SME

Roosevelt rečnil o pokroku v krvavej košeli. Navštívil aj Slovensko

S Lincolnom, ktorého pohrebnú procesiu sledoval ako dieťa z okna domu starého otca, ho nespája len významné postavenie v dejinách, ale aj atentát.

Theodore Roosevelt s manželkou Edith. (Zdroj: Wikimedia)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Do dejín 20. storočia vstúpil Theodore Roosevelt nepochybne ako jeden z najvýznamnejších a zároveň najfarbistejších prezidentov. Keby sme sa premiestnili v čase do súčasnej kampane, možno by kandidát Theodore Roosevelt bol podobný kandidátovi Donaldovi Trumpovi: obaja Newyorčania, stavajú rétoricky na boji proti skorumpovanému systému a establišmentu a obaja s nadmernou dávkou excentrizmu.

Medzi Trumpom a Rooseveltom je však toľko podstatných rozdielov, že by zrejme dnes v jednej miestnosti pôsobili ako oheň a voda.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Roosevelt bol nepriateľom veľkého biznisu a hovoril o prerozdelení bohatstva krajiny s úžitkom pre všetkých. A nech bol akokoľvek excentrický a v tomto podobný Trumpovi, na rozdiel od neho zanechal veľa skvelých prejavov s obsahom. Svoj boj proti korupcii a za lepší štát viedol dlho predtým, než sa stal prezidentom a pokračoval v ňom aj mimo úradu.

Roosevelt bol vojnovým hrdinom a ešte počas prvej svetovej vojny sa už jednou nohou v dôchodku hlásil do aktívnej vojenskej služby. Trump sa nástupu do armády vyhol, dovedna päťkrát. A predovšetkým, Roosevelt bol naozaj populárny ako game-changer, ktorý do amerického sveta industriálneho kapitalizmu priniesol prvý vietor ľavicovejšieho progresu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rooseveltovo postavenie a jeho legendu medzi Američanmi najlepšie dokazuje pomník Mount Rushmore. V rokoch 1927 až 1941 tu vytesalo 400 robotníkov tváre štyroch amerických prezidentov: Washingtona, Jeffersona, Lincolna a Theodora Roosevelta.

Tuhý koreň

Prvýkrát sa stal prezidentom, aj keď ho nezvolili. Do úradu sa dostal Theodore Roosevelt ako viceprezident Williama McKinleyho, ktorý zomrel iba pár mesiacov po začiatku druhého funkčného obdobia rukou atentátnika.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4R26 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

ONLINE: Rebecca Šramková - Johanne Svendsenová, Billie Jean King Cup 2025 (2. dvojhra).

Sledujte s nami online prenos z kvalifikačného turnaja Pohára Billie Jean Kingovej 2025: Viktória Hrunčáková - Rebecca Munková Mortensenová.


Zľava v súboji o loptu Samuel Gidi (MŠK Žilina) a Matúš Vojtko (Slovan Bratislava).

Od pätnástich rokov pôsobí v Žiline.


SITA
 Viktória Hrunčáková

Na podaní si pomohla 11 esami.


a 1 ďalší
Incident jazdcov Williamsu

Tím za incident dostal pokutu.


Reuters
SkryťZatvoriť reklamu