BRATISLAVA. Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a poslanec za stranu Smer Juraj Blanár opätovne odmieta tvrdenia, že župa nakúpila v roku 2011 dva CT prístroje pre nemocnice v Trstenej a Liptovskom Mikuláši predražene.
Zavádzanie v priamom prenose
"Boli sme prvý samosprávny kraj, ktorý nakupoval CT prístroje v elektronickej aukcii. Podľa odborníkov v tejto oblasti v najtransparentnejšej súťaži, aká vôbec doteraz sa môže robiť," povedal na tlačovej besede pred mimoriadnym zasadnutím parlamentného výboru pre zdravotníctvo.
Poslanec Beblavý, ktorý na tender upozornil, podľa Blanára manipuluje, klame a zavádza v priamom prenose. "Ba dokonca, čo je nebezpečné, obhajuje neúspešnú firmu," vyhlásil predseda ŽSK s tým, že zrejme vystupuje ako obchodný zástupca neúspešnej firmy.
Beblavý by sa mal podľa Blanára ospravedlniť. "Nie mne, ale Žilinskému samosprávnemu kraju, a všetkým zamestnancom v liptovskej nemocnici a v nemocnici v Trstenej. Žilinský samosprávny kraj v roku 2011 kúpil jedno z najlacnejších CT vôbec na trhu. Bolo to CT, ktoré v sebe malo zahrnutú aj cenu pozáručného servisu na päť rokov," povedal predseda ŽSK.

O obstarávaní dvoch CT prístrojov v roku 2011 pre ŽSK informoval v pondelok na tlačovej besede nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Súťaž vyhrala firma INTES Poprad, s ktorou podpísal predseda ŽSK Juraj Blanár dve zmluvy.
Podľa prvej z nich kúpil ŽSK 21. decembra 2011 obe CT za spolu 790-tisíc eur aj s daňou z pridanej hodnoty (DPH). O dva mesiace neskôr však Juraj Blanár podpísal s firmou INTES na základe tej istej súťaže aj zmluvu o pozáručnom servise. Sedem rokov fungovania CT prístrojov tak malo podľa Beblavého vyjsť na 2,272 milióna eur.
Za jeden cent ročne
Nezaradený poslanec upozornil, že konkurenti ponúkli výrazne lacnejší balík.
"Siemens chcel za predaj prístrojov spolu 1,447 milióna eur, ale servis ponúkal za jeden cent ročne. Firma SaT Slovakia chcela 1,603 mil. eura, ale servis tiež ponúkala za jeden cent. Podľa podmienok súťaže obe firmy tento pozáručný servis museli zmluvne garantovať minimálne na päť rokov," vysvetlil Beblavý.
Oproti najvýhodnejšej ponuke prišli podľa neho daňovníci o 825-tisíc eur. "Skutočná cena tak bola o 57 % vyššia ako najvýhodnejšia ponuka. Je to rovnako ako pri piešťanskom CT, kde bol prístroj najprv kúpený za milión eur, ale v neskoršej súťaži už to malo byť 1,6 milióna eur," zhrnul.
Predseda ŽSK Juraj Blanár ešte v pondelok na tlačovej besede odmietol, že by pre spomínané nemocnice kúpila župa CT prístroje o 825-tisíc eur drahšie, ako mohla.
V stredu ráno požiadal o zvolanie mimoriadneho zasadnutia zdravotníckeho výboru. Následne oň požiadali aj poslanci za hnutie OĽaNO-NOVA Alan Suchánek a Marek Krajčí.
Podmienky posúdia
Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR predĺži lehotu na predkladanie ponúk do súťaže na centrálny nákup CT prístrojov pre zdravotnícke zariadenia o desať kalendárnych dní. Termín mal pôvodne vypršať v sobotu (15.10.).
Ministerstvo po Beblavého kritike následne avizovalo, že podmienky súťaže ešte dôsledne posúdi a termín predĺži. Nie je tak vylúčené, že sa upravia.
"Máme úprimný záujem o prípravu takej súťaže, okolo ktorej nebudú žiadne pochybnosti," reagovala hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková. Minister Tomáš Drucker (nominant Smer) pri spustení avizoval, že jej cieľom je zvýšenie miery transparentnosti aj dôvery ľudí v zdravotníctvo.
Predpokladaná hodnota rámcového kontraktu je do 40,6 milióna eur, ukončenie súťaže sa očakáva v 4. kvartáli tohto roka.
Ministerstvo v reakcii odmietlo viaceré Beblavého tvrdenia. "Pán poslanec tvrdí, že do druhého kola postupujú iba dvaja najlepší uchádzači z prvého kola. Všetci uchádzači, ktorí predložia ponuky v predmetnej súťaži, sa následne zúčastnia elektronickej aukcie," vysvetlila Luptáková.
Poukázala na to, že ministerstvo neuzatvorí rámcovú zmluvu s jej víťazom, ako je to bežné, ale s prvými dvoma súťažiacimi.
Rezort nesúhlasí ani s Beblavého požiadavkou na zníženie počtu kategórií CT prístrojov z piatich na tri. "Päť kategórií zvyšuje súťaž, menej kategórií by znamenalo vyššie náklady pre nemocnice," uviedla Luptáková.
K stanoveniu počtu kategórií rezort podľa jej slov pristúpil po konzultácii s odborníkmi v oblasti rádiodiagnostiky na základe reálnych potrieb slovenských nemocníc. Rozdelenie súťaže má zabezpečiť väčší počet uchádzačov s porovnateľnými prístrojmi po technickej aj finančnej stránke.
Ministerstvo tiež vylúčilo, že by súťaž umožnila špekulatívne ponuky.
"Pán poslanec hovorí, že zmluva neobsahuje žiadnu klauzulu, ktorá by ho nútila súťažiť, čím vzniká priestor na možné predloženie 'špekulatívnej ponuky'. V zmysle bodu 23 súťažných podkladov predmetnej súťaže ak by bola uchádzačom predložená mimoriadne nízka ponuka, hodnotiaca komisia požiada uchádzača o vysvetlenie a neprimerane nízku ponuku vylúči," zhrnula Luptáková.