BRATISLAVA. Vodu na Slovensku chráni ústava, jej cenu prísne reguluje štát, ale na východe ju predávajú o polovicu drahšie ako v Bratislave. Hoci v porovnaní s Európou ceny nie sú vysoké, spotreba vody na Slovensku klesla pod minimum, ktoré vyžadujú hygienici.
Bratislavské vodárne začiatkom októbra oznámili, že niektorým zákazníkom zvýšia poplatky za vodu, a tak denník SME začal zisťovať, kto na slovenskej vode zarába.
Trh si za posledné roky rozdelilo 17 vodární. Väčšinu vlastnia obce, ktoré na vode zarábajú len nepatrne. Verejného vlastníka vodovodov vyžaduje aj Európska únia.
„Je otázne, či by vodárne boli efektívnejšie v rukách súkromníka, pretože by to záležalo najmä na regulácii štátu,“ hovorí analytik Nadácie F. A. Hayeka Martin Lindák.
Napriek tomu sa niektoré vodárne podarilo nepriamo sprivatizovať. Hovorí o tom aj údajný spis SIS Gorila.
Po zmene majiteľa sa zmenili aj tržby. Len v minulom roku napríklad francúzska spoločnosť Veolia na vode na strednom a severnom Slovensku zarobila 3,7 milióna eur pri tržbách viac ako 80 miliónov eur.

Cena vody rastie
Priemerná cena za kubický meter vody je zhruba 1,33 eura a za jeho odvod do odpadových vôd asi 1,16 eura. Ľudia v západnej Európe platia asi dvakrát toľko.