BRATISLAVA. Predražené CT prístroje pre svoje dve nemocnice v Liptovskom Mikuláši a v Trstenej nenakupovala v posledných rokoch len žilinská župa, na čele ktorej stojí poslanec Smeru Juraj Blanár.
Pred tromi rokmi kúpila predražený počítačový tomograf aj Roosveltova nemocnica v Banskej Bystrici. Okrem neho bol súčasťou kúpy aj ultrazvuk. Upozornil na to poslanec Miroslav Beblavý.
Niekdajší šéf banskobystrickej nemocnice Vladimír Baláž, ktorý musel na konci roku 2014 odstúpiť z funkcie kvôli predraženému stravovaniu v nej, v utorok zasadol do parlamentných lavíc ako poslanec za Smer.

Predraženie o 20 percent
"Riaditeľ Baláž tiež nakúpil rovnaké cétečko ako župan Blanár od rovnakej firmy Intes Poprad," vraví Beblavý. Na rozdiel od žilinského župana použil niekdajší šéf banskobystrickej nemocnice podľa neho "iné triky, ale s rovnakým výsledkom".
Rovnaká verzia CT prístroja ako v žilinskej nemocnici spolu s ultrazvukom mala podľa odhadovanej ceny zákazky vyjsť na 787-tisíc eur. Nakoniec však obidva prístroje vyšli bystrickú nemocnicu na 939 600 eur.
"V štandardnom verejnom obstarávaní dochádza k zlacneniu zákazky oproti úvodnému odhadu, v tomto prípade došlo k 20-percentnému predraženiu," komentuje rozdiel Beblavý.

Nie jediná zvláštnosť
Predraženie však podľa poslanca nebolo jedinou zvláštnosťou obstarávania. Namiesto štandardnej dvojročnej záruky nemocnica s dodávateľom uzavrela len jednoročnú.
Dodávateľ sa tak podľa Beblavého zbavil povinnosti hradiť výmenu RTG lampy, ktorá sa štandardne vymieňa zadarmo.
Neskôr však Baláž podpísal bez súťaže zmluvu na päťročný pozáručný servis v hodnote 369 - tisíc eur.
Stanovisko Roosveltovej nemocnice k týmto zisteniam očakávame. Po jeho získaní budeme správu aktualizovať.

Nemocnica: Nedošlo k predraženiu
Roosveltova nemocnica odmieta Beblavého tvrdenie, že pri nákupe CT prístroja a ultrazvuku došlo k predraženiu oproti odhadovanej cene.
Predpokladaná hodnota zákazky zverejnená vo Vestníku verejného obstarávania bola podľa hovorkyne nemocnice Ruženy Maťašeje stanovená na 944 400 eur. Obidva prístroje nemocnica kúpila za 939 360 eur.
"Z uvedeného vyplýva, že nedošlo k navýšeniu o 20 percent, ale naopak konečná vysúťažená cena bola nižšia ako stanovená predpokladaná hodnota," vraví Maťašeje.
Zazmluvnenie ročnej záruky na medicínske prístroje je podľa hovorkyne záležitosťou dohody zmluvných strán. "Výrobcovia na tento druh zariadení poskytujú obvykle jednoročnú záruku," dodáva.
Avšak dodávateľ firma Intes, ktorý rovnakú verziu CT akú má banskobystrická nemocnica dodával aj dvom nemocniciam žilinskej župy dal Blanárovi v cene prístroja dvojročnú záruku,
Maťašeje Beblavému však odkazuje, že RTG lampu nemocnica ešte nemenila, "nakoľko životnosť lampy je určená nie na počet dní, ale je závislá od počtu uskutočnených CT skenov".

Beata
Balogová
