Bratislava 4. mája (TASR) - Vláda dnes rozhodne o návrhu ministra zdravotníctva sprísniť zákon na ochranu nefajčiarov. Podľa pripravenej úpravy sa v reštauráciách bude môcť fajčiť iba v stavebne oddelených miestnostiach. Zámerom šéfa rezortu Rudolfa Zajaca je zabezpečiť lepšiu ochranu pred účinkami pasívneho fajčenia v zariadeniach spoločného stravovania. Prevádzkovatelia podnikov by pritom mali byť povinní umiestniť fajčiareň tak, aby ňou nemuseli prechádzať hostia nefajčiarskej časti.
Novela zákona tiež rozširuje okruh miest, kde by mal byť zakázaný predaj tabakových výrobkov. Zákaz sa bude týkať aj stánkov, bufetov a iných predajných miest nachádzajúcich sa na pozemkoch zdravotníckych zariadení a v zariadeniach sociálnych služieb. Návrh tiež ruší možnosť zriaďovania fajčiarní v kultúrnych a uzavretých športových zariadeniach. Za zistenie priestupku bude podľa zákona hroziť pokuta až do výšky 15 000 korún.
Na programe vládnej schôdze je aj zmena dohody s Rakúskom o štátnej hranici, ktorá umožní prečíslovanie hraničných úsekov a hraničných znakov, ako aj nové zameranie spoločnej hranice (v dĺžke 106,7 km). Cieľom je zároveň príprava nového hraničného dokumentárneho diela a tým aj príprava novej slovensko-rakúskej zmluvy o štátnej hranici.
Súčasná zmluvná úprava medzištátnej hranice z roku 1972 je historicky prekonaná, pričom hraničné dokumentárne dielo ešte z roku 1921 je neprehľadné a vyhotovené zastaranými metódami. Niektoré ustanovenia zmluvy taktiež nezodpovedajú novým politickým a spoločenským podmienkam v Európe.
Šéf rezortu životného prostredia László Miklós predloží nariadenie vlády, ktorým sa zvyšujú limity pre rozsah zhodnocovania odpadov z obalov. Nariadenie vyplýva zo záväzku Slovenska prebrať do roku 2012 v plnej miere limity Európskej únie na zhodnocovanie odpadov z obalov a na rozsah ich recyklácie vo vzťahu k ich celkovej hmotnosti.
Vláda prerokuje aj správu ministerstva zahraničných vecí o oficiálnej rozvojovej pomoci (ODA), ktorú SR poskytla v minulom roku v sume 910 miliónov korún. Z celkového HDP to predstavovalo 0,072 percenta. Napriek tomu, že ide o 65-percentné zvýšenie oproti roku 2003, objem rozvojovej pomoci Slovenska je stále nízky na plnenie medzinárodných záväzkov v rámci dokumentov OSN či členstva v Európskej únii (EÚ).