BRATISLAVA. Vlečúce sa vyšetrovanie kauzy Bašternák bez konkrétnych výsledkov vyprovokovalo ku kritike už aj prezidenta Andreja Kisku.
V najnovších vyjadreniach otvorene kritizoval nielen stav vyšetrovania, ale aj postoj vládnych strán, ktoré podľa neho svojou nečinnosťou prehlbujú nedôveru ľudí v štát.
„Som smutný z toho, že sa pri riešení kauzy doteraz nič zásadné neudialo. Od začiatku prípadu všetci vieme, že rečiam o dvanástich miliónoch, ktoré niekto priniesol v hotovosti, sa nedá veriť. Preto sa nedá rozumieť tomu, prečo zatiaľ nie je nikto stíhaný,“ povedal Kiska v rozhovore pre Trend.
V kauze, pre ktorú sa opozícia už dvakrát pokúsila odvolať ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer) a raz aj premiéra Roberta Fica (Smer) dosiaľ nie je nik obvinený.
Po mesiacoch vyšetrovania Národná kriminálne agentúra len minulý týždeň začala trestné stíhanie pre krátenie daní pri výstavbe bytovky Bonaparte, v ktorej býva premiér. Aj toto stíhanie však prebieha vo veci, nie proti konkrétnym ľuďom.
Naďalej sa čaká, ako dopadne vyšetrovanie okolností, za akých od podnikateľa Ladislava Bašternáka odkupovali podiel vo firme B. A. Haus Kaliňák s exministrom dopravy Jánom Počiatkom.
Bez vysvetlenia zostávajú zatiaľ aj podozrenia finančnej polície, že Bašternák má vyšší majetok, ako sú jeho legálne príjmy. Rozdiel má byť minimálne 675-tisíc eur.
Prokuratúra v stredu nepovedala, či prípad postúpi na súd.

Čaká sa aj na pokutu
Kiska spomedzi svojich vyjadrení zatiaľ najtvrdšie kritizoval aj lipnutie Kaliňáka na ministerskom poste. Z neho mal podľa hlavy štátu už dávno odísť.
„Keď verejný činiteľ garantuje vyšetrenie prípadu, tak aj keby vznikla len hypotetická otázka, či nemá na prípad priame prepojenie, už vtedy je vecou elementárnej slušnosti, aby v takej situácii odstúpil. To sa neudialo,“ dodal prezident.
Odvolávanie ministrov do troch minút pri podozrení z korupcie kedysi sľuboval aj Fico.
“Pred štyrmi rokmi to bol analógový svet, svet kešu, svet, keď sa platili veci.
„
Dlhoročný šéf vnútra od začiatku kauzy tvrdí, že dôvod na svoj odchod nevidí. Spočiatku pritom zavádzal už pri vysvetľovaní svojho vzťahu s Bašternákom a obchodovanie s ním popieral, hoci od neho odkupoval podiel v B. A. Haus.
Ešte pred uzavretím vyšetrovania Bašternáka o jeho údajných platbách 12 miliónov eur v hotovosti taktiež tvrdil, že prebehli v minulosti, keď bol „analógový svet, svet kešu, svet, keď sa platili veci“.
Za zatajenie obchodovania s Bašternákom stále hrozí Kaliňákovi aj pokuta prevyšujúca desaťtisíc eur. Udeliť mu ju môže výbor pre nezlučiteľnosť funkcií, a to konkrétne za to, že vo svojich majetkových priznaniach neuviedol pohľadávku voči firme B. A. Haus.
Konanie výboru už pribrzdila NAKA, ktorá poslancom odmietla dať potrebné podklady, ktoré si vyžiadali. Poskytnutie dokladov prisľúbil aspoň Kaliňák, hoci podľa šéfa výboru Martina Poliačika sa tak zatiaľ ešte nestalo. Na stôl by mali dostať účtovné uzávierky B. A. Haus.
„Aby sme z nich vedeli odčítať, kedy sa Kaliňákovi začalo majetkové právo v spoločnosti a kedy sa skončilo,“ vysvetlil Poliačik. Až následne budú poslanci rozhodovať o troch konaniach proti Kaliňákovi.
Štvrté, týkajúce sa úveru, z ktorého Kaliňák obchod hradil, výbor už zastavil.

Aj ďalšie kauzy
Obchodovanie Kaliňáka s Bašternákom nie je jediná vec, ktorá ministra v súčasnosti ťaží. Košický právnik Milan Chovanec ho spolu s Počiatkom označil za spoluaktérov v kauze veľkých daňových podvodov, pri ktorých štát údajne prišiel o 80 miliónov eur. Aj tento prípade je stále neuzavretý. Problémy preň majú zatiaľ najmä novinárky, ktoré o kauze písali.
Kaliňákov rezort taktiež ešte pred troma rokmi prihral cez diplomaciu dotáciu 92-tisíc eur pre firmu Erupsi, za ktorou je Kaliňákov sused, kamarát a spoločník v podnikaní Marek Turčan.
Peniaze boli určené na pomoc Čiernej Hore pri budovaní ochrany hranice v rámci plánovaného vstupu do EÚ. Za firmou Eurpsi sú aj ďalší dobrovoľní hasiči, ktorí na príspevkoch od štátu získali státisíce eur.

Beata
Balogová
