BRATISLAVA. Transparenty, letáky aj zvukovo-obrazové prezentácie zmiznú z rokovacej sály parlamentu.
Poslanci, podpredsedovia parlamentu a ministri budú mať na svoje vystúpenia k návrhom obmedzený čas.
Prezident, predseda parlamentu a premiér obmedzenia nedostanú. Šéf parlamentu navyše bude môcť iniciovať disciplinárne konanie voči "neposlušným" poslancom.
Návrh prešiel zmenami
To sú zmeny v rokovacom poriadku parlamentu, ktoré v stredu schválili poslanci 79 hlasmi. Navrhli ich koaliční poslanci zo SNS, Smeru a Mosta-Híd. Pôvodne ich inicioval predseda parlamentu Andrej Danko (SNS).
Za novelu zákona hlasovali všetci prítomní poslanci Smeru, SNS, Mosta-Híd, Alena Bašistová zo Siete a odídenci z hnutia Sme rodina.
Návrh prešiel v druhom čítaní viacerými zmenami z dielne poslancov Mosta-Híd Gábora Gála, Petra Kresáka a SNS Tibora Bernaťáka. Zákonodarcom napríklad zostala možnosť vystúpiť k jednému návrhu dvakrát. Hlásiť sa naďalej budú teda môcť aj písomne, aj ústne. Pôvodný návrh im mal jedno vystúpenie vziať.

Časové limity
Rokovací poriadok zavádza zároveň časové limity. Poslanci, ktorí budú vystupovať v mene klubu, dostanú 30 minút. Tí, čo budú rečniť za seba, budú mať po písomnom prihlásení 20 minút a po ústnom 10 minút.
Časové obmedzenia dostali aj ministri, hoci v pôvodnom návrhu mali mať neobmedzený priestor. Po novom budú mať 20 minút na vystúpenie v rozprave k návrhu. Výnimku dostanú, ak budú čeliť odvolávaniu. Vtedy ich vystúpenie čas limitovať nebude.
Neobmedzený priestor na vystúpenie bude mať prezident SR, predseda parlamentu, predseda vlády, predkladatelia návrhov zákonov a spravodajcovia. Do časových obmedzení pre poslancov sa nebude počítať čas potrebný na prednesenie pozmeňujúceho návrhu k zákonu.
Zákaz plagátov aj letákov
Rokovací poriadok zároveň zakazuje transparenty, plagáty, letáky a iné obrazové, zvukové a zvukovo-obrazové prezentácie, ale aj materiály propagujúce politickú stranu alebo politické hnutie a reklamu.
Poslanci tiež budú mať zákaz robiť fotky, zvukové záznamy a audiovizuálne záznamy alebo audiovizuálne prenosy. Robiť ich môže kancelária parlamentu a médiá.
Rokovací poriadok upravuje aj spôsob, ako riešiť narúšanie schôdzí. Predsedajúci by mohol z rokovacej sály vykázať poslanca, ktorý zasadnutie ruší. Ak neodíde, predsedajúci by mohol prerušiť rokovanie.
Nasledovalo by poslanecké grémium. Výtržnosti, provokácie, inzultácie, iné ohrozenia alebo násilie, ako aj zneužitie rokovania a zámerná obštrukcia by mali byť potrestané. Poslanec, ktorý narúša schôdzu, by mohol dostať niekoľkotisícovú pokutu.
Zrejme sa obrátia na ústavný súd
Opozícia so zmenami nesúhlasí, obáva sa zneužívania rokovacieho poriadku proti nej. Koalícia to odmieta.
Opozícia však v snahe zmenám zabrániť predložila pozmeňujúci návrh. Ten plénum odmietlo. SaS v ňom navrhovala vypustiť obmedzenia pre poslancov, zákaz používať videá a zvuky, či zákaz nosiť do rokovacej sály transparenty a plagáty.
Vypustiť žiadala aj posilnenie právomoci predsedajúceho a samotného predsedu parlamentu v otázke disciplinárneho konania voči poslancom.
SaS avizovala, že ak rokovací poriadok prejde v znení, ako ho navrhla koalícia, zrejme ho dá na Ústavný súd SR. Opozícia v zákone totiž vidí niektoré protiústavné prvky.
Vyzvú Kisku, aby nepodpísal
Opozícia vyzve prezidenta Andreja Kisku, aby novelu rokovacieho poriadku nepodpísal. Ak prezident novelu nepodpíše, bude sa ňou musieť parlament zaoberať opäť.
Za jej schválenie následne bude musieť hlasovať najmenej 76 zákonodarcov.
Ako povedala v stredu na tlačovej besede predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová, predsedajúci schôdze budú musieť buď ignorovať vymáhanie rokovacieho poriadku, ktorý označila za tvrdý zákon, alebo ak budú vymáhať jeho dodržiavanie, staneme sa podľa nej prepadliskom demokracie.
Poslanci ďalej rokovali o:
- Opatrovateľský príspevok sa na sumu minimálnej mzdy zvyšovať nebude. Opozičné hnutie OĽaNO-NOVA neuspelo s návrhom novely zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.
- Poslanci schválili aj pozmeňovací návrh k zákonu o rokovacom poriadku, ktorý predložil poslanec za Most-Híd Peter Kresák. Vzhľadom na diskusiu o požadovaných nárokoch na kvalitu kandidátov návrh spresňuje proces prerokúvania návrhov na kandidátov na sudcov ústavného súdu na ústavnoprávnom výbore parlamentu, spresňuje písomné podklady, ktoré musia kandidáti predložiť a tiež zabezpečuje účasť verejnosti na tomto procese.V schválenom zákone sa uvádza, že voľbu kandidáta na ústavného sudcu vyhlasuje predseda Národnej rady SR, ktorý uvedie povinnosti, ktoré musí kandidát splniť.
- Podmienky registrácie cirkvi alebo náboženskej spoločnosti za zrejme sprísnia. Poslanci posunuli do druhého čítania novelu o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností z dielne SNS. Po novom by mali cirkvi a náboženské spoločnosti, ktoré sa chcú na Slovensku zaregistrovať, mať aspoň 50.000 plnoletých členov - občanov SR s trvalým pobytom na Slovensku. V súčasnosti treba na registráciu 20-tisíc členov.
Zaviesť právnu úpravu na kontrolu množenia psov a ustanoviť podmienky chovu za účelom ich množenia je cieľom návrhu novely zákona od SaS, ktorý poslanci NR SR posunuli do druhého čítania. Prijatie novely zákona o podmienkach držania psov v tomto znení bude znamenať, že predaj z neregistrovaného chovu bude nelegálny. Podľa SaS je v súčasnosti chov a množenie psov kontrolované len tým spôsobom, že tzv. chovné stanice jednotlivých plemien sú nahlásené chovateľským zväzom týchto plemien a tie kontrolujú, či chovy spĺňajú štandardy.