SME

Opozícia vyzýva na stiahnutie rokováku, podľa nej škodí demokracii

Nicholsonová odkázala, že na to, aby bol parlament slušným, musí byť plný slušných ľudí s charakterom.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: ARCHÍV SME)

BRATISLAVA. Opoziční poslanci z OĽaNO-NOVA a SaS vyzývajú koaličných navrhovateľov novely Rokovacieho poriadku Národnej rady (NR) SR, aby stiahli z rokovania túto právnu normu, keďže škodí nielen parlamentu, ale aj úrovni demokracie na Slovensku. Na utorkovej tlačovej konferencii to vyhlásil predseda poslaneckého klubu OĽaNO-NOVA Richard Vašečka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Slovensko je na prvom mieste v Európe v počte ľudí pracujúcich v nedeľu, sme špička v nočnej práci, máme katastrofálny demografický vývoj. A predseda NR SR Andrej Danko (SNS) rieši úplne zbytočnú novelu rokovacieho poriadku," povedal Vašečka.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Nový rokovací poriadok nerieši zásadné problémy, upozorňuje Via Iuris Čítajte 

Nicholsonová: Je to umelo vyvolaná téma

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS) je presvedčená, že novela rokovacieho poriadku nie je nič iné, iba umelo vyvolaná téma na prekryte káuz Smeru a dépéháčkarskej mafie. "Je to náhubok na opozíciu, ktorá o týchto kauzách príliš veľa vykrikuje," myslí si.

Autorom novely odkázala, že na to, aby bol parlament slušným, musí byť plný slušných ľudí s charakterom, a ten sa nedá nanútiť žiadnym zákonom. "Meníme len formu, nie obsah. Parlament bude slušný, ak sa pričiní o to, že všetky kauzy budú vyšetrené a keď budú zrušené amnestie Vladimíra Mečiara," povedala.

Predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová upozornila, že rokovací poriadok má poslancom slúžiť a ujasňovať pravidlá. "Stáva sa však z neho náhubkový zákon vyslovene zameraný proti opozícii. Opozícia ale nemá iný nástroj, ako slovo. Jej úlohou je ponúkať alternatívu a kontrolovať vládnu väčšinu," podčiarkla.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Koalícia ukáže zmeny v rokovacom poriadku až v pléne. Dostál protestoval Čítajte 

Matovič: Novela pošliapava ústavu

Šéf OĽaNO-NOVA Igor Matovič zdôraznil, že podľa Ústavy SR sa vláda zodpovedá parlamentu.

"Rokovací poriadok však dá ministrovi neobmedzenú možnosť prihlásiť sa do diskusie, vždy po 20 minút, kým poslanec bude obmedzený len na maximálne dve vystúpenia. Novela pošliapava ústavu," uviedol s tým, že ak novela prejde v navrhovanej podobe, opozícia sa obráti na ústavný súd.

O návrhu novely rokovacieho poriadku aktuálne diskutuje plénum v druhom čítaní. Do rozpravy sa v utorok ráno prihlásilo 23 poslancov, prevažne z opozičného tábora.

Právna norma má priniesť viaceré obmedzenia pre poslancov ako časové limity na vystúpenia, zákaz transparentov či robenia nahrávok. Opozícia s tým má problém, koalícia to však obhajuje zefektívnením rokovania schôdzí.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Gál navrhuje, aby ministri dostali v pléne časové limity, premiér nie Čítajte 

Opozícia navrhuje vypustiť zmeny pre poslancov

Návrhu právnej normy sa poslanci venovali aj v piatok (21. 10.), názorové rozdiely na túto tému si vymieňali poslanci takmer celý deň. Opozícia poukazovala na zmeny, ktoré podľa nej siahajú na práva poslancov garantované ústavou. Varovala tiež pred možným zneužitím rokovacieho poriadku na umlčanie opozičných kritikov vládnej koalície. Navrhla vypustiť z návrhu zmeny zavádzajúce obmedzenia pre poslancov.

Koaliční poslanci zdôrazňovali potrebu prijatia zmien, odmietali, že by chceli zavrieť ústa opozícii. Prichádzali aj s viacerými pozmeňujúcimi návrhmi. Napríklad Gábor Gál z Mosta-Híd predložil návrh, ktorý zavádza časové limity aj pre ministrov a podpredsedov parlamentu. Dôvodil potrebou zachovania rovnosti šancí pre všetkých v pléne. Bez obmedzení by mal zostať predseda parlamentu, premiér a prezident SR.

Národná rada Slovenskej republiky (NR SR)

Andrej Danko

Líder SNS chce urobiť všetko pre to, aby bola transakčná daň zrušená.


TASR 5
Peter Pellegrini

Pôjde o prvé vystúpenie Pellegriniho v parlamente vo funkcii prezidenta.


TASR 18
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  4. Čo bude toto leto in?
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. IAD Investičný Realitný Fond: Kooperativa mieri do Twin City C
  2. Dá sa na Slovensku zbohatnúť poctivo?
  3. V predaji 3-izbových bytov vedie projekt v Dúbravke
  4. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur
  5. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  6. Čo bude toto leto in?
  7. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  8. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 9 473
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 816
  3. Hyundai má neodolateľné zľavy. Ušetríte tisícky eur 6 473
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 5 642
  5. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 4 155
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 345
  7. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život? 2 944
  8. Crème de la Crème štartuje už čoskoro 2 448
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenskí hokejisti po prehre v zápase Slovensko - Lotyšsko v skupine A na MS v hokeji 2025.

Pozrite si konečné poradie MS v hokeji 2025.


Leonardo Genoni v zápase Švajčiarsko - USA vo finále MS v hokeji 2025.

Do All-Star tímu sa dostal aj dánsky útočník.


TASR
Americkí hráči oslavujú zisk titulu po ich víťazstve nad Švajčiarskom 1:0 po predĺžení.

Pozrite si, ako vyzerá medailová bilancia po MS v hokeji 2025. Na ktorom mieste je dnes Slovensko?


Fotka zo zápasu Švajčiarsko - USA vo finále MS v hokeji 2025.

Video, zostrih a góly zo zápasu USA - Švajčiarsko vo finále na MS v hokeji 2025.


SkryťZatvoriť reklamu