BRATISLAVA. Popri polícii má svojich ľudí na slovenských veľvyslanectvách aj armáda a títo vojenskí pridelenci zväčša spolupracujú s vojenskou tajnou službou.
„Vo väčšine štátov sú pridelenci súčasťou vojenskej spravodajskej služby a aj tam, kde nie, nejakým spôsobom spolupracujú,“ vysvetľuje pre SME niekdajší riaditeľ českej Vojenskej spravodajskej služby Andor Šándor, ktorý kedysi sám pôsobil ako vojenský pridelenec na českej ambasáde v Londýne.
Či policajní pridelenci zvyčajne pracujú pre civilnú tajnú službu, nevie. „Nevylučuje sa to. Krycia legenda môže byť akákoľvek, a keď je niekto policajt spolupracujúci so spravodajskou službou, samozrejme, môže v cudzine pôsobiť ako pridelenec,“ vraví Šándor.
Funkcia vymiera
Slovenská informačná služba do uzávierky neodpovedala na otázku, či v cudzine spolupracuje s našimi policajnými pridelencami alebo má na veľvyslanectvách vlastných ľudí. Podľa informácií denníka SME to závisí od toho, nakoľko dôležité sú pre SIS informácie z danej krajiny. Napríklad v Česku, Maďarsku či na Ukrajine má služba vlastných ľudí.