BRATISLAVA. K majetku ĽSNS pribudol v auguste rodinný dom s veľkou záhradou v Banskej Bystrici, ktorý kúpila za stranícke peniaze. Užívať ho bude predseda extrémistov a banskobystrický župan Marian Kotleba, no v majetkovom priznaní ho uvádzať nemusí. Nehnuteľnosť oficiálne patrí strane.
O novom rodinnom dome pre Kotlebu informoval týždenník Plus 7 dní. Odvolal sa na ľudí z okolia, ktorí povedali, že Kotleba sa im predstavil ako nový sused. Na obhliadke rodinného domu bol aj s svojou manželkou Frederikou, ktorú zamestnáva aj v župnom úrade.
Za dom v banskobystrickej časti Jakub pýtali pôvodní majitelia podľa inzerátu 300-tisíc eur.
Majetok strany bol podľa výročnej správy za vlaňajšok 22-tisíc eur. Za voľby dostala ĽSNS od štátu príspevok, ktorý presahuje päť miliónov eur.
Milióny od voličov
Kotlebova strana išla do volieb najskôr s tým, že peniaze na svoje fungovanie od štátu nevezme. Neskôr to doplnila o dodatok, že príspevku sa vzdá, ak sa ho vzdajú aj ďalšie politické strany.
Vzdať sa príspevku nie je jednoduché, pretože ministerstvo financií musí zo zákona peniaze na účty strán poslať.
Za volebný výsledok pripadlo strane od štátu spolu 5,04 milióna eur, ministerstvo vypláca ako prvý príspevok za hlasy, a to 1,8 milióna eur. Príspevok na činnosť je ďalších 1,8 milióna eur a za mandáty v parlamente ĽSNS dostane 1,44 milióna.
Rodinné sídlo strany
ĽSNS tvrdí, že Kotleba v dome nebude bývať a určený je na stranícke účely. "Nejedná sa o žiadnu kúpu rodinných domov pre členov strany," uviedol podpredseda strany Milan Uhrík. Kúpnu cenu nezverejnili.
Ako oficiálne sídlo si strana píše byt svojho šéfa v banskobystrickej časti Sásová, ktorý spoluvlastní s manželkou. Na webovej stránke sú ako kontakty iba e-mailové adresy členov.
Na schránke domu je logo ĽSNS. Poštárka, ktorá chodí do tejto časti, povedala, že dom slúži ako sídlo strany.

Rodinkárstvo aj súkromná zbierka
Do majetkového priznania Kotleba okrem bytu v časti Sásová napísal aj pozemok v rómskej osade v Krásnohorskom Podhradí. Parcely dostal od obyvateľa osady, ktorý sa k nim roky nevedel dostať.
Príbytky Rómov Kotleba plánoval búrať bagrom, na ktorý urobil finančnú zbierku. Peniaze mu ľudia posielali na súkromný účet.
Kotleba tvrdil, že nejde o konflikt záujmov, lebo so zbierkou začal skôr, ako sa stal v roku 2013 banskobystrickým županom.
Ako župan obsadil úrad samosprávneho kraja rodinnými príslušníkmi a členmi ĽSNS. Priviedol si aj holohlavých ochrankárov, ktorí ho na verejnosti sprevádzajú.
Poľská tajná služba v súvislosti s financovaním ĽSNS hovorila o ruských peniazoch. Kotleba patril na zoznam politikov, ktorých podľa nej platia ruské tajné služby. Na možné prepojenie medzi Kotlebom a Ruskom v júni prvýkrát verejne upozornil poľský denník Gazeta Wyborcza.
Slovenské ministerstvo vnútra odkázalo, že žiadne nezrovnalosti vo financovaní ĽSNS nezistilo.
ĽSNS mala nezrovnalosti aj pri financovaní kampane. Cez transparentný účet zaplatili tisíc eur, no ich kampaň podľa záverečnej správy vyšla na vyše 60-tisíc eur. V strane to odôvodnili tým, že letáky či prenájom sál platili za nich ľudia ako darcovia, a preto ich nezaúčtovali. Obídením transparentného účtu tak hodili zodpovednosť na darcov.


Beata
Balogová
