BRATISLAVA. Výbor Národnej rady pre zdravotníctvo, ktorý mal v piatok diskutovať o situácii v štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP), nerokoval. Na zasadnutie sa totiž nedostavil ani jeden koaličný poslanec, výbor tak nebol uznášaniaschopný. Rokovanie iniciovali svojimi podpismi opoziční poslanci s cieľom prediskutovať rekordnú stratu, s ktorou má tento rok VšZP skončiť.
Z jedenásťčlenného výboru chýbalo všetkých šesť koaličných poslancov. Ospravedlnili sa predseda Štefan Zelník (SNS), podpredseda výboru Tibor Bastrnák (Most-Híd) aj členovia Igor Janckulík (Most-Híd), Richard Raši (Smer), Juraj Blanár (Smer) a Jozef Valocký (Smer).

Za účasti Druckera
Päť opozičných poslancov prišlo, ale na otvorenie rokovania je potrebná nadpolovičná väčšina všetkých členov výboru. Na zasadnutie sa dostavili aj minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru), generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan, bývalý šéf VšZP Miroslav Vaďura, oficiálne však rokovať nemohli.
Všeobecná zdravotná poisťovňa, ktorá je najväčšou na trhu, očakáva na konci tohto roka rekordnú stratu 283 miliónov eur. Štátna poisťovňa je v strate od augusta po tom, čo zreálnila tvorbu technických rezerv. Vlani VšZP vykázala zisk 17,6 milióna eur, mala však skončiť v mínuse.
Minister Drucker, ako aj šéf VšZP Kočan deklarovali, že poistenci nemusia mať pre hospodárske výsledky štátnej poisťovne obavy. Solventnosť poisťovne a úhrady pre nemocnice či ambulancie podľa Kočana ohrozené nie sú. Keďže ide o účtovnú stratu, VšZP má svoje záväzky uhrádzať v lehotách splatnosti.

Za zatvorenými dverami
Bývalý šéf štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne Miroslav Vaďura necíti vinu za to, že VšZP skončí rok 2016 s rekordnou stratou.
Povedal to v piatok novinárom na pôde parlamentu, kde sa plánoval zúčastniť na mimoriadnom zasadnutí Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo.
Vaďura, minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) aj súčasný šéf VšZP Miroslav Kočan však ostali s opozíciou diskutovať za zatvorenými dverami takmer dve hodiny.
"Ja si svoje argumenty predostriem pred vyšetrovateľom a odborne si ich obhájim. Vinu určite necítim. Výsledok roku 2015 je taký, aký mal byť. Bol zostavený a spracovaný s príslušnou odbornou starostlivosťou tak, ako sa vyvíjali príjmy, výnosy a náklady na výkony zdravotnej poisťovne," povedal Vaďura.
Na otázku, ako k strate vôbec došlo, Vaďura poznamenal, že za posledných desať rokov zdravotnej starostlivosti sa zvýšili o 100 percent výkony ekonomicky aktívnych ľudí.
"Teda ľudia, ktorí sú v pracovných procesoch, platia svoje odvody a tie sa objemovo zvýšili o 100 percent. Odvody poistencov štátu iba o 60 percent. Pritom poistenci štátu majú trojnásobné náklady na zdravotnú starostlivosť, ako ekonomicky aktívne osoby. Tak ja sa pýtam, či tento systém nie je choro postavený? Čo potom s týmto môžu manažéri urobiť?" povedal Vaďura.
On sám je presvedčený, že solidarita a solidárnosť majú platiť. "Poistenci štátu, teda najmä deti a dôchodcovia, majú trojnásobné náklady a nemôžu to ťahať chudáci pracujúci, ktorí budú dávať trikrát toľko ako poistenec štátu. Toto nemôže dlhodobo fungovať," povedal.