V roku 1922 sa v denníku Paris Herald objavil nezvyčajný inzerát. Iste ho čítali tisícky mladých žien, no určený bol len jedinej. ‚Dôvtip, krása a pumpky‘ znel titulok a pod ním vzrušujúca výzva: ‚Ponúka sa cesta okolo sveta mladej šťastlivkyni, ktorá by sa chcela pridať k expedícii okolo sveta.‘
Bol napísaný tak stručne a priamo, až sa jednej mladej slečne z neho zakrútila hlava.
Len šestnásťročnej Alohe, rodným menom vtedy ešte Idris Galcii Hallovej, sa dostal do rúk v internátnej škole Chateau Neuf v Nice. Matka ju tam poslala na prevýchovu.
Z Idris totiž po smrti otca, ktorý padol v Belgicku počas prvej svetovej vojny, vyrastala neskrotná divoška. V rodine narastali obavy, že bude ťažké ju vydať. Dievča, hoci pochádzalo z dobrej a zámožnej rodiny, odrazu nadobudlo slobodomyseľné názory a spôsoby hodné viac dobrodruha na prahu dospelosti než poslušnej dámy súcej na vydaj.
Smútok za milovaným tatkom Idris od desiatich rokov tíšila v jeho knižnici a z rozsiahlej zbierky otcových cestovateľských kníh hltala jeden román za druhým. Snívala o ďalekých cestách a zapadnutých kútoch sveta.
Nové meno Aloha
“Štyridsaťosem hodín jazdy bez spánku, bez suchých šiat, s bolestivo driapajúcou husou kožou, prsty mám zdrevenené. Otrasy boli také silné, že som ani nemohla otvoriť ústa.
„
Cestovateľ Walter Wanderwell akoby skutočne hľadal práve ju. Pôvodom Poliak Valerian Johannes Pieczynski, ktorého Američania pred rokmi väznili v domnení, že je nemecký špión, si zmenil meno a so svojou prvou ženou Nell Millerovou založil spoločnosť Work Around the World Educational Club.
Wanderwellovou snahou bolo šíriť mierové myšlienky zastrešené heslom Law not war. Nápad pokryť misionárske úmysly expedíciou okolo sveta sa ukázal byť skvelým hnacím motorom. Nadšenie pre vec bolo nákazlivé, ľudí podobné vzrušujúce misie priťahovali.

Dvadsiate roky boli desaťročím automobilizmu. Na cestách sa čoraz častejšie objavovali autá určené aj bežným smrteľníkom, nielen elite a jej luxusným výstrelkom. Wanderwell našiel sponzora v Henrym Fordovi, ktorý expedíciu vybavil prvými Ford modelmi T vyrábanými na montážnej linke. Vďaka pásovej výrobe bol cenovo dostupný a ako auto lepšie spropagovať ako posadiť doň šikovných ľudí a nechať ich precestovať svet?
„Keď Idris odpovedala na Walterov inzerát, jeho spoločné cesty s Nell Millerovou sa už dávno rozišli,“ píše sa na stránkach venovaných životu a odkazu Idris Galcie Hallovej alias Alohy Wanderwellovej.
Charizmatická dlhaňa
Idris nedokázala odolať, ambiciózna expedícia ju až priveľmi lákala. Ak by si od matky nevyprosíkala súhlas, bola pevne rozhodnutá zo školy ujsť. Volanie bolo príliš silné a osudové.