BRATISLAVA. Ponosy končiaceho šéfa vyšetrovacieho tímu Gorila Mareka Gajdoša vysvetľovali poslancom v parlamente napokon len minister vnútra Robert Kaliňák a šéf polície Tibor Gašpar. Napriek tomu, že opozícia žiadala, aby pred mimoriadny branno-bezpečnostný výbor predstúpil aj samotný Gajdoš, minister mu to zakázal.
„Je viazaný mlčanlivosťou. Mohol by len prísť a v tichosti tu sedieť,“ vysvetľoval Kaliňák svoje konanie. Na výbor podľa neho nikdy nechodia policajti ani vyšetrovatelia, ale iba šéfovia jednotlivých inštitúcií.
Ešte v roku 2010 mu pritom neprekážalo, keď sa pred výbor postavil napríklad bratislavský krajský policajný riaditeľ Csaba Faragó. Informoval vtedy o priebehu zásahu proti masovému vrahovi Ľubomírovi Harmanovi v Devínskej Novej Vsi.
Opozíciu neprítomnosť Gajdoša nahnevala a v piatok bude na pokračujúcej schôdzi výboru, ktorú asi po hodine prerušili, opätovne žiadať jeho predvolanie.
„Nezvolávali sme výbor, aby sme vzali na vedomie informáciu ministra vnútra, ale aby sme počuli, čo hovorí minister, policajný prezident a vyšetrovateľ Gajdoš,“ povedal opozičný poslanec Richard Vašečka (OĽaNO).
Gajdoš pri odôvodňovaní svojej žiadosti o odchod do civilu hovoril o "dlhodobo netolerovateľných podmienkach", v ktorých sa ocitol pre prístup ľudí s vplyvom na jeho prácu.

Gašpar názor zmenil
Kaliňák aj Gašpar sa s končiacim vyšetrovateľom podľa vlastných slov o jeho rozhodnutí rozprávali. Aj keď šéf polície pôvodne vyhlásil, že Gajdoš zrejme uteká pred vyšetrovaním, ktoré „neprinieslo výsledky v súlade s jeho doterajšími výrokmi a necháva túto zodpovednosť na iných“, po asi dvojhodinovom rozhovore s Gajdošom názor zmenil.
„Nevidím dôvod, prečo by som ho mal vnímať negatívne. Určite mu poďakujem za prácu,“ povedal Gašpar. Dodal, že Gajdoš dostane aj odchodovú odmenu.
Vo vedení vyšetrovania ho nahradí iný člen tímu Gorila.
Zlé podmienky, ktoré mal Gajdoš na mysli, sa podľa Kaliňáka a Gašpara netýkajú ľudí z polície ani z ministerstva. Problém mal vychádzať z rôznych pohľadov na vec medzi vyšetrovateľom a špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, ktorý celý prípad dozoruje.
„Pokiaľ pán Gajdoš na výbor nepríde, tieto informácie nemožno brať ako dôveryhodné. Sú to len informácie jednej od strany,“ oponoval vyhláseniam Ľubomír Galko (SaS).
“Prácu vyšetrovateľa som vždy mal a stále mám rád, avšak podmienky, v ktorých som sa vzhľadom na prístup viacerých osôb majúcich vplyv na moju prácu a nepriamo aj na jej výsledky ocitol, sú z dlhodobého hľadiska mnou subjektívne netolerovateľné.
„
Práve bránenie tomu, aby pred poslancov aj verejnosť predstúpil samotný Gajdoš, je podľa opozície dôkazom zasahovania ministra do vyšetrovania. Podľa Galka sa ho totiž nechceli pýtať na konkrétnosti spisu, ale mali záujem konfrontovať jeho vyjadrenia s ministrom i šéfom polície, čo Kaliňák znemožnil.
Začatá schôdza výboru tak podľa opozície nepriniesla nič nové, len štatistické informácie typu koľko mal vyšetrovací tím k dispozícii áut a telefónov, ale nič relevantné.
Výbor bol navyše neverejný. Jeho šéf Anton Hrnko (SNS) chcel novinárov vykázať z miestnosti už pred začiatkom rokovania.
Vyšetrovanie už končí

Gajdoš mal pri vyšetrovaní kauzy Gorila s Kováčikom problémy. Špeciálny prokurátor mu nepovolil napríklad vypočuť premiéra Roberta Fica (Smer) a dlho nemohol vypočuť ani bývalého príslušníka SIS Petra Holúbeka.
Ani tieto prekážky podľa Kaliňáka neznamenajú, že s vyšetrovaním bol problém. Ak by došlo k jeho mareniu, Gajdoš sa vraj mal obrátiť na inšpekciu ministerstva vnútra.
SME nedávno upozornilo na to, že výsledky celej kauzy idú vo viacerých jednotlivostiach dostratena. Počas takmer piatich rokov trvajúceho vyšetrovania kauzy uzatvorila polícia prinajmenšom štyri prípady podozrení z korupcie alebo vydierania bez toho, aby niekoho navrhla obžalovať. Aj keď vyšetrovatelia v uzneseniach priznali indície o trestnej činnosti, problémom boli napríklad výpovede, ktoré svedkovia opakovane menili.
Napriek tomu vo štvrtok Gašpar aj Kaliňák hovorili o dobrých výsledkoch. V celej kauze začala polícia podľa Gašpara 23 trestných stíhaní, z ktorých je šesť ešte neukončených.
Minimálne v dvoch veciach, ktoré mal pridelené Gajdoš, by pritom podľa jeho slov mohlo byť vyšetrovanie uzavreté už v najbližšom čase. „Viem si predstaviť, že to bude niekedy začiatkom budúceho roka,“ povedal Gašpar.

Beata
Balogová
