BRATISLAVA. Spojili sa Vladimírom Mečiarom a jeho vládami, aby neskôr našli politické útočisko pri inom silnom lídrovi Robertovi Ficovi zo Smeru.
Viacerí politici z vládneho Smeru boli prepojení z HZDS aj v čase, keď Mečiar ako zastupujúci prezident prijal nemorálne amnestie, ktoré dnes Smer odmieta zrušiť.
Klub Smeru posilnili v roku 2005 poslanci Dušan Jarjabek a Vojtech Tkáč, ktorí sa do parlamentu dostali za HZDS. Bývalý minister práce v Mečiarovej vláde Tkáč už v Smere nie je, ale Jarjabek stále šéfuje mediálnemu výboru v parlamente.
Svoje členstvo v HZDS Jarjabek neľutuje. „Absolútne to nepovažujem za chybu a v tých časoch už vôbec nie. Chybou je, že kritériá súčasnosti sa aplikujú na minulosť,“ hovorí.
Mečiarove amnestie, ktoré zaručujú beztrestnosť únoscom Michala Kováča mladšieho, vysvetľuje ako jeho snahu zastaviť vyhrotené nálady v spoločnosti. Podobne ako ďalší poslanci Smeru sa pri téme zrušenia amnestií odvoláva na právnikov a tvrdí, že nejde o politický problém.
Smer zakladali, prípadne sú dnes jeho členmi aj ľudia, ktorí pracovali pod bývalým ministrom hospodárstva Jánom Duckým z HZDS.

Zarobili za Mečiara, zakladali Smer
Robert Fico ešte ako člen SDĽ v roku 1997 povedal, že v politike by mala nastať generačná výmena a Mečiar by mal svoje pôsobenie v politike zvážiť. O dva roky neskôr mu pomáhali založiť Smer viacerí odpadlíci z HZDS.
Spoluzakladateľom Smeru bol Fedor Flašík. Jeho firma Donar bola za éry HZDS dvornou reklamnou agentúrou Vladimíra Mečiara. Flašík neskôr priznal, že prepojením na HZDS agentúra zarobila na štátnych zákazkách veľa peňazí.