BRATISLAVA. Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer) sa dočká uzavretia kauzy Bašternák, ktorú vyšetrujú jeho podriadení, ešte kým je v ministerskom poste.
Druhý pokus polície vyšetriť ju sa totiž už blíži ku koncu. Tvrdí to prezident finančnej správy František Imrecze.
„V krátkom čase bude vyslovené meritórne rozhodnutie,“ oznámil Imrecze v Rádiu Expres s odvolaním sa na Národnú kriminálnu agentúru (NAKA). Rovnakú informáciu minulý týždeň zverejnil aj riaditeľ NAKA Peter Hraško.
Pol roka po začatí trestného stíhania vo veci nadmerných odpočtov DPH vyšetrovatelia NAKA končia s preverovaním dôkazov. Tými sa polícia niekoľko mesiacov zaoberala už v roku 2014, no dôvod na začatie trestného stíhania vtedy nenašla, a to napriek vážnym podozreniam finančnej správy.
“Každý minister vo svojej histórii mal možnosť zaujať morálne stanoviská, aj pani ministerka sa tiež mohla k niektorým veciam postaviť inak.
„
Podľa opozície na tom má zásluhy práve Kaliňák, ktorý s Bašternákom v roku 2013 obchodoval. Od podnikateľa si taktiež dodnes prenajíma byt premiér Robert Fico.
Kriminálna agentúra aktuálne v prípade preveruje viaceré podozrenia. Policajná hovorkyňa Denisa Baloghová ich obsah nespresnila.
Niekoľkomesačné trvanie vyšetrovania, ktoré prebieha už druhý raz, vysvetlila zdĺhavosťou úkonov.
„Potrebný čas dokazovania v prípade si vyžadujú úkony ako expertízne skúmanie, právne pomoci do zahraničia, výsluchy osôb a zaistenie dôkazového materiálu,“ povedala Baloghová.

Kaliňák odchod nehlási
Pre kauzu Bašternák sa opozícia už dvakrát pokúsila odvolať Kaliňáka a raz aj Fica. Hoci sa jej to nepodarilo, výzvy na odchod ministra vnútra padajú aj v rámci koaličných strán.
V rozhovore pre SME to nedávno uviedla aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Podľa nej totiž už ide o otázku dôveryhodnosti inštitúcií a polície.
„Jedna vec sú fakty, druhá vec je konflikt záujmov a tretia vec je, že jednoducho v istej situácii, keď nedôvera presiahne hranicu a začína to ubližovať inštitúcii ako takej, tam už potom bez ohľadu na oprávnenosť alebo neoprávnenosť konkrétnych výčitiek je asi namieste uprednostniť záujem dôveryhodnosti inštitúcií,“ povedala.
V názore nie je osamotená. Podobný postoj zaujal aj poslanec Gábor Gál (Most-Híd), podľa ktorého je zotrvanie na poste na uvážení Kaliňáka. „Moje rozhodnutie by bolo určite iné, ako urobil minister vnútra,“ reagoval.
Poslanci zvyšných koaličných strán sú opatrnejší. „Nebudem reagovať na vyjadrenia kolegov z koalície. Môžem sa vyjadriť k otázkam, ktoré sa týkajú mojich kolegov v SNS,“ povedal šéf poslaneckého klubu SNS Tibor Bernaťák.
Za svojím ministrom si však stoja poslanci Smeru. Podľa Jany Laššákovej (Smer) je Žitňanskej postoj len jej osobný názor, v ktorom sa rozchádzajú.
Samotný Kaliňák odchod naďalej odmieta. „Každý minister vo svojej histórii mal možnosť zaujať morálne stanoviská, aj pani ministerka (Žitňanská, pozn. red.) sa tiež mohla k niektorým veciam postaviť inak,“ povedal pre RTVS.
Výzvy na výmenu ministra pritom odzneli už aj zvnútra Smeru. O tom, že sám vie, že by mal odstúpiť, hovorila europoslankyňa Smeru Monika Flašíková-Beňová ešte v júni. Pridal sa k nej aj jej kolega Boris Zala, ktorý nedávno požiadal o prerušenie členstva v strane.
Potrebu nechať Kaliňáka na stoličke ministra vnútra zdôvodňoval Smer aj aktuálnym predsedníctvom Slovenska v Rade EÚ. Šéf vnútra totiž zodpovedá za veľkú časť jeho zabezpečenia. Kaliňák je pritom už dnes suverénne najdlhšie pôsobiacim ministrom vnútra v ére samostatného Slovenska.
Smer by mohol o Kaliňákovom odchode rozhodnúť na decembrovom sneme strany. Viacerí poslanci strany pred časom pre SME priznali, že touto témou sa snem bude zaoberať.

Imrecze klamal
Pri zdôvodňovaní toho, prečo prvé vyšetrovanie neviedlo nikam, František Imrecze vo svojom najnovšom vyjadrení zavádzal. Colníci vtedy mohli podať sťažnosť proti zastaveniu šetrenia, no nespravili tak.
„Bola to zodpovednosť bývalého riaditeľa kriminálneho úradu, ktorý bol po ťažkom infarkte, klinickej smrti, v tom mesiaci sa nevenoval práci a rovnako tej sťažnosti, na ktorú boli tri dni,“ povedal Imrecze. Sťažnosť pritom mohli podať colníci v lete 2014, no riaditeľ Jozef Luterán mal spomínaný infarkt ešte v roku 2012.
V súvislosti s kauzou prešetruje špeciálna prokuratúra aj samotného Kaliňáka, a to pre okolnosti, za akých od Bašternáka odkúpil podiel vo firme.
Špeciálna prokuratúra priebeh vyšetrovania bližšie nekomentuje. "V tejto trestnej veci sa koná, prebieha vyšetrovanie, preto v súčasnosti nebudeme poskytovať podrobnejšie informácie," povedala hovorkyňa Jana Tökölyová.
Namiesto ministra mal však medzičasom problémy prokurátor Vasiľ Špirko, ktorý ministrov prípad dozoroval. Spod obvinení zneužívania právomoci verejného činiteľa ho po zásahu generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára napokon oslobodili.

Beata
Balogová
