BRATISLAVA 4. mája (SITA) - Viaceré uznesenia týkajúce sa Slovenskej televízie (STV), ktoré pred časom prijal parlamentný mediálny výbor a v utorok ich na požiadanie predsedu Národnej rady (NR) SR Pavla Hrušovského stiahol, môže mať podľa podpredsedu výboru Dušana Jarjabka "ďalekosiahle následky." Ako uviedol pre agentúru SITA, má totiž pocit, že "začína byť spochybňovaná úloha NR SR." Hrušovský poslancov upozornil, že uznesenia, v ktorých výbor kritizoval STV pre porušenie zákona a niektoré procesné chyby, sú proti rokovaciemu poriadku a proti Ústave SR. Ako skonštatoval, úlohou výboru nie je kritika verejnoprávnej televízie, túto kompetenciu má len vo vzťahu k Rade STV.
"Neviem potom, na čo ten parlament je, keď si nemá plniť svoju kontrolnú činnosť vo vzťahu k verejným financiám či koncesionárskym poplatkom," podotkol Jarjabek. Ako informoval, výbor si dá urobiť niekoľko právnych vyjadrení, či prijatými uzneseniami skutočne prekročil svoje kompetencie. Vedenie STV podľa neho vedome stupňuje napätie medzi nimi a výborom. "Ak to pôjde takto ďalej, bude sa k tomu musieť vyjadriť aj politické grémium parlamentu," dodal Jarjabek.
Člen manažmentu STV Branislav Zahradník vyjadrenia o stupňovaní napätia odmieta. Ako zdôraznil, práve naopak, televízia nemá o vyhrocovanie vzťahov s výborom ani najmenší záujem. "Ako verejnoprávna inštitúcia sme však v omnoho slabšej pozícii ako poslanci a pred takýmito až politickými zásahmi sa musíme brániť," skonštatoval. Ako poukázal, opakovanými legislatívnymi iniciatívami vháňajú viacerí poslanci STV "do kúta." Podľa neho je veľmi ťažké pri neustálom novelizovaní zákona o STV normálne fungovať a prijímať nejaké stratégie. "Veríme, že NR SR ako celok pochopí, že inštitúcia nemôže byť pod neustálym legislatívnym stresom," poznamenal. Ako dodal, s rozhodnutím výboru, ktorý prehodnotil prijaté uznesenia, je vedenie STV spokojné.
Člen výboru Tomáš Galbavý, ktorý za pôvodné uznesenia nehlasoval, upozornil už vtedy, že výbor ide nad rámec svojich právomocí. "Niektoré uznesenia mali charakter súdnych rozhodnutí a to nám neprináleží," uviedol pre agentúru SITA. Na takéto rozhodnutia sú podľa neho nezávislé inštitúcie. "Pevne verím, že v budúcnosti budeme prijímať len také uznesenia, ktoré budú odrazom našich právomocí a kompetencií," povedal. Ako dodal, veľmi si váži, že aj poslanci, ktorí za pôvodné uznesenia hlasovali, prijali argumenty predsedu parlamentu.