výnimočné, vravel slovenský cyklista.

ŠPORT

Titul venoval Sagan manželke a šampiónovi, ktorý zahynul

Využil jedinú šancu, ktorú mal. Má tretí titul majstra sveta.

ŠPORT

Peter Sagan: Superstar made in Slovakia

Začínal na sestrinom bicykli, dnes zarába šesť miliónov ročne.

Neprehliadnite tiež

Domov

V posledný septembrový týždeň by malo prísť babie leto

Nedá sa povedať, či počasie vydrží dlhšie alebo bude iba otázkou pár dní.

Domov

Remišová: Ak bude treba, Kiska by sa mal za kauzu ospravedlniť

Obyčajní navrhujú sprísnenie majetkových priznaní.

Domov

Nukleárna vojna svetu nehrozí, myslí si František Šebej

Richard Sulík si myslí, že aj keby Severokórejčania Guam napadli, vojna nebude.

Domov

Chrípková sezóna sa blíži, chrániť sa možno očkovaním

Vakcína proti chrípke poskytne spoľahlivú ochranu.