SME

Ako vygumovať dušu

Zmeniť človeka, jeho názory, hodnoty a správanie je omnoho jednoduchšie, ako si myslíte. Stačí niekoľko špeciálnych techník a premeníte sa na robota, ktorý robí to, čím ho naprogramovali.

Masové vymývanie mozgov nazývané aj reforma zmýšľania má v Číne veľkú tradíciu. Počas tzv. kultúrnej revolúcie šírili Červené gardy, plné mladých ľudí s vymytými mozgami, teror a hrôzu po celej Číne. (Zdroj: Profimedia)

Správa o hroznej udalosti sa na oficiálne miesta dostala až v noci a keďže nikto nerozumel, čo sa vlastne stalo, vyslali na miesto helikoptéry. Skoro ráno 19. novembra 1978 začala prvá z nich krúžiť nad Jonestownom a vojaci nechápali, čo vlastne z výšky vidia: okolo drevených stavieb sa rozprestieral nepravidelný pestrofarebný koberec.

V správe sa hovorilo aj o streľbe a preto boli opatrní - až keď videli, že nikde sa nič nehýbe, pilot našiel voľné miesto a pristál. Vtedy zbadali prvé telo, ležalo na bruchu, trocha napuchnuté, ale bez viditeľných zranení či krvi. Keď sa približovali k dreveným chatrčiam, tiel pribúdalo a až vtedy pochopili, že to, čo z výšky vyzeralo ako farebný koberec, boli ľudské mŕtvoly, stovky mŕtvol ležiacich vedľa seba alebo jedna cez druhú, dospelé osoby aj deti, zväčša tvárou k zemi.

Vo vzduchu visel zvláštny pach a nehybné ticho rušil len škrek vtákov a štekanie psov. Neskôr narátali 909 mŕtvych Američanov. Všetci boli členmi sekty Chrám ľudu (Peoples Temple), vedenej kazateľom Jimom Jonesom a podľa prvých zistení spáchali kolektívnu samovraždu vypitím smrtiaceho koktailu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Tretina obetí boli deti, čo znamenalo, že jed im dali vypiť rodičia. Keď táto správa a prvé šokujúce fotografie obleteli svet, takmer každý si položil otázku: ako mohli také niečo urobiť? Veď to boli dospelí a rozumní ľudia!

Kontrola nad myslením

Každý z nás, mentálne zdravých a rozumom obdarených ľudí, má pocit, že len tak ľahko nenaletí rôznym podvodníkom a manipulátorom. Pri čítaní správ o čudesných sektách a organizáciách alebo aj o ľuďoch, ktorí z ničoho nič dajú svoj majetok človeku, ktorý im zazvonil pri dverách, si hovoríme: Mne sa to stať nemôže, mám predsa rozum a skúsenosti, aby som takto naletel!

Pravda je však iná: náš rozum spoľahlivý nie je, dokáže nás zradiť a manipulátorských techník je toľko a sú také jednoduché, že šanca na odolanie je pri niektorých jedincoch minimálna.

Procesu získavania kontroly nad myslením iného človeka, na jeho ovládnutí a podrobení sa hovorí brainwashing, čo v preklade znamená „vymývanie mozgu“. Na tomto mieste musíme upozorniť, že nejde o vedecký termín, hoci vystihuje podstatu celej veci. Američania používajú termín „mind control“ (kontrola mysle), v Číne hovorili o „reforme zmýšľania“ či „myšlienkovej prevýchove“.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nech sa to volá, ako chce, ide o niečo veľmi znepokojujúce: naozaj je možné zmeniť a ovládnuť ľudskú myseľ? Ak áno, je tento stav trvalý? Dá sa ovládnuť cudzia myseľ aj bez súhlasu „obete“ ovládnutia? My musíme, žiaľ, skonštatovať, že áno, všetko toto je možné a používajú sa na to techniky veľmi brutálne, ale aj veľmi jemné a nenápadné.

Asasíni

Vari už od čias, keď ľudia začali myslieť, vznikla aj túžba ovládnuť myslenie iných ľudí, pretože výsledkom je poslušný jedinec, ktorý bez reptania plní príkazy, pracuje do vyčerpania, je nenáročný, ak treba, zabije niekoho iného alebo aj seba.

Prvé zmienky o takto „upravených“ ľuďoch sa spomínajú v súvislosti so sektou ismáilitov, ktorej sa hovorilo aj asasíni a fungovali asi od roku 1080 v Perzii. Slovo „assassin“ v niektorých jazykoch znamená úkladný vrah a pochádza zo slova „hashshashin“, po našom „hašašín“.

Šlo o vybraných mládencov, ktorých omámili silnými dávkami hašiša a zaviedli ich do nádhernej záhrady, kde sa im venovali ešte nádhernejšie devy. Keď mládenci z omámenia precitli, vysvetlili im, že práve boli v raji a presne tak to bude vyzerať, keď budú bojovať za svoju vieru a zomrú ako mučeníci.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Takto prevychovaní a zmanipulovaní mládenci teda zavraždili každého, na koho im ukázali a vyvolávali veľký strach, pretože pritom neváhali zomrieť. Už tento príklad nám hovorí, ako prebiehalo vymývanie mozgu: vybrali vhodných jedincov, dali im silnú drogu, vytvorili falošný prísľub a proces niekoľkokrát zopakovali.

Odvtedy tento postup používa väčšina siekt a rôznych hnutí a zväčša sa zaobídu aj bez drogy.

Politické procesy

Asasíni dávno padli do zabudnutia a muselo prísť 20. storočie, vek vedy a techniky a zároveň aj dvoch svetových vojen a nástupu totalitných štátov, aby sa ich odkaz pripomenul.

Politické procesy v Sovietskom zväze v 30. rokoch boli prvou lastovičkou: obžalovaní sa ochotne priznávali k absurdným obvineniam a dokonca ďakovali súdu, že dostali trest smrti. V západných demokratických štátoch tomu nevenovali pozornosť a správy o psychickej manipulácii považovali za hysterickú propagandu a výmysel.

Prebehol predsa riadny súd, obžalovaní mali obhajcu, tak kde je problém? Muselo prejsť pätnásť rokov, aby spozorneli aj v USA: ich vlastní vojaci, ktorí sa vracali zo zajatia v severnej Kórei (kam sa dostali počas Kórejskej vojny v rokoch 1950 – 1953) sa správali veľmi čudne: mnohí z nich ospevovali komunizmus a chválili svojich väzniteľov.

Časť z nich sa tohto názoru nezbavila ani po návrate domov. Ich príbuzní boli zaskočení z toho, ako sa zmenili: nepoznávali v nich ľudí, ktorými boli predtým, akoby boli v tranze a na veľa otázok odpovedali ako roboti.

Výroba súhlasu

Kombinácia fyzického a psychického násilia je kľúčom k zlomeniu človeka a jeho podriadeniu cieľom manipulátora. Sovietsky spisovateľ Iľja Erenburg vo svojich spomienkach hovoril o hrdinských veliteľoch, ktorí počas vojny nepoznali strach a šli do akcií, v ktorých hrozila smrť na každom kroku.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C4R3C na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu