BRATISLAVA. Biela noc rozžiarila Bratislavu a prilákala do centra mesta desaťtisíce ľudí. Videli pôsobivé svetelné a interaktívne inštalácie okolo 50 umeleckých projektov autorov z desiatich krajín. K výbornej atmosfére prispelo aj počasie. Nebolo veľmi zima a ani nepršalo, ani nefúkalo.
Už od zotmenia smerovali tisíce Bratislavčanov do centra mesta. Veľa z nich si zobralo výzvu organizátorov k srdcu a do centra cestovali hromadnou dopravou. Napriek tomu sa na Viedenskej ceste na Petržalskej strane Dunaja tvorili zápchy a parkoviská boli preplnené.
Ľudia obdivovali Starý most nasvietený vo farbách dúhy či svetelnú inštaláciu na Moste SNP, ktorá jeho ikonickú vežu premenila na skutočný maják. Veľmi vydarená svetelná inštalácia Braňa Bernára premenila lúku v Sade Janka Kráľa na magické miesto posiate svetelnými vodnými kvetmi. Na Kapitulskej ulici si návštevníci nenechali ujsť príležitosť osobne rozsvietiť či zhasnúť jednu zo 6-tisíc žiaroviek na svetelnom mraku kanadskej dvojice Caitlind & Wayne.
Návštevníci mohli taktiež aktívne vstupovať do magickej inštalácie Light Sowers (Rozsvetlovatelia) digitálneho umelca Maotika v Grassalkovichovej záhrade. Zelené a biela svetlá premenili schodisko medzi Svoradovou a Zámockou ulicou a dali tejto mestskej skratke nový rozmer.

Fasády budov inšpirovali umelcov aj počas tohtoročnej Bielej noci. Modrý kostolík sa na jednu noc zmenil na ružový. A obrátená pyramída Slovenského rozhlasu inšpirovala umeleckú dvojicu Sabinu Langovú a Daniela Baumanna, ktorí na jeden z jej rohov umiestnili päť vzduchom naplnených bielych rúr inštalovaných horizontálne cez tri rady okien od 3. až po 5. poschodie.
Pri hlavných atrakciách v interiéroch sa tvorili rady ľudí, ktorých neodradilo ani to, že išlo o platené atrakcie. Počkať sa oplatilo hlavne pred koncertnou sieňou Klarisky, v ktorej bola umiestnená audiovizuálna inštalácia Timée od umelca Guillaume Marmina a hudobníka Philippe Gordiana. Organizátori púšťali do siene len obmedzený počet ľudí, ktorí si tak bez obmedzení mohli vychutnať ich umelý vesmír.
Rad sa tiež hadil pred Starou tržnicou, kde bol inštalovaný hypnotizujúco levitujúci svetelný prstenec Vincenta Leroya.
Ľudia tiež čakali v rade pred Kunsthalle Labom na Námestí SNP aby sa nechali vtiahnuť do čiernobielej geometrickej krajiny Esther Stockerovej.
Trpezlivosť si taktiež vyžadovalo čakanie na výťah na 23. poschodie centrály VÚB banky, ktorej modrá fasáda sa počas Bielej noci premenila nový pulzujúci Matrix.
Bratislava si jednoznačne druhý ročník Bielej noci vychutnala.
FOTO: SME - Gabriel Kuchta / SITA




























Beata
Balogová
