BRATISLAVA. Štát nebude musieť podrobne zverejňovať podmienky, za akých dáva žiadateľom finančnú podporu. Plénum NR SR vo štvrtok nepodporilo návrh novely infozákona od Veroniky Remišovej (OĽaNO-NOVA), ktorý počítal aj s tým, že štát by mal označiť prijímateľa podpory a zverejniť aj odmietnuté žiadosti.
Zároveň mal zostaviť čiernu listinu žiadateľov, ktorí nedodržali podmienky pridelenia podpory a v budúcnosti už podporu nemali dostávať.
"Návrhom zákona chceme pokračovať v snahe o transparentnejšie zverejňovanie informácií, aby verejnosť mohla lepšie kontrolovať, ako štát hospodári s našimi peniazmi," uviedla Remišová. Bola presvedčená, že štátny aparát musí byť otvorený a transparentný. "Bez toho sa nedá korupcia vykoreniť," povedala.
V novele poslanci navrhovali, aby všetky povinné osoby, teda štátne orgány, obce, vyššie územné celky, zverejňovali, aké podmienky bude záujemca o podporu povinný splniť, ako aj kritériá na posudzovanie žiadostí.
Ďalej chceli označovanie každej poskytnutej podpory spolu s dátumom jej schválenia a s označením prijímateľa podpory. Zverejniť sa mala nielen suma, ktorú žiadateľ dostane, ale aj pôvodne žiadaná suma.
Opoziční poslanci tiež chceli, aby sa uvádzali aj neschválené žiadosti a odôvodnenie, prečo boli odmietnuté. V neposlednom rade žiadala opozícia zverejňovať aj vyhodnotenie výsledkov poskytnutej podpory.
"Mala by byť vykonaná aj kontrola využitia peňazí, a tiež je dôležité, aby sa poukázalo na žiadateľov, ktorí stanovené podmienky získania podpory nedodržali. Mala by byť publikovaná čierna listina týchto žiadateľov a v budúcnosti by nedostávali dotácie," doplnila Remišová.
Poslanci ďalej rokovali o:
- Obce nové pravidlá na boj s hazardom neodstanú. Poslanci Národnej rady SR nepodporili návrh novely zákona o hazardných hrách od OĽaNO-NOVA, podľa ktorého mohli obce napr. zakázať iba niektoré hazardné hry. V súčasnosti môžu zakázať buď všetky, alebo žiadnu.
- Na všetky krajské súdy a Špecializovaný trestný súd bolo v prvom polroku 2016 podaných spolu 731 žiadostí o vydanie súhlasu na použitie informačno-technických prostriedkov (ITP), pričom súdy vyhoveli 696 z nich. Vyplýva to z trojice správ o použití ITP za prvých šesť mesiacov tohto roka, ktoré vypracovali Výbor NR SR pre obranu a bezpečnosť, Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS a Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva. Trojicu správ dnes poslanci zobrali na vedomie s tým, že všetky odposluchy boli zákonné.
- V prvom polroku 2016 využil Policajný zbor informačno-technické prostriedky (ITP) po odsúhlasení súdom v 489 prípadoch. V ďalších 26 prípadoch súd policajtom podľa správy použitie ITP nepovolil. Informácie získané použitím ITP políciou boli podľa dokumentu v prvom polroku 2016 využité ako dôkaz v trestnom konaní v 24 prípadoch. Podľa dokumentu súdy príslušné na rozhodovanie o žiadostiach na použitie ITP nezistili v prvom polroku 2016 nezákonné použitie ITP.
- Opozičný návrh na zrušenie zákona o nadobúdaní vlastníctva poľnohospodárskeho pozemku poslanci na rokovaní v parlamente nepustili do druhého čítania. Podľa predkladateľov z SaS Petra Osuského, Ondreja Dostála, Alojza Baránika a Milana Laurenčíka súčasné znenie zákona obmedzuje právo vlastníkov slobodne nakladať s vlastným majetkom a previesť ho na iné osoby bez zasahovania štátu.
- Poslanci nepodporili ani návrh novely zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ktorým by sa predĺžila lehota, počas ktorej budú na internete povinne zverejnené zmluvy a údaje o objednávkach a faktúrach, a to z päť na desať rokov. Takúto novelu predložila skupina 13 poslancov zo SaS, OĽaNO-NOVA a nezaradení.
- Verejnosť a médiá by mali mať podľa poslankyne Národnej rady SR za OĽaNO-NOVA Veroniky Remišovej možnosť viac kontrolovať, ako štát hospodári s našimi spoločnými peniazmi. Jej návrh novely infozákona však poslanci nepodporili.
- Rodičia nebudú môcť poberať príspevok na starostlivosť o dieťa staršie ako tri roky. Poslanci navrhovali, aby rodičia mohli túto dávku čerpať až do výšky 280 eur mesačne, a to do šiestich rokov veku dieťaťa. Slúžiť mala na preplatenie preukázaných výdavkov spojených so starostlivosťou o dieťa. "Takouto formou štát aspoň čiastočne vytvorí pri alarmujúcom nedostatku voľných miest v materských školách nástroj na odškodnenie a finančnú podporu pre rodičov, ktorým dieťa staršie ako tri roky nevzali do materskej školy, a ktorí súčasne pracujú alebo študujú dennou formou štúdia," zdôvodnili svoj návrh poslanci.
- Poslanci nepodporili návrh zákona o neziskových organizáciách poskytujúcich všeobecne prospešné služby z dielne ĽSNS Mariana Kotlebu. Cieľom návrhu bolo sprehľadniť štruktúru a činnosť mimovládnych neziskových organizácií, ktoré sú akýmkoľvek spôsobom napojené na financie zo zahraničia a ktoré vykonávajú propagačnú a agitačnú činnosť na území Slovenskej republiky, poslanci ho do druhého čítania neposunuli.
- Podporu nezískal ani návrh zákona hnutia Sme rodina, ktoré chcelo v parlamente presadiť právnu úpravu, ktorá by zaviedla do nášho zákonodarstva lobing. Cieľom navrhovanej právnej úpravy bolo ustanoviť právnu reguláciu lobingu, práva a povinnosti lobistov a verejných činiteľov, ako aj zabezpečiť transparentnosť lobingových aktivít. Lobing ako živnosť bude regulovaný aj v rámci platných ustanovení živnostenského zákona.
- Kvórum potrebné na platnosť výsledkov referenda sa nezníži. Naďalej zostáva 50-percentné. Hnutie Sme rodina totiž v hlasovaní v pléne neuspelo s novelou Ústavy SR, ktorá ho mala znížiť na 30 percent.