BRATISLAVA. Keď pred dvoma rokmi v novembri oznámil jeden z najvplyvnejších mužov Smeru Pavol Paška svoju demisiu z postu predsedu parlamentu, po jeho boku na neho dozeral jeho vnútrostranícky rival minister vnútra Robert Kaliňák.
Víkendová programová konferencia Smeru už jasne ukazuje, že Paška v strane definitívne stratil vplyv a jeho budúcnosť môže už onedlho nasledovať aj Kaliňák.
Po odstúpení z postu predsedu parlamentu po kauze predraženého nákupu CT prístroja v piešťanskej nemocnici v novembri 2014 bolo Pašku vídať len na straníckych zrazoch, ktoré moderoval.
A hoci na nadchádzajúcu konferenciu mal pôvodne pripraviť nové programové priority strany a mal ju aj moderovať, nakoniec z toho nič nebude. Aj pre kritiku programu musel Smer konferenciu odložiť a Pašku napokon pri moderovaní konferencie vystrieda predseda Robert Fico.
Paška na konferenciu podľa informácií zvnútra strany nepríde vôbec. Víkendový zraz Smeru naznačuje, že pred Vianocami môže prísť aj o svoju poslednú stranícku funkciu, ktorú si po kauze CT udržal.
„V súvislosti s Pavlom Paškom sa dejú okolnosti, ktoré sa posudzujú,“ hovorí poslanec Smeru Miroslav Číž. Pripúšťa, že Paška ako politik vzbudzuje isté nesympatie, ktoré môžu mať vplyv na popularitu strany.
„Je to citlivé, sme priatelia,“ odôvodňuje, prečo nechce hovoriť o jeho prípadnom odchode z postu podpredsedu.
Tému Paškovho prípadného odchodu z podpredsedníckeho postu označil poslanec Ján Podmanický za vnútorné záležitosti, ktoré vyriešia v strane. „Keďže už nie je v aktívnej politike, je celkom prirodzené, že jeho vplyv je nižší,“ hovorí.

Paška verzus Kaliňák
Práve sobotňajšia konferencia má odštartovať vnútrostranícke zmeny, ktoré majú vyvrcholiť na decembrovom sneme.
Výmenu na podpredsedníckych postoch na decembrovom sneme potvrdil pred niekoľkými mesiacmi minister kultúry a podpredseda strany Marek Maďarič.
V kuloároch sa spomínal práve Paška a exminister školstva Dušan Čaplovič. Po vypuknutí kauzy Bašternák, ktorá siaha k ministrovi vnútra a podpredsedovi Smeru Robertovi Kaliňákovi, sa však môžu personálne výmeny dotknúť aj jeho.
Šéf poslaneckého klubu Martin Glváč v júni povedal, že poslanci za Kaliňákom stoja a ak by vedel všetky informácie o kauze CT v čase, keď pre ňu Paška odstúpil, bol by prvý, kto by ho od toho odhováral.
Smer síce Kaliňáka vo funkcii ministra v júni podržal, no verejná mienka je proti nemu. Jeho zotrvanie vo funkcii verejne kritizovali aj viacerí členovia Smeru.
Smer by sa však podľa informácií SME mohol brániť výmene troch vysokých funkcionárov. Paška by sa preto mohol tiež brániť tvrdením, že problém Smeru už nie je on, ale Kaliňák.

Mocenský boj?
O vnútrostraníckych krídlach a sporoch Pašku a Kaliňáka hovorí aj spis Gorila. „Haščák vymenúva päť akcionárov Smeru: Juraj Široký, Vladimír Poór, Martin Glváč (Fedor Flašík), Jozef Brhel a Ivan Kiňo,“ hovorí dokument.
Za Paškom ako zástupcom východu údajne stojí Široký, za Kaliňákom, ktorý patrí k bratislavskému krídlu, zasa Brhel.
„Chýry o konkurencii týchto dvoch krídel sú známe už dlhšie, preto sa nedá vylúčiť, že zasiahnu aj do decembrového snemu,“ hovorí politológ Grigorij Mesežnikov.
Upozorňuje však, že v prípade Pašku aj Kaliňáka otriasli ich politickými pozíciami vonkajšie kauzy a nie vnútrostranícky súboj. Bez ohľadu na to, kto zotrvá v pozícii podpredsedu strany, označil oboch „za mŕtvych mužov“.

Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je 45-percentným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníka Sme

Beata
Balogová
