BRATISLAVA. Viaceré pochybenia a porušovanie zákonov odhalili výsledky veľkej kontroly v deviatich štátnych univerzitných a fakultných nemocniciach zo strany Najvyššieho kontrolného úradu.
Protokoly z kontrol v bratislavskej a univerzitnej košickej nemocnici, ako aj vo fakultných nemocniciach v Trenčíne, Prešove a Banskej Bystrici poputujú orgánom činným v trestnom konaní. Dôvodom sú tendre na drahú zdravotnícku techniku.

Neštandardné konanie
Proces obstarávania zdravotníckej techniky vykazoval podľa kontrolného úradu veľkú mieru netransparentnosti.
"Vo viacerých prípadoch sa víťazmi stali spoločnosti, ktoré predtým nemocnica oslovila kvôli stanoveniu predpokladanej hodnoty zákazky, v predstihu tak boli informované o cenovej úrovni, ako aj o zámere uskutočniť obstarávanie, čím oproti ostatným uchádzačom získali konkurenčnú výhodu," uviedla hovorkyňa úradu Daniela Bolech Dobáková. Kontrola sa týkala tendrov nad 200-tisíc eur.
V iných prípadoch kontrolóri poukázali na neštandardné konanie potenciálnych záujemcov o verejnú súťaž. "Až v 20 prípadoch si podklady vyžiadali viacerí záujemcovia, ponuku však predložil iba jeden. Keďže medzi nemocnicu a výhradného dodávateľa vstupuje medzičlánok, vzniká riziko predraženia nakupovanej techniky. Kontrolóri zistili navýšenie ceny v rozmedzí od 32 do 167 percent," priblížila Bolech Dobáková.
Pre nákupy zdravotníckej techniky platia od minulého roka nové pravidlá, ktoré by mali drahým nákupom zabrániť.
Nedodržiavajú rozpočty
Kontrolóri, ktorí preverovali obdobie posledných piatich rokov, najčastejšie poukazujú na porušovanie zákona o rozpočtových pravidlách. Ten je pre nemocnice základnou právnou normou v oblasti vynakladania verejných zdrojov a hospodárenia s nimi.
"Kontrolou bolo zistené, že neexistuje jednotný systém riadenia rozpočtov, čo neumožňuje ministerstvu zdravotníctva získavať informácie, na základe ktorých by mohol rezort vykonávať detailnú analýzu jednotlivých problémov, ich riešenia a premietania do príkladov dobrej praxe," priblížila Bolech Dobáková.
Kontrola ukázala, že rozpočty nemocníc sú viac-menej formálne dokumenty, pretože ich skoro vôbec nedodržiavajú. Schválené rozpočty nevedia nemocnice naplniť z hľadiska ich doterajšieho fungovania. Opatrenia, ktoré by tento stav zvrátili, podľa NKÚ vyvodené neboli.
Doterajší vývoj mal preukázať, že manažment nemocníc nehľadal rezervy v znižovaní nákladov, pretože náklady v hlavných nákladových položkách za kontrolované obdobie rástli.
Kontrolu deviatich nemocníc začal kontrolný úrad vo februári. Posvietil si na fakultné nemocnice v Nitre, Banskej Bystrici, Prešove, Nových Zámkoch, Trenčíne, Žiline, Trnave a univerzitné nemocnice v Bratislave a Košiciach. Kontroly majú pokračovať aj v ďalších nemocniciach.
O výsledkoch sa informoval aj Drucker
Ministerstvo zdravotníctva závery kontroly rešpektuje. "Minister Tomáš Drucker sa informoval o výsledkoch kontrolnej činnosti aj na osobnom stretnutí s predsedom NKÚ Karolom Mitríkom. Ministerstvo je aj do budúcnosti plne pripravené spolupracovať s úradom pri kontrolnej činnosti v oblasti zdravotníctva," reagovala hovorkyňa rezortu Stanislava Pondelová.
Pripomenula, že ministerstvo spustilo na zlepšenie situácie v zdravotníctve 26 projektov s cieľom nastaviť transparentné a efektívne procesy v rezorte. Vyššej efektivite a transparentnosti v zdravotníctve má pomôcť aj projekt centrálneho obstarávania CT prístrojov pre viacero nemocníc.
Ministerstvo očakáva, že prinesie úsporu finančných prostriedkov vo výške 20 až 40 percent. Ďalšie milióny eur majú zase ušetriť zmeny v nákupoch špeciálneho zdravotníckeho materiálu.