BRATISLAVA. Už tretíkrát príde na Slovensko Tenzin Gyatso, nositeľ Nobelovej ceny za mier, známy ako 14. dalajláma. Aj tentoraz sa mu vrcholoví politici vyhýbajú.
„Dalajláma reprezentuje to najlepšie z ľudstva, spája súcit, láskavosť, ale aj veci každodenné v záujme celého ľudstva,“ povedala Suzanne Kiss, ktorá spolu so svojím mužom Csabom Kissom návštevu dalajlámu organizuje.
Do Bratislavy príde v dňoch 15. až 17. októbra, potom pokračuje do Prahy a ďalších stredoeurópskych metropol.
Jediné stretnutie so širokou verejnosťou bude mať 81-ročný dalajláma v Aegon aréne Národného tenisového centra v nedeľu. Lístky sú už vypredané, ale podľa organizátorov by mal byť z prednášky spustený aj online prenos.
„Jeho verejná prednáška bude silným a čistým hlasom volajúcim za mier a nádej,“ povedala Suzanne Kiss.
Pred prednáškou v nedeľu ráno sa dalajláma stretne so študentmi Univerzity Komenského. Univerzita mu počas jeho prvej návštevy na Slovensku v roku 2000 udelila čestný titul doktor honoris causa.

Smer sa duchovnému vodcovi vyhýba
Po potlačení povstania v Tibete Číňanmi v roku 1959 utiekol dalajláma do exilu v Indii. Odtiaľ bojuje za zachovanie celistvosti a kultúry tibetskej spoločnosti.
Stretávanie sa vysokých politických predstaviteľov s dalajlámom je preto politicky citlivé vo vzťahu k Číne. Rusko ho napríklad v roku 2003 ani nepustilo do krajiny.
Z tretej vlády Roberta Fica ho neprijme žiadny minister. Naopak, americký prezident Barack Obama s tým tento rok v júni problém nemal.
Zo slovenských politických predstaviteľov sa s ním stretne podpredseda parlamentu Béla Bugár.
Rovnako stretnutie plánujú aj František Šebej zo strany Most-Híd, podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová a poslanec Martin Poliačik (obaja z SaS). Informoval o tom Denník N.
Po návšteve Slovenska dalajláma odchádza na ľudskoprávni konferenciu Forum 2000 v Prahe. Mal by tam vystúpiť aj prezident Andrej Kiska.

Stretnutia odmietali aj v minulosti
Už počas prvej návštevy tibetského duchovného vodcu v roku 2000 sa vtedajší čelní predstavitelia slovenskej politickej scény - predseda vlády Mikuláš Dzurinda a predseda parlamentu Jozef Migaš - odmietli s dalajlámom stretnúť.
O neoficiálne, osobné stretnutie s tibetským vodcom prejavili záujem vtedajší podpredsedovia vlády Ivan Mikloš a Pál Csáky.
Počas jeho druhej návštevy v roku 2009 sa s ním nemali záujem stretnúť ani prezident Ivan Gašparovič, ani premiér Robert Fico, ani predseda parlamentu Pavol Paška.
Národná rada deň pred návštevou dalajlámu poslancom navrhla, aby sa s ním nestretli. Oficiálne stanovisko parlamentu dostali predsedovia a podpredsedovia výborov, podpredsedovia parlamentu a poslanci, ktorí sú šéfmi stálych delegácií pri medzinárodných organizáciách.
„Vzhľadom na dodržiavanie politiky jednotnej Číny si vám dovoľujeme navrhnúť nezúčastniť sa na uvedených podujatiach,“ napísal vtedy šéf parlamentného protokolu Bruno Hromý.

Beata
Balogová
