BRATISLAVA. Predseda národnej rady Andrej Danko chce disciplinárne stíhať šéfa OĽaNO Igora Matoviča za výroky o Židoch. Zároveň rokuje so Smerom a Mostom-Híd o zákaze rasistických prejavov v parlamente.
Zákaz by sa mal týkať prejavov hanobenia národa a rasy. Ktoré prejavy sú už za hranou, chce konzultovať s generálnou prokuratúrou. Na zákaz prejavov v parlamente by musel zmeniť ústavu a zohnať 90 hlasov.
„Pre poslanca by malo byť trestné, aj keď si dovolí hanobiť rasu či národ,“ povedal Danko.
Disciplinárne konanie
Danko podal podnet na začatie disciplinárneho konania za výroky Igora Matoviča o Židoch v koncentračných táboroch. Podnet podáva aj na niektorých poslancov Kotlebovej strany.
Matovič počas rozpravy o rokovacom poriadku podľa Danka prirovnal život Židov v koncentračnom tábore k poslancom NR SR.
Matovič v rozprave povedal: „Je to to isté, ako keby si v koncentračnom tábore povedali, že si zahrajú futbalový zápas Židia a dozorcovia. A zrazu tí dozorcovia povedia, že my sme dozorcovia, tak náš šéf koncentráku bude rozhodcom... Je to presne taká istá zvrátenosť. My ako opoziční poslanci alebo ako opozícia ťaháme v tomto mieste za kratší povraz. Tak ako Židia v koncentráku,“ povedal v prejave Matovič. Danko povedal, že v súvislosti s týmto výrokom vyjadrila „židovská obec“ znepokojenie.
Hrozí pokuta
Zároveň Danko upozornil aj na výroky poslancov Ľudovej strany Naše Slovensko, ktorí v rokovacej sále parlamentu hovorili o tom, že v Izraeli vládne apartheid. Má ísť o troch poslancov NR SR. Danko vedel menovať poslanca Milana Mazureka a poslankyňu Natáliu Grausovú.
V prípade disciplinárneho postihu môžu poslanci dostať pokutu tisíc eur.
Hlúpe prirovnanie
Ústredný zväz židovských a náboženských obcí v SR (ÚZ ŽNO) odsúdil výrok Igora Matoviča. Predseda hnutia OĽaNO-NOVA ním podľa predsedu zväzu Igora Rintela zľahčil holokaust.
"Igor Matovič si zrejme neuvedomuje, že Židom išlo o život. Futbal bolo to posledné, čo by si v koncentračnom tábore priali robiť. Takto zľahčovať holokaust je nielen neslušné, nemorálne, ale aj hlúpe," reagoval predseda ÚZ ŽNO na slová lídra OĽaNO-NOVA.
Pripomenul, že Slovensko v tomto období stratilo 70-tisíc spoluobčanov len preto, že sa narodili ako židia.
ÚZ ŽNO vyjadrilo ľútosť aj nad niektorými výrokmi poslancov parlamentu, ktoré podľa zväzu "hrubo prekrucujú elementárne historické fakty a šíria najprimitívnejšie povery o histórii židovskej komunity".
Rintel spresnil, že sú to najmä výroky poslankyne Natálie Grausovej o bývalom prezidentovi Slovenského štátu Jozefovi Tisovi. Tie sú podľa predsedu ÚZ ŽNO lživé.
"Podľa predstáv poslankyne mal dostať v Izraeli ocenenie za záchranu slovenských židov. Samozrejme, že nemohol a ani nedostal. Táto konšpirácia existuje už desaťročia a oháňajú sa ňou extrémisti. Na ich smolu sa však nezakladá na pravde," uzavrel Rintel.
Podáva trestné oznámenie
Igor Matovič sa dôrazne ohradzuje proti falošnej interpretácii jeho výrokov, podľa ktorej si robil vtipy zo Židov a ich utrpenia v koncentračných táboroch. Zároveň podáva trestné oznámenie na Andreja Danka za spáchanie trestného činu krivého obvinenia.
Ako uviedol v reakcii na začatie disciplinárneho konania proti nemu, jeho výrok bol klasickou slovnou metaforou, ktorá ani náznakom nehanobila Židov, ani nezľahčovala ich utrpenie, práve naopak. „Metaforou som chcel poukázať na totalitný prístup Andreja Danka voči opozičnej menšine v národnej rade,“ zdôraznil.
Matovič zdôraznil, že dlhodobo a opakovane verejne odsudzuje spochybňovanie holokaustu poslancami Ľudovej strany Naše Slovensko. Od predsedu parlamentu Andreja Danka to nezaregistroval ani raz.
„To však nebránilo Andrejovi Dankovi ma verejne krivo obviniť zo spáchania trestného činu hanobenia národa,“ uviedol s tým, že Dankovi osem mesiacov neprekážalo, že sa na pôde NR SR poslancami ĽS NS spochybňoval holokaust, urážali sa Rómovia a moslimovia.
Piatková reakcia Danka je podľa Matoviča len snaha o jeho diskreditáciu za každú cenu. „Aj komunistickí normalizátori si rovnako ako Andrej Danko mysleli, že keď majú funkciu, stávajú sa majiteľmi pravdy. Neváhali, rovnako ako Danko, krivo obviniť svojich názorových oponentov, prenasledovať ich a ničiť životy ich rodín,“ zdôraznil Matovič.
Predseda OĽaNO pripomenul, že Andrej Danko dlhodobo robil pobočníka človeku, ktorý opakovane urážal Maďarov, Rómov či Židov. „Nikdy sa voči tomu neohradil, len využíval výhody, ktoré mu spojenectvo s Jánom Slotom prinášalo. Najmä mnohomiliónový majetkový prospech z privatizácie a pochybných štátnych zákaziek,“ konštatoval.
Podľa neho je veľkým nešťastím, že Slovensko má za druhého najvyššieho ústavného činiteľa zakomplexovaného klamára s diktátorskými sklonmi. „Klamára, schopného prekrútiť akýkoľvek výrok, len aby mal z toho osobný prospech,“ dodal Matovič.
V tejto krajine nemá miesto
Výroky poslancov jednej opozičnej strany podnecujúce nenávisť a neznášanlivosť voči konkrétnej skupine ľudí, či zneužitie najväčšej tragédie 20. storočia na porovnanie neporovnateľného nemajú mať miesto v krajine rešpektujúcej základné ľudské práva a slobody.
V stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytla tlačová tajomníčka strany Most-Híd Františka Dušíková, to uviedol predseda strany Béla Bugár.
Podľa Bugára je dôležité hľadať nástroje na to, aby takéto výroky znevažujúce celé skupiny ľudí v Národnej rade SR boli postihnuteľné a aby sa viac neopakovali.
"Je to zodpovednosť nás všetkých poslancov a politikov bez ohľadu na to, či sme súčasťou koalície alebo opozície," dodal s tým, že sa ukazuje, že šírenie nenávisti nie je doménou len jednej extrémistickej strany, ale aj iných opozičných poslancov.
Premiér protestuje
Slovenská republika stojí na hodnotách SNP a je to krajina, ktorá plne rešpektuje udalosti, ku ktorým došlo počas druhej svetovej vojny. Vyhlásil to v piatok predseda vlády SR Robert Ficos tým, že popieranie a znevažovanie holokaustu je neprijateľné.
"Ako premiér ostro protestujem proti vyjadreniam niektorých opozičných politikov v NR SR, lebo hrubo urazili obete holokaustu. Nemôžem akceptovať toto grobianstvo a hulvátstvo, aby si niekto z takýchto udalostí robil žarty a štandardný politický súboj prirovnával k holokaustu," povedal premiér.
Podľa Fica Smer nebude mať žiaden problém podporiť iniciatívy, ktoré by takéto konanie postihovali. "Je správne, aby z imunity poslanca existovala v takomto prípade určitá výnimka," myslí si.
Na margo piatkového dátumu premiér uviedol, že sa aj ako radový občan veľmi teší z toho, že od priateľského rozdelenia Česko-Slovenska 1. januára 1993 sú si Česi a Slováci najbližší.
"Všetky prieskumy potvrdzujú, že vnímame ČR ako najbližšiu krajinu a jej občanov ako ľudí, ktorí sú k nám srdcom či mentalitou absolútne blízko. Veľmi mi záleží na tom, aby tieto vzťahy mali takú vysokú úroveň aj naďalej," konštatoval predseda vlády s dôvetkom, že nikdy neboli vzťahy také kvalitné ako teraz.
"Znevažujúce nálepkovanie či hanobenie akejkoľvek skupiny na základe jej rasy, etnickej príslušnosti či ideového presvedčenia je neprijateľné a nemôže byť tolerované kdekoľvek vo vyspelej demokratickej spoločnosti a tým viac na pôde zákonodarného zboru krajiny," uviedol v stanovisku aj šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák.

Beata
Balogová
