SME

Gál navrhuje, aby ministri dostali v pléne časové limity, premiér nie

Poslanci SaS zmenu rokovacieho poriadku považujú aj za protiústavnú a nevylučujú podanie na Ústavný súd SR.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Časové limity na vystúpenie v pléne Národnej rady by mali dostať aj ministri. Premiér by mal mať právo vystupovať neobmedzene, rovnako ako predseda NR SR a prezident SR. Počíta s tým pozmeňujúci návrh k novele rokovacieho poriadku, ktorý v piatok predložil v pléne predseda klubu Mosta-Híd Gábor Gál.

Ministri by mali mať 20-minútový priestor, ale možnosť hlásiť sa do rozpravy kedykoľvek. Výnimku dostanú, keď budú čeliť odvolávaniu. Vtedy limity platiť nebudú a budú môcť rečniť neobmedzene.

SkryťVypnúť reklamu

Poslancom má zostať možnosť prihlásiť sa do rozpravy dvakrát. Pôvodný návrh mal umožniť poslancom iba jedno vystúpenie k jednému bodu. V súčasnosti sa môžu hlásiť písomne aj ústne, a tak to má zostať.

Premiér či predseda parlamentu bez obmedzenia

Novinkou sú časové obmedzenia. Pri prvom vystúpení by mali mať 20-minútový priestor, v druhom desaťminútový. Do tohto času sa nemá rátať čas potrebný na prečítanie pozmeňujúceho návrhu. Zároveň má platiť, že ak poslanec vystúpi v mene poslaneckého klubu, bude môcť rečniť 30 minút.

Predkladatelia návrhov zákonov a spravodajcovia nemajú mať obmedzený čas na vystúpenie. Rovnako ako prezident SR, predseda NR SR a predseda vlády SR. Traja najvyšší ústavní činitelia, ministri, predkladatelia a spravodajcovia by mali mať právo prihlásiť sa do rozpravy kedykoľvek a koľkokrát chcú.

SkryťVypnúť reklamu

O zmenách rokovacieho poriadku by mali poslanci rozhodnúť na aktuálnej schôdzi parlamentu.

SaS sa nepáči

Poslanci z opozičného poslaneckého klubu SaS si však myslia, že nový rokovací poriadok dehonestuje Národnú radu a parlamentnú demokraciu. Zavedie do pléna šikanu a chaos. Tiež ho považujú ho aj za protiústavný a nevylučujú podanie na Ústavný súd SR.

Predsedníčka klubu SaS Natália Blahová zároveň navrhuje koaličnú novelu upraviť. Žiada vypustiť obmedzenia pre poslancov ako sú napríklad časové limity na vystúpenie v rozprave. Tiež chce vypustiť z návrhu zákaz používať videá a zvuky, či zákaz nosiť do rokovacej sály transparenty a plagáty. Poslanci by tiež podľa nej mali mať naďalej právo robiť si fotky a videá z pléna.

Prečítajte si tiež: Koalícia ukáže zmeny v rokovacom poriadku až v pléne. Dostál protestoval Čítajte 

Danka žiadajú, aby novelu stiahol

Vypustiť žiada aj navrhovanú povinnosť odovzdať písomne vyhotovený procedurálny návrh predtým, než ho poslanec v pléne prednesie. SaS chce tiež z návrhu vynechať posilnenie právomoci predsedajúceho a samotného predsedu parlamentu v otázke disciplinárneho konania voči poslancom.

SkryťVypnúť reklamu

Ak tieto pozmeňujúce návrhy klubu SaS parlament neschváli, liberáli žiadajú, aby sa nepokračovalo v rokovaní o návrhu z dielne koalície. Opätovne tak žiadajú aj predsedu parlamentu Andreja Danka (SNS), aby novelu stiahol a pripravil dobrý návrh spolu so všetkými klubmi.

Blahová vo svojom vystúpení vysvetlila, aké problémy novela podľa nej prinesie. Kritizovala najmä obmedzenie času na vystúpenia pre poslancov. Nevidí naň dôvod. Schôdza podľa nej často končí skôr, ako je v pláne, nepredlžuje sa nezmyselne. Časové limity považuje za nebezpečné. "Zmeny nezabezpečia efektívnosť rokovaní, navyše sú vážnym zásahom do ústavou garantovaných práv poslanca. Táto zmena je dehonestáciou parlamentnej demokracie, NR SR aj rozpravy v nej," vyhlásila.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Nový rokovací poriadok nerieši zásadné problémy, upozorňuje Via Iuris Čítajte 

Blahová sa obáva zneužitia

Za nezmysel považuje aj to, aby sa zakázali audiovizuálne pomôcky. "Žijeme v digitálnej dobe. Oberáme sa o pokrokové možnosti výkladu zložitých problémov. V budúcnosti bude používanie technických pomôcok nevyhnutným štandardom," poznamenala. V súvislosti so zákazom transparentov pripomenula, že aj v minulosti napríklad aj poslanci Smeru nosili do pléna transparenty.

Blahová tiež kritizovala možnosť prerušiť schôdzu, ak predsedajúci vykáže neposlušného poslanca a ten neodíde z rokovacej sály. Poslankyňa sa obáva zneužitia tejto právomoci, keďže rokovací poriadok podľa nej nedefinuje prejavy a činy, ktorými by mal poslanec prekročiť hranice slušnosti. "Toto ustanovenie je zneužiteľné v politickom boji aj vo vecnom názorovom spore tým, že oponent môže byť ľahko odstránený, bude vykázaný z rokovacej sály," poznamenala.

SkryťVypnúť reklamu

"Áno, s kolegami sme svojho času roztiahli v rokovacej miestnosti na pár minút transparent, ktorý nikoho neurážal, nedehonestoval ani nikoho neponižoval. Potom sme ho zrolovali a vyniesli z rokovacej miestnosti preč. To je zásadný rozdiel medzi nami a vami. My sme nerobili bordel v rokovacej miestnosti ako to robili nedávno vaši kolegovia z opozície," reagoval poslanec Smeru Peter Šuca.

Opozícia hovorí, že ho pripravujú bez nej

Odmietol aj Blahovej tvrdenie, že horalka v kabelke v rokovacej sále bude porušením rokovacieho poriadku. "Ale asi by bolo hlúpe, keby som pri vašom diskusnom príspevku začal konzumovať horalku a zapíjať ju kofolou," doplnil.

Šéf klubu Mosta-Híd Gábor Gál odmietol Blahovej kritiku, že novela rokovacieho poriadku nie je pripravená s opozíciou. "My sme povedali, že tento návrh je otvorený. Rokovali sme o tom na grémiu, vy ste odtiaľ odišli, nechceli ste rokovať. Žiadali sme vás o návrhy, odmietli ste ich dať. A teraz ich dávate tu. Robíte z toho PR. Nejde vám o vylepšenie zákona, to by ste si inak s nami sadli za rokovací stôl. Ide vám o zlobu," odkázal Gál Blahovej.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 97 917
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 084
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 781
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 013
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 266
  7. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 920
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 808
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu