BRATISLAVA. Slovensko považuje sankcie EÚ proti Rusku za nezmyselné, Bratislava ale nebude vystupovať proti jednote Únie.
Premiér Robert Fico to vyhlásil pred nadchádzajúcim summitom Rady EÚ. Štátnici by na ňom mali hovoriť o ďalšom postupe EÚ voči Rusku.

Jednota EÚ na prvom mieste
"Sankcie sú nezmysel. Nepriniesli nič k riešeniu vzťahov na Ukrajine. V tomto okamihu je ale pre mňa jednota Európskej únie na prvom mieste, mám však právo zaujať k sankciám postoj. Jednota Európskej únie je narušená v iných témach," povedal Fico pred poslancami európskeho výboru parlamentu.
EÚ zaviedla energetické, finančné a obranné sankcie voči Moskve v roku 2014, kedy Rusko anektovalo ukrajinský Krym. Brusel už skôr v tomto roku predĺžil sankcie do konca januára.
"V prípade Krymu išlo o porušenie medzinárodného práva. Súčasne dodám, že nevnímam vzťahy medzi Ukrajinou a Ruskom ako čiernobiele. Obe krajiny majú ešte čo robiť, aby naplnili minské dohody," povedal Fico, ktorý na ukončenie sankcií voči Rusku vyzýval už v minulosti.
Podľa Fica klesla obchodná výmena Slovenska s Ruskom aj kvôli sankciám o 30 percent. Dodal, že nie je dôvod na to, aby krajina bola poškodzovaná kvôli problémom týkajúcich sa medzinárodného práva.

Negatívne reakcie
Premiér Fico sa negatívne vyjadroval o sankciách aj v minulosti. Sankcie podľa neho nedosiahli očakávaný efekt a škodia Európe aj Rusku.
„Neviem, kto môže byť šťastný s takýmito vzájomnými škodami. Čo sa dosiahlo sankciami voči Kube? Nezmenili kubánsky prístup k USA ani americký prístup ku Kube,“ povedal Fico koncom mája 2015.
O pár dní neskôr pred rokovaním s ruským prezidentom Vladimírom Putinom zavolal Fico večer z moskovského hotela Ukrajina prezidentovi Petrovi Porošenkovi, aby ho ubezpečil, že Slovensko bude dodržiavať režim sankcií.
„Čím skôr budú zrušené, tým lepšie,“ povedal zasa o sankciách vo februári pre Bloomberg. Za škodlivé ich označil aj počas augustovej návštevy Moskvy, kde sa stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Beata
Balogová
