SME

Falun Gong žiada Fica, aby sa ich na samite s Čínou zastal

Prívrženci Falun Gong, metódy cvičení zušľachťovania mysle a tela, čelia v Číne prenasledovaniu od roku 1999.

Robert Fico na brífingu počas Programovej konferencie Smeru v Bratislave.Robert Fico na brífingu počas Programovej konferencie Smeru v Bratislave. (Zdroj: SME Jozef Jakubčo)

BRATISLAVA. Slovenská asociácia Falun Gong žiada premiéra Roberta Fica, aby na nadchádzajúcom samite krajín strednej a východnej Európy a Číny, ktorý sa začne v sobotu 5. novembra v lotyšskej Rige, predložil otázku porušovania ľudských práv v Číne.

Agentúru SITA o tom informoval Marek Tatarka z asociácie Falun Gong na Slovensku. "Vzhľadom na to, že Slovensko ako súčasná predsednícka krajina Rady EÚ nesie aj určitú morálnu zodpovednosť, dovoľujeme si Vás vyzvať, aby ste v súlade so stanoviskom Európskeho parlamentu pri rozhovoroch s predstaviteľmi Čínskej ľudovej republiky predložili otázku násilných odberov orgánov praktizujúcim Falun Gong a žiadali zastavenie týchto praktík a ich nezávislé vyšetrenie," uvádza sa v liste premiérovi.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Odsúdiť nehumánne transplantácie orgánov

Uznesenie Európskeho parlamentu z 12. decembra 2013 okrem iného odporúča Európskej únii a jej členským štátom verejne odsúdiť nehumánne transplantácie orgánov v Číne a zvýšiť povedomie o tejto problematike medzi občanmi, najmä tými, ktorí cestujú do Číny. Toto uznesenie sa vzťahuje aj na prívržencov etnickej skupiny Ujghur a tibetských väzňov v Číne.

Dokumentom zároveň únia vyzvala čínske orgány, aby osobitnému spravodajcovi OSN pre mučenie a iné kruté, neľudské a ponižujúce zaobchádzanie alebo trestanie a osobitnému spravodajcovi OSN pre slobodu náboženského vyznania alebo viery povolili nezávislé vyšetrovanie transplantácií orgánov v Číne. Z uznesenia Európskeho parlamentu tiež vyplýva, že až 90 percent transplantovaných orgánov pochádza od ľudí z väzenia.

SkryťVypnúť reklamu

Tatarka skonštatoval, že tým, že západné krajiny diplomaticky prijímajú oficiálnu čínsku politiku popierania a zľahčovania zločinov spojených s násilným odberom orgánov aj napriek rezolúcii Európskeho parlamentu z roku 2013, stávajú sa spoluvinníkmi tohto "zločinu proti ľudskosti". Je presvedčený, že dobré vzťahy vrátane hospodárskych vzťahov medzi krajinami musia stáť na dvoch pilieroch - vzájomnej úcte a otvorenosti. "Touto výzvou chceme prispieť k tomu, aby sa neúcta voči ľudským životom, akou porušovanie ľudských práv iste je, nedostala do základov vzťahov medzi Slovenskom a Čínskou ľudovou republikou," dodal Tatarka.

Sto miliónov ľudí

Prívrženci Falun Gong, metódy cvičení zušľachťovania mysle a tela, čelia v Číne prenasledovaniu od roku 1999. "Zo štatistického prieskumu čínskej vlády vyplynulo, že tento systém praktizuje okolo 100 miliónov ľudí. Táto vysoká popularita ako i duchovné pozadie Falun Gong sa stali tŕňom v oku čínskej vláde, ktorá sa rozhodla Falun Gong všetkými možnými spôsobmi potlačiť," na svojej webovej stránke to uvádza Slovenská asociácia Falun Gong. Čínsky režim sa nevedel zmieriť s narastajúcou popularitou Falun Gong a "postavil ho na úroveň triedneho nepriateľa," uviedol Tatarka v tlačovej správe.

SkryťVypnúť reklamu

"Jedným z najvýznamnejších mechanizmov, prostredníctvom ktorých Európska únia, a teda aj Slovenská republika priamo, a v ostatnom období pomerne úspešne v téme Falun Gong vplývajú na čínsku vládu, je ľudskoprávny dialóg EÚ - Čína," pre agentúru SITA to povedal hovorca ministerstva zahraničných vecí Peter Stano s tým, že tento dialóg sa naposledy uskutočnil koncom minulého roka v Pekingu už 34. raz.

Slovensko tiež privítalo výsledky druhej návštevy osobitného predstaviteľa EÚ pre ľudské práva Stavrosa Lambrinidisa v Číne v novembri 2015, ktorý rokoval s čínskymi partnermi o otázkach dodržiavania ľudských práv. V rámci týchto rokovaní sa Lambrinidis zaujímal aj o zásahy proti prívržencom Falun Gong v Číne s dôrazom na násilné odoberanie orgánov väzňom. "Čínska strana sa zaviazala od týchto praktík upustiť," uviedol Stano s tým, že túto tému opäť otvoria v 35. kole ľudskoprávneho dialógu s Čínou, ktorý sa bude konať 10. a 11. novembra v Bruseli.

Robert Fico

Súvisiace témy: Čína
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  3. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  4. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  5. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  2. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL
  3. V Polkanovej zasadili dobrovoľníci les budúcnosti
  4. Drevo v lese nie je dôkaz viny:Inšpekcia dala LESOM SR za pravdu
  5. Recept proti inflácii: investície do podnikových dlhopisov
  6. Skupina UCED expanduje v Česku aj v strednej Európe
  7. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná?
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 10 884
  2. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 5 123
  3. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 5 088
  4. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 508
  5. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 3 273
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 2 713
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým 2 453
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 280
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu