BRATISLAVA. Až päť rokov väzenia hrozia bývalému ministrovi vnútra Danielovi Lipšicovi a poslancovi Gáborovi Grendelovi (OĽaNO-NOVA), ak sa preukáže ich vina v prípade vyzradenia bankového tajomstva.
Polícia ho vyšetruje už štyri roky, ale Národná kriminálna agentúra obvinenie vzniesla len pred týždňom.
Horšie by pritom mohol dopadnúť exminister. Kým totiž Grendela vinia len za ohováranie, u Lipšica ide už o štyri skutky. Vyplýva to z uznesenia o začatí trestného stíhania, ale aj z vyjadrení prokuratúry.
Oboch vinia, že v roku 2012 informovali o zvláštnych transakciách na účtoch podnikateľa Mariána Kočnera z mafiánskych zoznamov.
Vyšetrovatelia v odôvodnení uznesenia Lipšicovi vyčítajú napríklad to, že podnikateľa spojil s kauzou Gorila. Jeho rétorika bola podľa nich „dômyselne premyslená“ a šlo skôr o „emotívnu prezentáciu hodnotiacich názorov“.
„Vyjadreniami odprezentoval svoje osobné postoje a cez médiá sa rozhodol spochybňovať právne postupy Generálnej prokuratúry, čím sa dopustil konania, ktoré má vplyv na dôveryhodnosť tejto inštitúcie v očiach verejnosti a môže viesť až k sťaženiu jej činnosti,“ uvádza sa v policajnom uznesení.
Médiám ho rozdal Kočner, ktorý k nemu má prístup ako účastník konania, pretože polícia začala vyšetrovanie na základe jeho trestného oznámenia voči neznámemu páchateľovi.
V utorok pritom ešte verejne tvrdil, že s trestným oznámením na Lipšica a Grendela nič nemá. Obaja politici označili obvinenia za snahu o kriminalizáciu opozície.
Keď premiér Robert Fico (Smer) pred voľbami zverejnil dokumenty o firmách opozičného poslanca Igora Matoviča (OĽaNO), polícia sa porušením daňového tajomstva ani nezaoberala.

Prokuratúra mlčí
Prípad spred štyroch rokov sa týka zvláštnych transakcií na Kočnerových účtoch v Privatbanke, ktorá patrí finančnej skupine Penta. Z Belize mu vtedy prišli cez Maltu tri milióny eur.
Podnikateľ aj polícia tvrdia, že obvinení politici mali okrem oficiálnej tlačovej besedy aj off-recordové stretnutie s vybranými novinármi, na ktorom vyzradili aj bankové tajomstvo. Vyšetrovateľom to podľa uznesenia potvrdili výsluchy svedkov, hoci konkrétne mená nespomína.
“Som presvedčená, že v takejto situácii je legitímne očakávať od polície a prokuratúry, že sa postavia pred verejnosť a jasne zdôvodnia takto vznesené obvinenie. Považujem to za jedinú cestu, ako sa prepracovať k dôveryhodnosti celého procesu. V opačnom prípade sa nemožno čudovať, že kauza dostáva politický kontext.
„
Prokuratúra celý prípad komentovať nechce. „K dôvodnosti obvinenia a zákonnosti sa bude možné vyjadriť až po preskúmaní uznesenia, ako aj kompletného vyšetrovacieho spisu,“ povedal hovorca bratislavske krajskej prokuratúry Michal Šúrek.
Dodal, že rovnako ako polícia ani prokuratúra sa viac počas prebiehajúceho vyšetrovania vyjadrovať nebude.

Žitňanská mlčanie kritizuje
K mlčaniu polície aj prokuratúry sa už kriticky postavila aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd). Obvinenia totiž považuje za vážnu vec.
„Je legitímne očakávať od polície a prokuratúry, že sa postavia pred verejnosť a jasne zdôvodnia takto vznesené obvinenie,“ povedala Žitňanská. V opačnom prípade sa podľa nej nemožno čudovať, že kauza dostáva politický kontext.
O obvineniach sa pritom politici dozvedeli v utorok z médií. Prokuratúra pritom tvrdila, že žiadne obvinenie neeviduje. V stredu to vysvetľovala chybou administratívneho pracovníka, ktorý ho včas nenahral do internej databázy.
Lipšica viní polícia okrem ohovárania aj za poškodzovanie cudzích práv a tiež zo zneužitia právomoci verejného činiteľa v súbehu s ohrozovaním bankového tajomstva.
Kočner ešte v apríli vyhlásil verejnú výzvu na overiteľné informácie o Lipšicovi a Borisovi Kollárovi zo Sme rodina. Sľúbil za ne odmenu stotisíc eur. Na stredajšej tlačovke vyhlásil, že sa takých informácií dočkal.

Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je 45-percentným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka Sme

Beata
Balogová
