Bratislava 3. mája (TASR) - Podporu proeurópskej orientácii Tureckej republiky a jej úsiliu otvoriť v októbri tohto roku rokovania o členstve v Európskej únii vyjadril dnes prezident SR Ivan Gašparovič na nástupnej audiencii nového tureckého veľvyslanca Erdala Tűmera.
Gašparovič verí, že budúce členstvo Turecka v únii bude z dlhodobého strategického hľadiska pre EÚ, a teda aj pre SR, prínosom, informuje webová stránka hlavy štátu. Slovenská strana vníma tento prínos najmä v posilnení bezpečnosti a stability v regióne Blízkeho východu a vplyvu EÚ v tejto oblasti. Začlenením Turecka do únie sa podľa prezidenta zvýši diverzita a tiež adaptabilita EÚ na nové výzvy.
Gašparoviča teší fakt, že v posledných rokoch došlo k výraznej intenzifikácii a prehĺbeniu politického dialógu medzi SR a Tureckom. Napriek tomu, že sa zvyšuje objem obchodnej výmeny, ktorá v roku 2004 dosiahla 352 miliónov dolárov, potenciál spolupráce oboch ekonomík nepovažuje slovenská strana za plne využitý.
Prezident prijal na nástupnej audiencii aj veľvyslanca Spojených arabských emirátov Ahmeda Rashida Al Dosariho. Informoval ho, že Bratislava so záujmom sleduje politiku emirátskeho vedenia zameranú na reformy a potreby domáceho ekonomického rastu, vrátane rozvoja ľudských zdrojov, posilňovania nepetrochemických odvetví a na podporu turistiky. Hlava štátu očakáva, že príchodom veľvyslanca sa zintenzívni naša vzájomná hospodárska spolupráca, vrátane účasti investorov a vytvárania spoločných podnikov, ako aj spolupráca v oblasti rozvoja turistického ruchu.
Novej veľvyslankyni Malajzie Rajmah Hussainovej slovenský prezident pripomenul, že jeho návšteva z decembra 2004 potvrdila obojstranný záujem o zintenzívnenie stykov na vyššej úrovni, na udržiavaní pravidelného politického dialógu a zdôraznila predovšetkým rozmer ekonomickej spolupráce. Za dôležité označil najmä preklenutie nedostatku informácií a vytvorenie priaznivých podmienok, ktoré by umožnili bezproblémové nadviazanie priamych stykov medzi firmami.
V rozhovore s novým thajským veľvyslancom Adisakom Panupongom podčiarkol Gašparovič význam Thajského kráľovstva ako dôležitej ázijskej krajiny s rastúcim významom v juhovýchodnej Ázii a postavením v medzinárodných vzťahoch. Uviedol, že dynamický hospodársky rozvoj Thajského kráľovstva a ďalších krajín ázijsko pacifickej oblasti vytvára predpoklady pre sformovanie dominantného centra svetovej ekonomiky v tomto regióne v nasledujúcich desaťročiach. Aj keď vzťahy Slovenskej republiky s Thajským kráľovstvom nepatria medzi priority slovenskej zahraničnej politiky, predstavujú jej dôležitú súčasť, uzavrel prezident.