BRATISLAVA. Vládna novela zákona o hazardných hrách, o ktorej bude parlament hlasovať v prvom čítaní v stredu 19. októbra, sa podľa poslankyne strany Most-Híd Irén Sárközy snaží len regulovať tú istú aktivitu, ako už reguluje, akurát sa to deje v online priestore.
„Najdiskutabilnejším bodom predloženej novely je možnosť vypnúť nelicencované internetové hry a všetky súvisiace platby,“ uviedla v utorok Sárközy . V tejto súvislosti už podľa nej stihli byť zverejnené aj hysterické reakcie, ktoré hovoria o cenzúre internetu.
„Porovnávajú Slovensko s Čínou. Lenže realita je skôr taká, že v Európe neraz panujú ešte prísnejšie podmienky,“ upozornila Sárközy. V Škandinávii je poskytovanie hazardných hier s výnimkou štátnych lotérií úplne zakázané. Podobný zákon ako navrhovaný nedávno prijali v Českej republike.
„Pointou zákona nie je zákaz hrania alebo obmedzovanie slobody prejavu, ale snaha, aby sa obmedzili nelegálne aktivity, ktoré porušujú súčasne platné zákony,“ zdôraznila vo svojom prejave Irén Sárközy.
Poslankyňa: Regulácie je v poriadku
Poslankyňa upozorňuje, že v štátoch Európskej únie existuje veľmi rôznorodý regulačný rámec. Gambling nie je v rámci EÚ harmonizovaný a online gambling je explicitne vyňatý z platnosti Smernice o elektronickom obchode a Smernice o službách.
„Ide o oblasť takmer výsostne regulovanú národnými štátmi, čo je zdôvodnené špecifickou povahou hazardných hier,“ uviedla Sárközy. To, že sa štát snaží prísne regulovať internetové hry je podľa poslankyne úplne v poriadku.
„Práve elektronické a internetové hry sú podľa lekárov najviac rizikové z hľadiska vytvárania závislosti,“ zdôvodnila zvýšenú potrebu regulácie v tejto oblasti poslankyňa.
Cieľom je znížiť počet prevádzok
Európsky trh z hazardných hier má obrat približne 85 miliárd eur a každý rok rastie o približne tri percentá. Podľa Irén Sárközy jeho významnou súčasťou sú internetové hry, ktoré sú čoraz populárnejšie a v roku 2012 mali 12-percentný podiel na celkovom trhu s hazardnými hrami.
V roku 2015 sa pohybovali tržby v tomto sektore na úrovni 13 miliárd eur, pričom počet hráčov sa blíži k siedmim miliónom.
Podľa vládnej novely sa podmienky pri prevádzke hazardných hier a ochrana ľudí v tejto oblasti sprísnia. Dôležitou zmenou podľa ministerstva financií je najmä fakt, že poberatelia rôznych sociálnych dávok by sa už do herní dostať nemali. Cieľom novely je tiež znížiť počet miest, na ktorých sa hazardné hry prevádzkujú. Od roku 2019 by tak mali automaty a „gambling“ zmiznúť napríklad z krčiem.
Novela presúva hazardné hry do herní a zvyšuje minimálny počet hracích zariadení pripadajúcich na jednu herňu zo súčasných päť na 12 kusov. Zákon tiež stanovuje prísnejšie pravidlá aj pre prevádzkovateľov online hazardných hier, konkrétne si berie na mušku čierny trh nelegálneho hazardu. Ide o subjekty bez licencie, ktoré nemajú na svoju činnosť povolenie a zároveň ani neplatia na Slovensku dane.