BRATISLAVA 3. mája (SITA) - Ministerstvo vnútra SR žiada primátorov miest, starostov obcí a podnikateľov, ktorí prevádzkujú systémy varovania, aby ich používali len v prípade skutočného ohrozenia života, zdravia a majetku občanov. Rezort vnútra touto výzvou reaguje na udalosti z minulého týždňa, keď v Revúcej a v obciach Hucín, Jelšava, Gemerské Teplice, Lubeník, Magnezitovce, Mokrá Lúka a Muráň sa rozozvučali sirény varovnej a vyrozumievacej siete civilnej ochrany. Sirény boli spustené v rámci protestnej akcie Združenia Miest a obcí Stredného Gemera.
Ministerstvo upozorňuje, že zvuk sirén v prípade vzniku mimoriadnej udalosti môže byť poslednou možnosťou, ako predísť stratám na životoch a zdraví osôb na ohrozenom území. Využívanie sirén civilnej ochrany na iný účel, ako varovanie pred hroziacim nebezpečenstvom, môže spôsobiť, že ľudia na sirény v prípade skutočného ohrozenia nebudú reagovať. Ministerstvo už pripravilo novelu, na základe ktorej sa bude zneužívanie systémov varovania sankcionovať. Ak budú sirény použité na iné účely, než aké stanovuje zákon o civilnej ochrane, bude možné právnickej osobe alebo podnikateľovi uložiť pokutu až do výšky 200-tisíc Sk.
Varovnú a vyrozumievaciu sieť civilnej ochrany prevádzkuje a technicky zabezpečuje ministerstvo vnútra. Na území Slovenska fungujú 2 154 sirén varovnej siete civilnej ochrany. Túto sieť dopĺňajú autonómne systémy varovania vybudované pri atómových elektrárňach, vodných dielach či chemických prevádzkach.
Všetky sirény sú pravidelne každý mesiac testované. Ich poruchovosť sa pohybuje okolo jedného percenta.
Agentúru SITA informovala Alena Koišová z komunikačného odboru MV SR.