BRATISLAVA. Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky zasadnú v piatok po jednodňovej pauze do poslaneckých lavíc.
Po dni štátneho smútku a štátneho pohrebu prezidenta Michala Kováča ich čaká rokovanie až do devätnástej hodiny večer.
Sprísnené podmienky hazardu
Na programe schôdze majú neprerokované návrhy zákonov z dielne rezortu financií ministra Petra Kažimíra (Smer). Hlasovať o prerokovaných legislatívnych návrhoch budú zákonodarcovia až na najbližšej schôdzi v stredu 19. októbra.
Na zrušení štvrtkového rokovania sa poslanci dohodli v stredu ráno na poslaneckom grémiu. V piatok preto pokračujú v diskusii o novele zákona o hazarde, ktorú prerušili v stredu.
Podmienky pri prevádzke hazardných hier a ochrana ľudí v tejto oblasti sa schválením novely sprísnia. Dôležitou zmenou podľa ministerstva financií je najmä fakt, že poberatelia rôznych sociálnych dávok by sa už do herní dostať nemali. Cieľom novely je tiež znížiť počet miest, na ktorých sa hazardné hry prevádzkujú.
Od roku 2019 by tak mali automaty a „gambling“ zmiznúť napríklad z krčiem. Novela presúva hazardné hry do herní a zvyšuje minimálny počet hracích zariadení pripadajúcich na jednu herňu zo súčasných päť na 12 kusov. Zákon tiež stanovuje prísnejšie pravidlá aj pre prevádzkovateľov online hazardných hier, konkrétne si berie na mušku čierny trh nelegálneho hazardu.
Bez povolenia a platenia daní
Ide o subjekty bez licencie, ktoré nemajú na svoju činnosť povolenie a zároveň ani neplatia na Slovensku dane.
Poslankyňa NR SR za stranu Most-Híd Irén Sárközy si myslí, že vládny návrh zákona sa len snaží regulovať tú istú aktivitu ako už reguluje, akurát sa to deje v online priestore.
„Najdiskutabilnejším bodom predloženej novely je možnosť vypnúť nelicencované internetové hry a všetky súvisiace platby,“ povedala vo svojom vystúpení. V tejto súvislosti už podľa nej stihli byť zverejnené aj hysterické reakcie, ktoré hovoria o cenzúre internetu. „Porovnávajú Slovensko s Čínou. Lenže realita je skôr taká, že v Európe neraz panujú ešte prísnejšie podmienky,“ vyhlásila Sárközy.
Zákon o správnych poplatkoch
Počas tretieho dňa desiatej schôdze NR SR by sa mali poslanci zaoberať aj novelou zákona o správnych poplatkoch, ktorú schválila vláda. Systém poplatkov pri registrácii vozidiel by sa po jej schválení mal meniť. Po novom by mali menej platiť vlastníci automobilov pri prvej registrácii vozidla, zvýšiť by sa však mali sadzby pri ďalších registráciách.
Okrem sadzby za výkon motora má totiž pribudnúť aj koeficient podľa veku zapisovaného vozidla, podľa ktorého sa určí aj konečná výška poplatku pri každom ďalšom zápise vozidla do evidencie. Ten bol doteraz spoplatnený jednotne sumou 33 eur, ktorá zostáva minimálnym poplatkom aj podľa nových pravidiel.
V praxi to bude znamenať, že čím dlhšie obdobie od prvej registrácie vozidla uplynie, tým menej pri ďalšej registrácii vlastník zaplatí.
Menej ako 33 eur to však nebude. Nižšia sadzba pri prvej registrácii vozidla však nebude platiť pre všetky kategórie. Pre výkonnejšie automobily s výkonom nad 176 kilowattov (kW) sa sadzby naopak zvyšujú. Napríklad pri prvej registrácii najvýkonnejších vozov s výkonom nad 254 kW sa registračný poplatok navyšuje z doterajších 2 997 eur až na 3 900 eur. Sadzba pre vozidlá s najnižším výkonom do 80 kW zostáva 33 eur.
Znižovanie sadzby
Na stole majú poslanci tiež návrh novely zákona o osobitnom odvode regulovaných subjektov. Hoci zvýšenie sadzby odvodu na dvojnásobok zostáva v platnosti, postupne by však táto sadzba mala klesať na súčasnú úroveň.
Sadzba by sa mala po aktuálnom zdvojnásobení znižovať v dvoch krokoch od roku 2019 a od roku 2021. Vyplýva to z nového znenia návrhu novely, ktorú schválila vláda. Podľa momentálne platného znenia mali pritom regulované firmy poslednýkrát osobitný odvod uhrádzať za rok 2016.
Pokračovanie schôdze poslancov bude čakať opäť budúci týždeň v stredu. Dôvodom utorkového zrušenia rokovania je konanie Medziparlamentnej konferencie o stabilite, hospodárskej koordinácii a riadení v EÚ. Konferencia, ktorú organizuje Kancelária Národnej rady SR, sa oficiálne začína už v pondelok 17. októbra stretnutím politických skupín v priestoroch Bratislavského hradu.
Jej zámerom je prispieť k posilňovaniu demokratickej legitimity a zodpovednosti v oblasti hospodárskeho riadenia a rozpočtovej politiky EÚ, najmä v Hospodárskej a menovej únii, s prihliadnutím na sociálny rozmer.
Rozumný začiatok diskusie
Povoliť cyklistom 0,5 promile alkoholu pri jazde v intravilánoch obcí a na cyklochodníkoch je rozumný začiatok diskusie na túto tému. V rozprave k návrhu novely zákona o cestnej premávke od koaličných poslancov Mostu-Híd to uviedol opozičný poslanec Martin Klus (SaS).
"Časť verejnosti hovorí, že slovenský národ je nevyspytateľný a ísť nad nula promile je problém. Ja si ale myslím, že sa dokážeme správať zodpovednejšie a tento návrh je rozumný začiatok diskusie na túto tému. Skúsenosti v okolitých krajinách hovoria, že to verejnosti skôr pomohlo, ako ublížilo," povedal Klus.
S opozičným poslancom súhlasil aj Dušan Bublavý (Smer). "Je to dobrý začiatok a dúfam, že to nie je konečné riešenie. Keď budeme dostatočne vyspelí, možno bude prípustná odchýlka aj pri vodičoch motorových vozidiel," povedal vo faktickej poznámke.
Augustín Hambálek (Smer) však chcel vedieť, ako sa bude posudzovať dopravná nehoda cyklistu a motorového vozidla, ak cyklista bude mať 0,5 promile a vodič nula.
Predkladateľ Gábor Gál (Most-Híd) vysvetlil, že cyklista nebude automaticky vinný, pretože bude mať povolené nafúkať do 0,5 promile. "Neurobil žiaden priestupok. Nebude vinný, lebo zákon mu nezakázal mať alkohol do 0,5 promile," zdôraznil Gál s tým, že ak má niekto 0,5 promile, nepotáca sa a nemá to vplyv na jeho motoriku.
Gál a Tibor Bastrnák (Most-Híd) ako predkladatelia upozornili, že koncentrácia alkoholu v ľudskom organizme v hodnote 0,5 promile, resp. 0,24 mg/l, je koncentrácia etanolu v krvi, ktorú Európska komisia odporúča prijať členským štátom v rámci Stratégie EÚ na podporu členských štátov pri znižovaní rozsahu škôd súvisiacich s požívaním alkoholu.
O definitívnom osude právnej normy sa rozhodne hlasovaním v stredu 19. októbra.