BRATISLAVA. O rady odborníkov na komunikáciu a politických marketérov žiadajú politici najčastejšie, keď chcú zlepšiť svoj imidž alebo rozbehnúť predvolebnú kampaň. Premiérov poradca na komunikáciu Erik Tomáš ich volá na Úrad vlády v čase, keď Smer stráca popularitu a jeho šéf Robert Fico zasa trpezlivosť pri komunikácii s novinármi. Pomoc hľadá aj u ľudí, ktorí mali kedysi k Smeru výhrady.
Do nového tímu na Úrade vlády mieria ľudia, ktorí pracovali zväčša pre pravicových politikov. Známi sú bývalý novinár rádia Slobodná Európa Marián Bednár a politický marketér Michal Hlaváč, ktorý robil poslednú volebnú kampaň pre Sieť.
Tomáš má v pláne prijať ešte niekoľko ďalších ľudí a v novembri rozbehnúť podpornú kampaň Smeru. V predošlom volebnom období si s prípravou komunikácie vystačil sám.
Predseda českého Inštitútu politického marketingu Karol Komínek hovorí, že v krajinách strednej Európy nie je bežné, aby sa prezident či premiér obklopovali tímom poradcov na komunikáciu, no na Západe či v USA je to samozrejmosť.

"Je to taká hra s verejnosťou. Tvárite sa, že žiadny tím neexistuje, no na komunikačnej stratégii pritom pracuje tím ľudí," vysvetľuje.
Za príklad fungujúceho politického marketingu označil hnutie ANO Andreja Babiša, kde funguje podobný systém, ako Tomáš pripravuje pre premiéra. Tím odborníkov, ktorý Babišovi pripravoval predvolebnú kampaň, nerozpustil po parlametných voľbách v roku 2013 ako iné strany, ale ponechal si ho naďalej.
"Strane napriek tomu, že je vo vláde, rastie popularita a je to aj výsledok dlhodobej a premyslenej komunikácie, aj na sociálnych sieťach," hovorí Komínek. Upozorňuje, že ostatné vládne strany v rebríčkoch populárnosti klesajú.
