SME

Ako dostať ministra za mreže? Učme sa od Rumunska

Ešte nedávno bolo Rumunsko vnímané ako zaostalejšia časť východného bloku. V jednom nás však predbehli: darí sa im bojovať s korupciou.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Autor: Zuzana Petková, Xénia Makarová / Trend

R umunský minister vnútra Petre Tobă nemal dobrý rok. Národný protikorupčný úrad, známy pod skratkou DNA, ho obvinil z toho, že chcel ovplyvňovať vyšetrovanie, kryť páchateľov a brániť spravodlivosti. P. Tobă pred mesiacom podal demisiu.

Minister pritom „len“ odmietol DNA sprístupniť niektoré interné dokumenty ministerstva, vyhovárajúc sa, že sú tajné. Vyšetrovatelia ich žiadali v súvislosti s podozreniami, že na ministerstve dochádza k nehospodárnemu míňaniu štátnych peňazí a fondov. Malo ísť o luxusné večere pre úradníkov, nákupy predražených volejbalových lôpt či písacích potrieb.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

O podobných kauzách informujú slovenské médiá takmer na dennom poriadku, ale s nulovým efektom. V Rumunsku stáli predražené perá a následné vyšetrovanie ministra kreslo.

Rumunsko patrilo podobne ako Slovensko medzi štáty s najviac rozšírenou korupciou a klientelizmom v Európskej únii. S jedným zásadným rozdielom - Rumunsku sa už niekoľko rokov darí proti tomuto fenoménu skutočne bojovať. A to bez výnimky, nedotknuteľní nie sú ani politici. Vlani z korupcie obvinili premiéra, piatich ministrov, šestnásť poslancov, päť senátorov a 97 súčasných aj bývalých primátorov.

Trestné konanie malo na krku vyše tridsať riaditeľov významných národných spoločností.

Keď TREND začiatkom októbra odchádzal do Rumunska pozrieť sa, ako tamojší protikorupčný boj funguje, aj slovenská justícia sa chválila ukončeným úplatkárskym prípadom. Špeciálny trestný súd práve odsúdil dvoch študentov, ktorí si za fľaše alkoholu a klobásky kupovali skúšky.

Tretia najdôveryhodnejšia inštitúcia

Symbolom protikorupčného boja v Rumunsku je už spomínaný Národný protikorupčný úrad. Pred jeho sídlom v Bukurešti stoja od rána novinári a televízne štáby. Tlačové oddelenie pritom žiadny brífing nechystá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Postávajú tam pre istotu, aby im neušlo, keď úrad oznámi, že opäť vyšetruje ďalšieho z vysokopostavených politikov alebo významných podnikateľov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4QWA na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu