BRATISLAVA. Vo vedení televízie sa pred novembrom 1989 a aj po ňom vystriedalo 21 riaditeľov, z toho dvaja len dočasne poverení vedením. Ak ich stratégia nevyhovovala záujmom vládnucej garnitúry, boli vopred odsúdení na neúspech.

Michal Pecho (1. január 1970 - 1. apríl 1973)
Za riaditeľa STV nastúpil vedúci ideologického oddelenia KSS po znovuzavedení cenzúry po vojenskom potlačení obrodného procesu v Československu. Jeho prvoradou úlohou bola tzv. normalizácia televízie. Tak ako v celej spoločnosti aj v programovej štruktúre televízie musel prekvitať „autentický“ sovietsky socializmus.

Igor Kubiš (10. december 1996 - 11. november 1998)
Desiaty ponovembrový šéf definitívne dokončil premenu televízie na stranícke médium, ktoré podporovalo politiku Vladimíra Mečiara z HZDS. Okrem morálnej krízy pod jeho vedením čelila televízia aj kríze ekonomickej.
Vedenie televízie po Jozefovi Darmovi prebral Kubiš so stratou 99 miliónov korún a plánovaný dlh sto miliónov napokon prekročil ešte o 144 miliónov korún. S Kubišovym menom sa spájali okrem zlého hospodárenia aj podozrenia zo spolupráce s informačnou službou.
Jeho vytrvalú snahu odovzdať jeden kanál verejnoprávnej televízie vopred vybranému záujemcovi kritizovali už aj koaliční spojenci HZDS.

Milan Materák (19. november 1998 - 19. august 2002)
Dôveryhodnosť spravodajstva sa po štyroch rokov jeho vedenia síce zvýšila, ale zadlženosť stúpla z 300 miliónov korún na 1,3 miliardy. S jeho pôsobením sa spája kauza nadmerného odstupného pre manažment. Po odvolaní z funkcie v televízii zostal ako vedúci obchodného úseku.
Nový riaditeľ Richard Rybníček funkciu zrušil, no Materákovi súd potvrdil, že výpoveď je neplatná a STV mu musela zaplatiť 670-tisíc korún.

Richard Rybníček (15. január 2003 - 10. júl 2006)
Bývalý novinár a súčasný trenčiansky primátor dostal televíziu z dlhov aj s pomocou dotácie trištvrte miliardy korún od štátu a zvýšením koncesionárskych poplatkov z 75 na sto korún.
Prepustil viac ako 1200 ľudí, čo bola takmer polovica zamestnancov. Novým štýlom vedenia si získal priaznivcov aj odporcov, jedným z jeho počinov bola kúpa licencie na spevácku súťaž SuperStar.

Radim Hreha (11. december 2006 - 11. december 2007)
Voľba Hrehu bola prekvapením, keďže roky žil v Česku a na Slovensku o ňom takmer nikto nič nevedel. Do STV prišiel za vlády Smeru s jediným človekom Nikolajom Savickým z Českej televízie. Postupne vo vedení pribúdali ľudia spájaní s politickými stranami či záujmovými skupinami.
Hoci tvrdil, že nepodlieha politickým či lobistickým tlakom, vyjadrenia politikov či kauzy v televízii tomu nenasvedčovali.
Na mieste programového šéfa STV sa za krátky čas vystriedali traja ľudia, každý s inou predstavou. O riaditeľské kreslo prišiel, keď nepredložil návrh rozpočtu STV a programový koncept na rok 2008.

Štefan Nižňanský (16. apríl 2008 - 31. december 2010)
Bývalého prednovembrového moderátora správ a hovorcu slovenskej hokejovej reprezentácie zvolili poslanci Smeru ako náhradu za Radima Hrehu.
S Nižnanským sa spája vznik športového kanála, ktorý dopadol fiaskom. Po skončení olympijských hier v Pekingu, ktorými kanál začínal, jeho sledovanosť beznádejne padla.
Televízia sa opäť priblížila ku krachu, vlastnú tvorbu produkovala minimálne a spoliehala sa najmä na časté reprízy.

Miloslava Zemková (10. február 2011 - 26. jún 2012)
Bola prvou ženou, ktorá riadila Slovenský rozhlas a po spojení rozhlasu a televízie za ministra Daniela Krajcera z SaS v januári 2011 sa stala aj prvou riaditeľkou RTVS. Pri voľbe v parlamente zdôrazňovala, že ju síce volia politici, ale nie je politickou kandidátkou a odolá aj politickým tlakom.
V koncepcii počítala so znižovaním nákladov a zrušením stratového tretieho športového kanála, vyrovnaný rozpočet chcela dosiahnuť v roku 2012.
Svoje ambície nestihla naplniť, po predčasných voľbách ju v parlamente Smer odvolal. Zámienkou bolo, že zverejnila výzvu na prenájom priestorov pre budúci mediálny komplex bez toho, aby o tom písomne informovala Radu RTVS.

Václav Mika (1. august 2012 - súčasnosť)
Poslanci Smeru do vedenia televízie a rozhlasu posadili bývalého šéfa Rádia Expres a televízie Markíza. Pri nástupe do funkcie vyhlásil, že jeho misiou je peniaze efektívne použiť, najmä na program, nie ich šetriť.
V poslednom období sa RTVS chválila tým, že rastie záujem divákov o jej spravodajstvo aj iný obsah, a že vysielateľ dosiahol vyrovnaný rozpočet, ktorý už netvorí dlhy.

Beata
Balogová
