BRATISLAVA. Centralizovaný nákup CT prístrojov, ktorý v sobotu spúšťa ministerstvo zdravotníctva, treba zastaviť, lebo hrozí riziko, že bude smerovať k manažovanému kartelu. Myslí si to nezaradený poslanec parlamentu Miroslav Beblavý.
V centrálnom obstarávaní počítačových tomografov v celkovej hodnote presahujúcej 40 miliónov eur chce podľa informácií ministerstva zo začiatku septembra kúpiť 14 nemocníc 15 týchto prístrojov.
V súťaži sú rozdelené do piatich kategórií. Cena jedného sa má podľa odhadov pohybovať v rozmedzí od pol do dvoch miliónov eur.
Beblavý bloguje: Prečo je nevyhnutné zrušiť Druckerovu súťaž na CT za 40 miliónov
Smerom k manažovanému kartelu
Tento tender je podľa Beblavého symbolom, kde sa môže dostať reforma zdravotníctva za ministra zdravotníctva Tomáša Druckera (nominant Smeru).
"Ak na jednom konci máme divoký Západ a na druhom férovú súťaž, tak jedna možnosť je, že sa tam za tohto ministra nevieme dostať, lebo je príliš slabý, aby to presadil voči záujmom, ale kam sa aspoň chce dostať je k manažovanému kartelu."
Ten hrozí podľa Beblavého preto, lebo podľa súčasne nastavených pravidiel tohto centrálneho obstarávania budú v druhom kole o dodávku CT prístroja súťažiť dvaja najúspešnejší uchádzači z prvého kola.
Poslanec predpokladá, že ak budú len dvaja, je veľké riziko vzniku kartelu, pretože sa medzi sebou môžu dohodnúť na cene. Okrem toho môžu vznikať aj kartely medzi jednotlivými skupinami CT, v ktorých sa bude súťažiť.
Beblavý preto navrhuje, aby v druhom kole boli najmenej štyria uchádzači, čím sa výrazne zníži riziko kartelu a mohlo by dôjsť k výraznému ušetreniu peňazí. Poslanec vypočítal, že keby namiesto dvoch v druhom kole boli piati, úspora by mohla dosiahnuť až 24 percent, čo by mohlo byť 10 miliónov eur.

Najideálnejší sedemročný servis
Opozičný poslanec tiež navrhuje, aby ministerstvo nesúťažilo v rôznych časových intervaloch, ktoré by spriemerovalo, lebo hrozí takisto, že uchádzači môžu pri jednotliých intervaloch zavádzať s výškou ceny.
Za ideál považuje to, aby sa súťažilo len v sedemročnom pozáručnom servise, pri ktorom každý z uchádzačov navrhne sumu, za akú by servisoval počítačový tomograf.
Dve kolá aukcie
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že nie je pravda, že do druhého kola v rámci tendra postupujú iba dvaja uchádzači, ako tvrdí Beblavý.
"Všetci uchádzači, ktorí predložia ponuky v predmetnej súťaži sa následne zúčastnia elektronickej aukcie," vysvetľuje jeho hovorkyňa Stanislava Luptáková.
Ministerstvo však podľa nej nepodpíše zmluvu s víťazom tejto prvej aukcie, Podpíše rámcové zmluvy s prvými dvomi uchádzačmi v aukcii a tí o najlepšiu cenu za CT pre konkrétnu nemocnicu súťažia ešte v druhom kole aukcie.
Ministerstvo zdravotníctva podľa hovorkyne realizuje v maximálnom záujme dosiahnutia čo najlepšej ceny až dve kolá aukcií, čím jednoznačne znižuje riziko možnosti kartelu.

Beata
Balogová
