BRATISLAVA 3. mája (SITA) - Legislatívna rada vlády dnes posúdi návrh zákona o preukazovaní pôvodu majetku, ktorý pripravili poslanci Smeru. Podľa návrhu by museli dokazovať legálnosť majetku dotknuté osoby. Práve toto ustanovenie patrí k najspornejším. Ústavnoprávny výbor parlamentu už navrhol preniesť dôkazné bremeno na prokurátora. Ponechanie dôkazného bremena na dotknutej osobe by mohlo byť podľa názoru viacerých právnikov v rozpore s ústavou. Tento návrh je už siedmym pokusom o prijatie normy, ktorou by sa riešila problematika odobratia nelegálne získaného majetku.
Zákon by sa mal uplatňovať, ak hodnota majetku, ktorého pôvod nevie dotknutá osoba vysvetliť, presahuje tisícnásobok minimálnej mzdy, čo v súčasnosti predstavuje 6,5 milióna korún. Vyzvať dotknutú osobu, aby vysvetlila pôvod svojho majetku bude môcť generálny prokurátor na základe informácií získaných napríklad z trestného konania, písomných oznámení občanov, z činnosti daňových, colných, finančných orgánov, prípadne z vlastnej činnosti prokuratúry. Na vyjadrenie sa k pôvodu a spôsobu nadobudnutia majetku by mala mať vyzvaná osoba desaťdňovú lehotu. Poslanci ústavnoprávneho výboru navrhujú lehotu predĺžiť na 30 dní.
Ak tak dotknutá osoba neurobí a naďalej budú pochybnosti o zákonnosti a čestnosti nadobudnutia majetku, generálny prokurátor môže podať návrh na začatie konania na súde. Navrhovatelia zo Smeru chcú, aby súdy rozhodli v týchto prípadoch do jedného roka od podania návrhu. Aj túto lehotu navrhuje ústavnoprávny výbor vypustiť, lebo je nereálna. Zákon má byť podľa predkladateľov aplikovateľný na ktorúkoľvek osobu, prednostne by sa mal dotýkať ústavných činiteľov, vyšších štátnych funkcionárov a osôb, ktoré prijímali v období od 1. januára 1990 dôležité hospodárske alebo finančné rozhodnutia.
Zosúladenie existujúcej právnej úpravy s legislatívnymi požiadavkami Európskej únie je cieľom novely zákona o integrovanej prevencii a kontrole znečisťovania životného prostredia, ktorou sa dnes bude tiež zaoberať Legislatívna rada vlády. Zákon umožní vydať integrované povolenie pri ochrane ovzdušia, vôd a odpadovom hospodárstve čo najkomplexnejšie. Držiteľ integrovaného povolenia tak nebude musieť žiadať o ďalšie povolenia, čím sa z jeho hľadiska zjednoduší povoľovací proces. Sústredenie viacerých povolení do jedného dokumentu zjednoduší aj kontrolu ich plnenia.
bl;rp sy