BRATISLAVA. Výbor Národnej rady SR pre zdravotníctvo nebude rokovať o kauze nákupu CT prístrojov v Žilinskom samosprávnom kraji dovtedy, kým obstarávanie nepreverí Úrad pre verejné obstarávanie.

Opozícia odpovede nedostala
Tento postup si v stredu odhlasovali koaliční členovia výboru na návrh Richarda Rašiho (Smer). Opozícia protestovala, keďže nedostala odpovede na otázky, ktoré šéfovi kraja Jurajovi Blanárovi (Smer) položila ešte minulý týždeň, keď sa mimoriadne rokovanie výboru začalo.
Blanár zopakoval, že žilinský kraj ako prvý obstarával dva CT prístroje elektronickou aukciou práve v čase, kedy zastarané CT boli poruchové.
"Komisia stanovila súťažné podmienky a kritériá a firmy, ktoré sa zúčastnili, v zákonnej lehote kritériá nenapadli. Odmietam obvinenia Miroslava Beblavého (nezaradený) o tom, že krajnakúpil dva kusy CT predražené o 820.000 eur. Naopak, v tom čase kraj nakúpil dva CT prístroje s päťročným pozáručným servisom v cene jedného CT, ktorý bol dodaný do štátnej nemocnice v Trenčíne," povedal Blanár s tým, že nemá čo zakrývať a preto požiadal úrad pre obstarávanie, aby toto obstarávanie preveril.
"Teraz je na ťahu úrad, aby povedal, ako sa veci udiali," dodal Blanár.
Raši svoj procedurálny návrh odôvodnil tým, že poslanci výboru sa potrebujú riadiť nejakou autoritou, ktorou je v tomto prípade práve úrad pre obstarávanie.
"Navrhujem, aby sme pokračovali vo výbore vtedy, keď bude nález úradu, aby sme sa vedeli oprieť o relevantnú inštitúciu," vysvetlil. Jeho iniciatívu podporili všetci koaliční poslanci, ktorí majú vo výbore väčšinu.

Počkajú si na stanovisko
Proti takémuto postupu protestovala aj Jana Cigániková (SaS), ktorá ešte na minulotýždňovom zasadnutí výboru položila Blanárovi niekoľko otázok týkajúcich sa nákupu CT a teraz chcela počuť odpovede.
Prerušenie výboru to však neumožnilo. "Som prekvapená a veľmi sklamaná. Mali týždeň na to, aby sa pripravili na tie otázky. Toto je nonsens a potvrdenie toho, že majú za ušami," myslí si.
Šéf výboru Štefan Zelník (SNS) vysvetlil, že ako predseda bol povinný nechať hlasovať o Rašiho procedurálnom návrhu. "Zdravotnícky výbor to nie sú vyšetrovatelia. Jediný kompetentný je ÚVO. Počkáme si na stanovisko úradu, potom môžeme pokračovať," zdôraznil.
Janckulík návrh podporil
Po skončení výboru poslanci Smeru odišli, do výmeny názorov s sa opozíciou dostal Igor Janckulík (Most-Híd). Práve vďaka jeho hlasu minulý týždeň prešiel návrh, aby zdravotnícky výbor ku kauze CT pokračoval aj dnes.
Rašiho procedurálny návrh o čakaní na výsledky úradu však Janckulík podporil. "Ak by to bolo na mne, ja tu súťaž zruším. Nemám problém hlasovať proti Blanárovi, ale musím vidieť výsledky ÚVO, a tak budeme v rokovaní výboru pokračovať. Budem trvať na tom, aby to vysvetlili," uisťoval opozičných poslancov.
Alan Suchánek (OĽaNO-NOVA) upozornil, že šetrenie úradu potrvá mesiace a koalícia potrebuje, aby argumenty opozície "vyfučali". "Keď dochádzajú argumenty, nastupuje hrubá sila," dodal.
Na prípad upozornil Beblavý
Na prípad v žilinskom kraji upozornil Beblavý. Podľa neho mal kraj kúpiť dva CT prístroje pre svoje nemocnice v Trstenej a Liptovskom Mikuláši predražené o viac ako 800-tisíc eur.
Podľa OĽaNO-NOVA je podozrenie, že bolo manipulované s obstarávaním.