BRATISLAVA. Projekt Zdravé komunity, na ktorý Európska komisia vyčlenila eurofondy ešte v auguste minulého roka, je ohrozený. Rezort zdravotníctva ako jeho garant doteraz nespustil jeho financovanie, informovala výkonná tajomníčka Platformy na podporu zdravia a znevýhodnených skupín Magdaléna Rothová.
Na projekt vyčlenila do roku 2020 Monitorovacia skupina Európskej komisie 12 miliónov 800 tisíc eur. Dodnes však ministerstvo zdravotníctva operatívne dotuje projekt len z prostriedkov štátneho rozpočtu.
"Miesto toho, aby hľadali riešenie, ktoré je dobré, hľadajú riešenie, ktoré je jednoduché. Pre nich," uviedol riaditeľ neziskovej organizácie Zdravé komunity Michal Kubo k návrhu ministerstva zriadiť príspevkovú organizáciu, ktorá by podľa neho tento viac ako desaťročný projekt zlikvidovala.
V rozbehnutí projektu bránia podľa prezidentky platformy Ľubomíry Slušnej-Franz byrokracia, administratívne obštrukcie a to, že ministerstvo by sa tohto projektu rado zbavilo.

Úspešný, ale na kolenách
O problémoch s financovaním projektu Zdravé komunity informoval manažment už v máji 2016, v októbri sa situácia vyhrotila. Ľubomíra Slušná-Franz informovala agentúru Sita v posledný októbrový deň, že "zamestnanci ešte stále nedostali výplatu za september a výplatu za august dostali len pred týždňom".
“Aj napriek tejto pozitívnej správe boli v pondelok dňa 31. 10. 2016 všetci zamestnanci informovaní o hrozbe hromadnej výpovede ku koncu roka.
„
O dva dni síce riaditeľ neziskovej organizácie Zdravé komunity Michal Kubo na fb stránke organizácie informoval, že "mzdy za september boli práve poukázané na účty zamestnancom", zároveň upozornil na stálu hrozbu hromadnej výpovede zamestnancom.
Rezort zdravotníctva prišiel s návrhom zriadiť v tomto prípade novú príspevkovú organizáciu.
"Konečne má Slovensko projekt, ktorý povýšil prácu v rómskych komunitách, štát sa spojil s mimovládnou organizáciou a používa v teréne jej know-how a niekto ho chce prerobiť alebo rozbiť? Máme dva mesiace do konca roka na to, aby sme túto situáciu vyriešili," povedal riaditeľ Michal Kubo.
Asistenti zdravia žijú z ruky do úst
“Jedinými rukojemníkmi tejto situácie sú práve rómski zamestnanci.
„
Ak by rezort zdravotníctva prevzal tento projekt pod svoju správu, ľudia z komunít, ktorí sa na ňom niekoľko rokov podieľajú, by podľa Michala Kubu prišli o svoju prácu.
Na projekte pracuje momentálne 237 ľudí, 205 asistentov v teréne, 21 koordinátorov a zamestnanci ústredia organizácie.
Obyvatelia osád, ktorí projekt dlhodobo a iniciatívne poctivo budovali, sú tak obeťami nefunkčnej byrokratickej mašinérie a rukojemníkmi nepochopiteľných prieťahov pri realizácii transferov finančných prostriedkov z fondov EÚ.

Bojujú zviditeľňovaním problémov
Čísla
211 lokalít má zdravotného asistenta
250 000 obyvateľov segregovaných komunít je odberateľom služby
91,8% zamestnancov tvoria Rómovia
Platforma na podporu zdravia znevýhodnených skupín zorganizovala vo štvrtok 3. novembra tlačovú konferenciu v Galérii Umelka v Bratislave s názvom Slovensko dotuje Národný projekt Zdravé komunity, na ktorý boli schválené eurofondy.
Ľubomíra Slušná-Franz v mene všetkých členov platformy a zamestnancov Zdravých komunít n. o. adresovala kompetentným otvorenú výzvu.
Otvorená výzva
„Apelujeme na členov Európskej komisie a na pracovníkov štátnej správy Slovenskej republiky v mene 237 zamestnancov Národného projektu Zdravé komunity, na prácu ktorých boli schválené finančné prostriedky z eurofondov a ktorým je vedenie projektu nútené dať na základe platnej legislatívy oznámenie o hromadnej výpovedi k 31. 12. 2016, aby okamžite riešili túto nepochopiteľnú situáciu.
Vyzývame všetky zodpovedné subjekty na zachovanie princípu partnerstva a medzisektorovej spolupráce ako jedného zo základných princípov vyspelých demokracií Európskej únie, partnerstva štátu a mimovládneho sektora, tak ako bolo dlhodobo plánované, v praxi overené a v projektovom zámere Národného projektu Zdravé komunity schválené.“
Zdroj: www.zdravekomunity.sk
Zdravé komunity
Projekt Zdravé komunity funguje od roku 2003 a začala ho mimovládna organizácia Asociácia pre kultúru, vzdelávanie a komunikáciu ACEC. Desať rokov pracovala ACEC na projekte sama a financovala ho zo sponzorských príspevkov.
Hlavným cieľom projektu bolo prehlbovať vzdelávanie a lepšie zdravie v marginalizovaných rómskych osadách tak, aby sami príslušníci osád chceli svoju zdravotnú situáciu zlepšiť.
Životné podmienky spolu s nízkym zdravotným uvedomením obyvateľov osád zvyšujú výskyt ohnísk infekčných a iných ochorení, čo má priamy dopad na zlý zdravotný stav obyvateľov rómskych komunít. Preto 91,8 percenta zamestnancov organizácie dnes tvoria Rómovia. Vykonávajú prácu asistentov v teréne, ale aj koordinátorov.
Po desiatich rokoch musela asociácia hľadať iné stabilné riešenie na financovanie programu. Aby získala celoslovenský záber a eurofondy, rozhodla sa spojiť so štátnou inštitúciou. Tou sa stalo ministerstvo zdravotníctva.

Autor: Zdravé komunity

Beata
Balogová
