BRATISLAVA. Ľudia by v prípade zmeny zdravotnej poisťovne nemuseli viac vracať svoje staré preukazy poistenca.
Ministerstvo zdravotníctva v novele zákona o zdravotnom poistení navrhuje túto povinnosť, za ktorej nesplnenie hrozí sankcia do 165 eur, od januára vypustiť. Podľa rezortu ide o nadbytočnú a zbytočne zaťažujúcu povinnosť. Poslanci NR SR dnes návrh novely posunuli do druhého čítania.
Oznamovanie zmeny poisťovne
"V prípade preukazu poistenca je tento po vrátení tak či onak znehodnotený. Po začatí využívania preukazov poistencov s čipom bude tento znefunkčnený," zdôvodnilo návrh ministerstvo. Povinnosť vrátiť preukaz po zmene zdravotnej poisťovne sa v tomto roku dotkla viac ako 113.000 ľudí, tisícky z nich tak však neurobili.
Novela má ľudí odbremeniť i od ďalších povinností. Vypadnúť má oznamovanie zmeny poisťovne poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, na čo podľa ministerstva poistenci často zabúdajú.
Rovnako viac nebudú musieť hlásiť zdravotnej poisťovni zmenu mena, priezviska, rodného čísla a trvalého pobytu. "Údaje o štátnych občanoch SR s trvalým pobytom na území SR sú zdravotným poisťovniam poskytované v plnom rozsahu Ministerstvom vnútra SR," poukázal rezort.
Zoznamy dlžníkov
Zmeny čakajú aj zoznamy dlžníkov. V tých majú po novom byť zaradení neplatiči s dlhom vyšším ako 100 eur, v súčasnosti je to desať eur. Zároveň sa definovalo, kto je dlžníkom.
Návrh novely reaguje aj na ďalšie problémy z aplikačnej praxe. Okrem iného spresňuje postup pri zmene zdravotnej poisťovne, ako aj postupy súvisiace s poskytovaním a refundovaním zdravotnej starostlivosti.
Definujú sa tiež práva na náhradu nákladov zo strany zdravotnej poisťovne, dopĺňa sa preukazovanie nároku poistencov verejného zdravotného poistenia na platenie poistného štátom.
Poslanci sa ďalej zaoberali:
- Lieky hradené z verejného zdravotného poistenia budú môcť vyvážať len ich výrobcovia a držitelia registrácií, nie distribučné firmy. Právna norma má riešiť chýbajúce lieky pre slovenských pacientov. Len vlani sa zo Slovenska vyviezli lieky asi za 280 miliónov eur. Po novom preto budú môcť lieky hradené z verejného zdravotného poistenia vyvážať len ich výrobcovia a držitelia registrácií, nie distribučné firmy. Odhaduje sa, že asi 130 z nich lieky do lekární nedodávalo.
Zlepšiť dostupnosť možnosti oddlženia pre tých, ktorí sa z vlastnej viny alebo iných dôvodov ocitli v dlhovej pasci a nevedia sa z nej dostať. To je hlavný cieľ návrhu novely zákona o konkurze a reštrukturalizácii, ktorý poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) uviedla, že vďaka týmto zmenám sa od marca 2017 stane takzvaný osobný bankrot dostupnejší pre viac ľudí. Ministerstvo chce podstatne znížiť náklady spojené so začatím konania o oddlžení. Nemajetným dlžníkom by mal s nimi pomôcť štát. Návrh prináša i ochranu dlžníkov pred úplnou stratou bývania.
Pravidlá pre náhradu škody pri porušovaní súťažného práva sa budú meniť. EÚ totiž zjednocuje pravidlá pre nároky plynúce z náhrady škody spôsobenej, respektíve utrpenej v dôsledku porušenia ustanovení práva hospodárskej súťaže členských štátov a EÚ. Tie majú byť po novom konzistentné, čo zabezpečuje európska smernica, ktorú Slovensko preberá do svojho právneho poriadku. Ministerstvo spravodlivosti SR v tejto súvislosti vypracovalo návrh zákona o niektorých pravidlách uplatňovania nárokov na náhradu škody vzniknutej porušením práva hospodárskej súťaže, ktorý dnes poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Zákon ustanovuje pravidlá pre účinné uplatňovanie náhrady škody vzniknutej porušovaním súťažného práva.
Prevozy mŕtvych tiel po odbere orgánov z transplantačného centra na miesto pohrebu bude po novom hradiť Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS). Doterajšia prax bola podľa rezortu zdravotníctva taká, že tieto prevozy v mnohých prípadoch hradila rodina alebo poskytovateľ zdravotnej starostlivosti. "Transplantácia orgánu je benefitom zdravotnej starostlivosti pre jeho príjemcu, a preto navrhujeme, aby prevozy tiel uhrádzal ÚDZS," tvrdí ministerstvo. Na úhradu takýchto nákladov však treba definovať náležitosti písomnej žiadosti.
Navrhovaná novela zákona o konkurze a reštrukturalizácii ovplyvní aj inštitút osobného bankrotu. Poslanci NR SR návrh rezortu ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej posunuli do druhého čítania. Podľa Žitňanskej by zmeny mali pomôcť napríklad 40-tisíc nezamestnaným, voči ktorým sú vedené exekúcie, ako aj 60-tisíc dôchodcom.
Protischránkový zákon z ministerstva spravodlivosti je aj podľa opozície vítaný. Ministerka Lucia Žitňanská vníma novelu ako posun k transparentnosti obchodovania firiem so štátom. Opoziční poslanci však do druhého čítania predložili pozmeňujúce návrhy, ktoré by návrh novely zákona vylepšili.