BRATISLAVA. Človek, ktorý v meniacom sa svete zostal rovnaký, človek, z ktorého úst nech vyjde čokoľvek, nevyznieva to prázdno, opísal 14. dalajlámu na začiatku jeho prednášky diplomat a sociológ Martin Bútora v bratislavskom Národnom tenisovom centre.
Dalajláma rozprával ticho, nikam sa neponáhľal, občas priam šepkal. Držal sa línie, ktorú určil hneď na začiatku, keď oslovil vypredanú, postojačky tlieskajúcu halu. „Sadnite si. Uvoľnite sa.“
Dvojica prekladateľov mala náročnú úlohu, duchovný rozprával súvisle celé minúty. Keď sa prekladateľka prvýkrát dostala k slovu, prerušil ju. „Potrebujem svetlo, aby som videl do vašich tvárí,“ adresoval technikom.

Prameň optimizmu
V dvojhodinovej prednáške duchovný vodca apeloval najmä na súcit, lásku a morálku. "O náboženstve po narodení nič nevieme, ale všetci máme už od počiatku rovnakú príležitosť stať sa milujúcimi bytosťami," zdôraznil potrebu dotykov a pocitu blízkosti v ranom veku.
Dalajlámov optimizmus vychádza z vývoja ľudského zmýšľania. Kým ešte začiatkom 20. storočia bola pre ľudí cestou k ich cieľom vojenská sila, v druhej polovici storočia sa začali zaujímať o iné témy, napríklad o životné prostredie.
Pády totalitných režimov podľa neho signalizovali, že ľudia našli silu vo svojom hnutí, nie vo vojne.
"Všetci sa zamýšľame čoraz hlbšie a myslím, že sila lásky je omnoho väčšia ako sila zbraní. Z toho pramení môj optimizmus," vyhlásil.
Ako 81-ročný človek si uvedomuje, že už veľkú zmenu nezažije, ale verí, že ak na zmene začne ľudstvo pracovať už teraz, do 40 rokov vznikne humánnejšia generácia.
"O dvadsať rokov budem podľa kresťanskej viery buď v nebi, alebo v pekle. Ak by som mal príležitosť sa z pekla pozrieť na ľudskú spoločnosť, budem oficiálnym úradom v pekle hlásiť, že to môžu pomaly zatvárať. Ak uvidím, že stále vládne nedôvera, konflikty, vraždy, nahlásim, že priestory treba rozširovať," povedal.

O Trumpovi zatiaľ nerozpráva
Dalajláma sa dotkol aj politiky, no otázku z publika, ako bude možné tvoriť mier na zemi po zvolení Donalda Trumpa za amerického prezidenta, odmietol zodpovedať. "Počas volebnej kampane je lepšie zachovať mlčanlivosť," reagoval.
Vo svojom vystúpení hovoril aj o výbere dalajlámu. Priznal obavy, že čínska vláda sa snaží výber ovplyvňovať. Deklaroval zároveň svoj záväzok voči Tibetu chrániť jeho životné prostredie a kultúru.
"Napriek tomu, že vyznávame iné filozofie, náboženstvá, iný spôsob života, máme spoločný cieľ. Šíriť súcit je cieľom nás všetkých a tiež vytvoriť náboženskú harmóniu." Zastal sa moslimov, keď vyhlásil, že veriaci podľa neho nespôsobí krviprelievanie. "Kto spôsobí krviprelievanie, prestáva byť moslim."
Globálna zmena si podľa dalajlámu vyžaduje zmeny v modernom vzdelávacom systéme. Tvrdí, že súčasný je príliš zameraný na materiálne hodnoty. "Náš jedinečný mozog a inteligenciu by sme mali použiť na rozvoj našej morálky. Vzdelávanie si vyžaduje širší, holistický princíp - univerzálne hodnoty, ktoré platia pre všetky bytosti."

Beata
Balogová
