BRATISLAVA. Špecializovaný tím Gorila pod doterajším vedením Mareka Gajdoša počas takmer päťročného vyšetrovania uzavrel už minimálne štyri prípady podozrenia z korupcie alebo vydierania bez vznesenia obvinenia.

Policajné uznesenia, ktoré získal denník SME podľa infozákona, naznačujú, že polícia vo viacerých prípadoch získala indície o trestnej činnosti, ale svedkovia na poslednú chvíľu zmenili výpoveď alebo začali hovoriť o nedorozumení.
Vyšetrovateľ Marek Gajdoš tento týždeň požiadal o uvoľnenie do civilu, ako jeden z dôvodov uviedol „dlhodobo netolerovateľné podmienky“, v ktorých sa ocitol pre prístup ľudí s vplyvom na jeho prácu.
Daniel Lipšic, ktorý ako minister vnútra v roku 2012 tím zriadil, aj ďalší opoziční politici hovoria o zabrzdení ďalšieho vyšetrovania.
Od roku 2013 zverejnili policajti iba päť uznesení o zastavení vyšetrovania o štyroch prípadoch.
Iba v jednom prípade bolo doteraz známe, prečo polícia nikoho neobvinila. Vo zvyšných troch teraz SME niektoré podrobnosti zverejňuje prvýkrát.
“Existujú určité indície, ktoré potvrdzujú, že určitým spôsobom mohli byť korumpovaní viacerí poslanci pri schvaľovaní Zajacových reforiem.
„
Dôležité zdravotníctvo
Spis Gorila anonym zverejnil na internete v decembri 2011. Je to vraj analytický prepis odpočúvaní bytu na Vazovovej ulici v Bratislave, ktorý Slovenská informačná služba (SIS) skutočne odpočúvala.
V byte sa vraj stretával partner skupiny Penta Jaroslav Haščák, aby úplatkami ovplyvňoval privatizáciu či prijímanie zákonov.