Bratislava 9. januára (TASR) - Bývalí ministri obrany Imrich Andrejčák (HZDS) a Ján Sitek (PSNS) pochybujú o tom, že do roku 2006 dôjde ku skráteniu základnej vojenskej služby na šesť mesiacov a do roku 2010 k úplnej profesionalizácii armády, ako to predpokladá koncepcia reformy Ozbrojené sily - model 2010, vypracovaná rezortom obrany. Obaja predstavitelia to uviedli v utorkovej diskusnej relácii Sito televízie Markíza.
Sitek argumentuje tým, že doteraz neboli prijaté zákony, ktoré sú predpokladom profesionalizácie armády. Podľa neho absentuje napríklad novela zákona o ozbrojených silách, čoho dôsledkom je existencia troch rôznych vojenských zložiek, ktoré spadajú pod velenie troch rôznych ministrov, čo je mimoriadne nákladné.
Podľa Andrejčáka sa zase do roku 2006 nepodarí plne profesionalizovať najnižší profesionálny zbor, pretože vláda nezvolila správny postup. Vie si však predstaviť, že sa do stanoveného termínu vytvoria podmienky na čiastočnú profesionalizáciu armády podľa nemeckého vzoru. "Pán minister dopláca na to, že mu radia ľudia, ktorí sa tým nezaoberajú," povedal Andrejčák a dodal, že medzi koncepciou a realizačným plánom Modelu 2010 je veľa disproporcií.
V súvislosti s vyhlásením tendra na nákup nových lietadiel pre slovenskú armádu - ktorého odloženie avizoval minister obrany Jozef Stank s odôvodnením, že by sa v predvolebnom roku mohol spolitizovať - Andrejčák vyhlásil, že SR do roku 2010 nebude nové lietadlá potrebovať. Vysvetlil, že slovenská armáda disponuje spomedzi postkomunistických štátov najmodernejším letectvom.
Obaja exministri obrany sa postavili proti zámeru Stanka, ktorý navrhuje, aby armádne športové kluby, na prevádzku ktorých sa ročne vynakladá 150 miliónov korún, prešli do kompetencie ministerstva školstva. Andrejčák upozornil, že ak sa existencia športových klubov nezapracuje do Modelu 2010, po našom prípadnom vstupe do NATO ich tam už nebude možné vrátiť.
Výrok amerického veľvyslanca na Slovensku Ronalda Weisera o tom, že našu pozvánku do NATO ovplyvní zloženie budúcej slovenskej vlády a nedostaneme ju, ak sa zopakuje situácia spred roku 1998, Andrejčák interpretoval tak, že americký diplomat poukazoval na to, aby všetci budúci partneri vo vláde podporovali integráciu do Severoatlantickej aliancie. Podľa neho Weiser nehovoril o neprijateľnosti HZDS pre alianciu.