BRATISLAVA. Pred exprezidentom Michalom Kováčom Slovensko zastrešovalo štátny pohreb významnému politikovi Alexandrovi Dubčekovi. Bolo to krátko pred rozpadom federácie v roku 1992. O štátnom smútočnom akte rozhodla vláda Vladimíra Mečiara, hoci niekoľko týždňov pred jeho smrťou Mečiar Dubčeka verejne kritizoval.
"Dubček pre slovenskú politiku urobil viac zla ako dobra," povedal Mečiar v lete 1992 na mítingu HZDS s tým, že Dubček nikdy nebol kandidátom hnutia za post prezidenta. Po jeho smrti tvrdil, že kandidátom hnutia bol.
Dubček zomrel 7. novembra 1992.
Bývalý predseda Národnej rady František Mikloško v tom čase prípravy pohrebu na Slovensku okomentoval tým, že v Prahe nemali záujem Dubčeka pochovať.

Protokol a scenár
Už v samostatnom Slovensku organizovala vláda pohreby dvoch horolezcov, ktorých v roku 2013 zabili teroristi v Pakistane. Záchranár Peter Šperka mal poslednú rozlúčku v Hornom Smokovci a Anton Dobeš na cintoríne v Uhrovci. Do Horného Smokovca prišiel aj premiér Robert Fico, v Uhrovci bol minister vnútra Robert Kaliňák.
Štátny pohreb s vojenskými poctami mal aj vojak Daniel Kavuliak, ktorý zomrel v roku 2013 pri útokoch v afganskom Kandaháre. Poslednú rozlúčku s vojenskými poctami mali aj ďalší dvaja vojaci, ktorí zahynuli pri bombovom útoku v Kábule koncom toho istého roku.
Odborníčka na protokol Mária Holubová vysvetľuje, že o štátnom pohrebe sa dá hovoriť vtedy, keď je na náklady štátu. "Nefinancovala to rodina, ale financoval to štát, ako vďaku za to, že sa obetovali za Slovenskú republiku," hovorí.
Štátny pohreb, ktorý sa týka súčasného alebo bývalého ústavného činiteľa, by však podľa nej mal mať vopred pripravený scenár a spĺňať protokol.
Rodina maďarského exprezidenta pohreb odmietla
V Maďarsku minulý rok zomrel prvý poskomunistický prezident Árpád Göncz, s ktorým sa Kováč ako vtedajšia hlava štátu stretával. Gönczova rodina odmietla štátny pohreb.
Prvého ponovembrového česko-slovenského prezidenta Václava Havla pochovala v roku 2011 česká vláda so všetkými poctami. Na štátny pohreb prišli desiatky zahraničných štátnikov.
Štátny pohreb odmietla pred niekoľkými týždňami aj rodina viacnásobnej olympijskej víťazky v gymnastike Věry Čáslavskej.

Beata
Balogová
