BRATISLAVA. Čo nemohol povedať poslancom, povedal napokon prezidentovi. Šéfovi vyšetrovacieho tímu Gorila Marekovi Gajdošovi, ktorý odchádza pre zásahy do vyšetrovania, nedovolili prísť na branno-bezpečnostný výbor, no pozval ho k sebe prezident Andrej Kiska.
Stretnutie trvalo približne pol hodiny. Gajdoš po stretnutí nechcel hovoriť o detailoch, keďže ide o živú kauzu. Povedal, že jeho doterajšie výroky platia, a tiež, že väčšina informácií v spise Gorila sa ukazuje ako pravdivá.
"Nieslo sa to vo všeobecnejšom kontexte, aj historickom, ako sa vyvíjala kauza Gorila od roku 2006 až doteraz. Nebolo to nič konkrétne," povedal Gajdoš. Musí zachovávať mlčanlivosť a dbal na to, aby "sa nepovedali veci, ktoré nie sú dodnes ustálené".
Zopakoval, že dôvody jeho odchodu do civilu platia, no viac spresniť nechcel.
Prezidentov hovorca Roman Krpelan zopakoval, že prezident si chcel vypočuť informácie priamo od vyšetrovateľa. Budúci týždeň sa Kiska stretne s policajným prezidentom Tiborom Gašparom.
Krpelan nevylúčil, že prezident sa opätovne stretne aj so špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom, ktorý prípad dozoruje.
"Toto stretnutie vnímame ako súkromnú iniciatívu prezidenta, ku ktorej nevidíme dôvod sa vyjadrovať," odkázal tlačový odbor ministra vnútra Roberta Kaliňáka zo Smeru. Práve on Gajdošovi minulý týždeň neumožnil vystúpiť pred parlamentným výborom, ktorého zvolanie si vynútila opozícia.
Napokon na ňom tak vystúpil len on a policajný prezident Tibor Gašpar.
Podmienky a prístup
Gajdoš požiadal o odchod do civilu po sedemnástich rokoch v službe. Za odchodom sú podľa neho podmienky, v ktorých sa ocitol a prístup viacerých ľudí, ktorí mali "vplyv na jeho prácu a nepriamo aj výsledky“.
Čo mal presne na mysli, dosiaľ nepovedal.

Policajný prezident však pre Gajdošove výroky podal trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre podozrenie z marenia spravodlivosti.
Predtým ešte vyhlásil, že vyšetrovateľ z polície uteká, lebo jeho tím v kauze Gorila nemá výsledky. Po zasadaní výboru už tvrdil, že to tak nie je a že sa Gajdošovi za prácu poďakuje.
Aj pre trestné oznámenie nechcel Gajdoš hovoriť o prípade bližšie. Pracuje na tom, aby výsledky dokazovania dal dohromady v podobe, v ktorej ich dostane jeho nástupca. "Potom budem mať aj lepší prehľad, aby som sa k vyšetrovaniu bližšie vyjadril."
Vypočuť chcel aj premiéra Roberta Fica zo Smeru, ktorého spis Gorila spomína ako návštevníka konšpiračného bytu. "Pokus tam bol." Špeciálny prokurátor však robil previerku spisu, a tak sa nejaký čas podľa Gajdoša nedalo pokračovať.
Či Fico skutočne chodieval do bytu na Vazovovej, ktorý spomína Gorila, vyšetrovací tím podľa jeho slov zatiaľ nedokazoval.
Fico na túto otázku odmieta odpovedať už od vypuknutia kauzy. Vo štvrtok však tvrdil, že je kedykoľvek pripravený vo veci vypovedať.
"Gorila, to je privatizácia, provízie a kupovanie poslancov za druhej vlády Mikuláša Dzuridnu," povedal. K svojej úlohe v prípade sa však opäť nevyjadril.
Prečo Fica dosiaľ nevypočuli, pritom nemá kto preveriť. Na Kováčika totiž pred uzavretím prípadu nemá dosah ani generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Ten ešte v júni povedal, že do kauzy preto vstupovať nebude. Navyše, práve generálna prokuratúra by prišla na rad v prípade opravných prostriedkov.
Kováčik sa vo štvrtok ku kritike svojho prístupu ku kauze nevyjadril.
“Prácu vyšetrovateľa som vždy mal a stále mám rád, avšak podmienky, v ktorých som sa vzhľadom na prístup viacerých osôb majúcich vplyv na moju prácu a nepriamo aj na jej výsledky ocitol, sú z dlhodobého hľadiska mnou subjektívne netolerovateľné.
„
Šéfovia: Nemal problém
Kaliňák s Gašparom minulý týždeň poslancom zhodne tvrdili, že Gajdoš nemal problém s vedením polície ani ministerstva, ale mal isté nezhody s Kováčikom. Gajdošovu neúčasť vysvetľovali tým, že musí dodržať mlčanlivosť.
"Mohol by len prísť a v tichosti tu sedieť,“ vysvetľoval Kaliňák, podľa ktorého na zasadanie výboru nikdy nechodia policajti ani vyšetrovatelia, ale iba šéfovia jednotlivých inštitúcií.
Kiska sa proti Kaliňákovi ohradil aj v kauze Bašternák. V rozhovore pre Trend ho kritizoval, že lipne na ministerskej stoličke.
"Od začiatku prípadu všetci vieme, že rečiam o dvanástich miliónoch, ktoré niekto priniesol v hotovosti, sa nedá veriť," povedal prezident. "Preto sa nedá rozumieť tomu, prečo zatiaľ nie je nikto stíhaný."
Keď verejný činiteľ zaručí vyšetrenie prípadu, hovorí Kiska, tak aj keby vznikla len hypotetická otázka, či nemá na prípad priame prepojenie, mal by odstúpiť. Prezident to považuje za prejav elementárnej slušnosti. "To sa neudialo," povedal.
Kaliňák na jeho kritiku nereagoval.


Beata
Balogová
