Výbor pre obranu a bezpečnosť vás pozval na zasadnutie, aby ste sa vyjadrili k prípadu Gorila aj spolu s policajným prezidentom Gašparom a odstupujúcim šéfom vyšetrovacieho timu Marekom Gajdošom. Prídete tam?
„Ja sa pánom opozičným kolegom naozaj nebudem venovať, lebo to by museli prejaviť základnú úctu k Národnej rade, ku koaličným poslancom. Ak ju prejavia a nebudú po nich bliakať všetky tie veci, ktoré bliakajú, potom sa im začneme venovať.“
Čiže na výbor neprídete?
„Ja netuším, ale pánu Galkovi sa určite venovať nebudem. To by musel mať nejakú normálnu výchovu a normálne sa baviť s poslancami. Teraz nemyslím seba, ja som minister, tam je to trochu iné.“

A čo urobíte, keď vás výbor predvolá oficiálne?
„Musí urobiť uznesenie a o takom neviem. Doteraz sme vždy chodili dobrovoľne, ale už viackrát som povedal, že k otvoreným prípadom nikdy neprídem. Oni to robia ako svoje PR. Keď bol Galko ministrom obrany, dva roky nevyšetrovali Gorilu vôbec. Opýtajte sa jeho, ak chcete byť objektívne médiá. Ja vám nechcem hovoriť, čo máte robiť, i keď to z časti z vás hovoria iní opoziční kolegovia. A to sú čisto vnútorné témy, či sa niekto rozhodne odísť potom, čo sme si za štyri roky vyšetrovania neprečítali žiadne obviňujúce uznesenie, hoci v úvode pri stretnutí sme boli uistení, že majú obrovské množstvo materiálov. Z toho vyplýva aj moja snaha, aby sme po uzavretí prípadu mohli verejnosti sprístupniť mozaiku, ktorú policajti, ktorí robili naozaj tvrdo, nazbierali.“
A nevidíte problém v tom, že Gajdošovi kládol prekážky špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Kováčik blokoval vypočutie agenta SIS Petra Holúbeka, vypočutý nebol ani premiér Robert Fico.
„Ani vy, ani ja, nie sme pánmi trestného konania. Jediný, kto je pánom trestného konania je prokurátor. Tým som na to odpovedal.“
Ale to blokovanie z Kováčikovej strany tam bolo.
„Ja také špekulácie robiť nebudem. Pamätám si na roky 2002 až 2004, keď sa niektorí slovenskí novinári pravidelne schádzali v Lamači a viedlo to k tomu, že sa informácie vyzrádzali. Toto sú riziká a politici sa k odborným veciam nemajú vyjadrovať. Každý, kto sa robí múdry môže ísť robiť prokurátora a dokázať to. Čo som sľúbil pred voľbami v roku 2012 som dodržal do bodky. Nebudem zasahovať do tímu a na každú otázku, ktorú mi položia odpoviem áno. A to som aj urobil.“
Váš koaličný partner Béla Bugár vyjadril po odchode Gajdoša obavy, že sa Gorila nevyšetrí. Môže byť ešte reálne vyšetrená?
„To je dobrý názor, ale ja sa k tomu naozaj nemôžem vyjadriť, lebo som s tým nebol oboznámený. Až sa prípad uzavrie a je jedno, či pozitívne alebo negatívne, potom môžeme začať širokú spoločenskú diskusiu o tom, či sa vieme pohnúť ďalej a aký odkaz zanechala Gorila na Slovensku. Ale zatiaľ tá doba nie je a kedy bude povedať neviem.“
Vnímate to tak, že ste ustál kauzu Bašternák?
„Ja som nič neustál. Moje vyjadrenia platia stále. Doteraz som sa od vás nedozvedel, kde som porušil zákon o konflikte záujmov alebo akýkoľvek iný zákon. Rád by som to pripomenul. To, čo predvádzajú noviny v tom ako posudzujú veci ani nie je dvojitý meter, ale dvojitý kilometer. U nás sme v týchto časoch prešetrovali veci, zásadne sme zmenili legislatívu. Ani sa nepozastavíte nad tým, že Lipšic vyplatil 3,6 milióna len tak bez ničoho za tri dni (v čase, keď bol Daniel Lipšic ministrom vnútra vyplatil štát firme Ladislavova Bašternáka vratku 3,6 miliónov eur, pozn.red.). Nikto nič neustál, a kedykoľvek sa môže situácia zomlieť tak či onak. Verím, že orgány konajú, tak ako konať majú a budú všetky veci prešetrovať.“


Beata
Balogová
