Ja, zase ja a nejaké tie traumy
Veľa vlastného ega, trochu vysporadúvania sa s vlastnými traumami, občas vtipné, niekedy prekvapivé a, možno predovšetkým, kopa balastu. No aj tento rok priniesla súťaž Poviedka dobré texty a ukázala kto a čo na Slovensku za literatúru píše. Najviac bolo textov, kde spisovatelia dávali do popredia svoje ja, vlastné vnímanie sveta. Druhá skupina častých tém zase rieši vzťahy, či už milenecké, partnerské alebo platonické, opisuje súťaž Eva Andrejčáková. A kto tento rok vyhral? Dočítate sa v texte.

Čína, ehm, prepáč?
Predkloniť sa, poriadne až hlavu smerom na východ a zadok vystrčiť smerom k... Taká je servilná predstava našej reprezentácie nad spôsobom, akým sa máme správať k Číne. Ku krajine, ktorá porušuje nielen ľudské práva ale i elementárne zákony slušnosti – trebárs pri dodržiavaní autorstva. Ak v našej spoločnosti prevládne takáto, navyše nepotrebná a neefektívna, predposratosť, veľa nádeji na jej opravu nemáme. Čína sa vraj na nás hnevá, tvrdí síce podľa textu Máriusa Kopcsaya minister Lajčák... ale toho asi viac trápi, že teraz nedostane dobrý post kdesi v medzinárodnej diplomacii.

Kočner. Ten, čo urobí čiernu prácu
Otázkou je, prečo sa s ním ešte vôbec niekto baví a prečo chodí na jeho tlačovky. Človek, o ktorého spôsobe podnikania môžeme nanajvýš tak pochybovať, ktorý šibrinkuje cudzími správami a ktorý odpočúva iných – a to sú ešte tie menšie problémy. Čo je však Marián Kočner za postavičku, komu sa už vyhrážal a akým spôsobom podniká a podnikal, opisuje Peter Kováč.

Sagan sa ho pýtal, či nechce šprintovať
Odjazdil svoje životné preteky. Michael Kolář zostal na majstrovstvách sveta pri Petrovi Saganovi až do poslednej chvíle a má významný podiel na jeho obhajobe titulu majstra sveta. „Ani sám tomu poriadne nerozumiem. Bolo to asi to najlepšie, čo som kedy predviedol," priznáva v rozhovore s Andrejom Kuzmánym.

Spojené štáty: blázon vs. systém
Si bábka Putina. A ty si zase odporná žena. Ak niekedy pochybujete o príčetnosti slovenských politikov, pozrite si niekedy debatu medzi americkými prezidentskými kandidátmi. Aj v najmocnejšej krajine sveta skončila správa veci verejných súbojom medzi nesympatickou elitárkou a populistickým bláznom s poruchou pozornosti. Ako vyzerala ich posledná diskusia a čo pre USA môže znamenať, opisuje Branislav Ondrášik.

Články, ktoré odporúčame inde:
Dvetisícročná nevyriešená záhada (BBC)
Posledný lov miznúcej alijaškej osady (Men's Journal)
Zlodeji mamutov: ako sa objavila nová zlatá horúčka na severe Ruska (RFERL)
Keď nemôžete zaplatiť nájomné, použite nohavičky (Quartz)
Pamäť, prehovor: ako umelá inteligencia nahradila mŕtveho priateľa (The Verge)

Beata
Balogová
