BRATISLAVA. Predseda Národnej rady (NR) SR by mal byť nadstranícky. Mal by sa preto vzdať členstva vo svojej politickej strane, nemal by vystupovať v jej mene a nemal by pôsobiť v jej prospech. To sú zmeny navrhované hnutím OĽaNO-NOVA v novele ústavy, ktorú chce hnutie predložiť na budúcu schôdzu parlamentu.
"Myslíme si, že toto opatrenie zvýši dôveryhodnosť národnej rady v očiach občanov a zlepší politickú kultúru v parlamente. Predseda parlamentu by mal viesť parlament nestranne a nezneužívať funkciu na stranícke záujmy. Len nestranný predseda môže národnú radu dôstojne reprezentovať," vysvetlila na stredajšej tlačovej konferencii v parlamente Veronika Remišová s tým, že obmedzenia platia vo Veľkej Británii aj po skončení výkonu funkcie predsedu parlamentu.
Hnutie sa pri svojom návrhu inšpirovalo Veľkou Britániou, neformálne podľa nich platí toto pravidlo aj v iných krajinách. Na Veľkú Britániu a ďalšie krajiny sa predseda NR SR a SNS Andrej Danko odvoláva pri svojich zmenách v rokovacom poriadku.
Rokovák má zaviesť časové limity pre poslancov, zakázať transparenty, tričká, má tiež umožniť dávať tisícové pokuty pre neposlušných poslancov.
Podľa OĽaNO-NOVA je zmena rokovacieho poriadku namierená proti opozícii. Danko je podľa šéfa klubu OĽaNO-NOVA Richarda Vašečku zaujatý voči opozičným poslancom, Remišová tiež hovorí o dvojakom metri na koaličných a opozičných zákonodarcov. Koalícia tieto obvinenia odmieta, hovorí o snahe zlepšiť politickú kultúru v parlamente.
Poslanci strany tiež avizujú, že Danko bude zrejme čeliť odvolávaniu, ak Národná rada zmeny v rokováku prijme.
"Po prípadnom schválení tohto rokovacieho poriadku bude Andrej Danko oprávneným kandidátom na odvolávanie. Má toho na rováši veľmi veľa," povedal na tlačovej konferencii líder hnutia OĽaNO-NOVA Igor Matovič. "Keď sme volili predsedu parlamentu, nepoznali sme ho, ctili sme dohody, na ich základe sme mu dali hlas. Aj ja som mu dal svoj, ale teraz to ľutujem. Už mu hlas nedám," vyhlásil Vašečka.