BRATISLAVA. V parlamente v stredu prvýkrát zasadala Komisia NR SR pre boj proti fašizmu. Jej členovia diskutovali o príčinách rastu rasovej a etnickej neznášanlivosti v európskej spoločnosti.
Na návrh predsedu komisie Ľuboša Blahu došlo k zhode, že komisia prizve na svoje najbližšie rokovanie aj ministerku spravodlivosti Luciu Žitňanskú, aby predstavila svoje aktuálne legislatívne aktivity v oblasti boja proti fašizmu.
Kritizoval Krempaskú a Mešťana
Členovia Komisie NR SR pre boj proti fašizmu sa hneď na prvom zasadaní rozhádali. Milan Krajniak (Sme rodina) kritizoval členstvo Aleny Krempaskej a Pavla Mešťana v komisii.
Krajniak upozornil, že Krempaská ešte pred dvoma rokmi rozprávala o vojnových zverstvách Izraela a podporovala palestínske organizácie a ich antisemitizmus. Pri Mešťanovi mu zas prekážalo jeho pôsobenie pred rokom 1989.
„Členstvo Mešťana považujem ako výraz pokrytectva, pretože ako prominent bývalého režimu písal proti židovskému sionizmu a dnes proti antisemitizmu,“ zdôvodnil Krajniak svoj nesúhlas pre agentúru SITA. Podľa neho vzostup extrémizmu a podpora pre Ľudovú stranu Naše Slovensko nie je odrazom toho, že by občania podporovali fašizmus. „
Sedemdesiat percent voličov tejto strany považuje SNP za významný medzník v našich dejinách. V skutočnosti je voľba ĽS NS výraz protestu proti skorumpovaným elitám v celej Európe. Nie je to hlas za fašizmus, ale hlas proti tomu, čo tu je,“ vyhlásil Krajniak.
Odlišné názory
Kritika členov od Krajniaka sa nepáčila predsedovi komisie Ľubošovi Blahovi.
„Krajniakovi som povedal, že ak bude urážať a útočiť na iných členov komisie a akokoľvek relativizovať fašizmus, tak ho už viackrát nepozvem. Na tom trvám: nenechám urážať apolitických členov komisie. V komisii sedia všetko presvedčení antifašisti a jediný, kto má potrebu zastávať sa neonacistov v parlamente a šíriť xenofóbiu, je práve hnutie Sme rodina, ktorého predstavitelia Krajniak a Pčolinský to dnes veľmi buranským spôsobom potvrdili a prišli na komisiu, aby úplne zbytočne provokovali, deštruovali a strápňovali sa,“ vyhlásil Blaha v rozhovore pre agentúru SITA.
Takto hlboko sa podľa neho neznížil ani Kotleba. Blaha má problém s tým, aby sa do antifašistickej komisie zapájali mäkšie formy krajnej pravice a „nepísaní parlamentní hovorcovia ĽS-NS ako Krajniak, ale v komisii prevláda názor, že aj tento druh bizarných názorov treba vypočuť, takže to samozrejme rešpektujem“.

Boj proti extrémizmu
Parlamentný výbor pre európske záležitosti schválil v októbri zloženie Komisie NR SR pre boj proti fašizmu. Vznik komisie schválil výbor už v júni.
S výnimkou Ľudovej strany Naše Slovensko za zloženie komisie hlasovali všetci prítomní členovia na rokovaní. Za politické kluby sú členmi komisie poslanci Ľuboš Blaha (Smer), Katarina Csefalvayova (Most-Híd), Anton Hrnko (SNS), Juraj Droba (SaS), Viera Dubáčová (OĽaNO) a Milan Krajniak (Sme rodina). Nominácie si kluby vyberali sami.
Členmi komisie sú aj osobnosti, ktoré sú uznávané v boji proti extrémizmu a dlhodobo prispievajú k šíreniu hodnôt tolerancie, solidarity a medziľudskej vzájomnosti.
Členstvo v komisii je čestné. Za občiansku spoločnosť budú členmi komisie Pavel Traubner, Dušan Kováč, Pavol Mešťan, Ingrid Kosová, Radoslav Sloboda, Martin Krno, Alena Krempaská a Andrej Findor.