BRATISLAVA. Sieť environmentálnych organizácií Ekofórum chce do pondelka predložiť hromadnú pripomienku k materiálu Aktualizácia koncepcie využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030, ktorý ministerstvo životného prostredia (MŽP) predložilo do pripomienkového konania.
Ako uvádza Ekofórum, ide o prepracovaný plán na výstavbu malých vodných elektrární (MVE).
Chrániť slovenské rieky
Voči doteraz platnej koncepcii vedie od roku 2014 Európska komisia konanie proti Slovensku pre možné porušenie viacerých európskych smerníc a dlhodobo voči nej vznášajú výhrady odborníci, samosprávy aj verejnosť.
Pripomienka má podľa Ekofóra chrániť slovenské rieky „pred nepremyslenou výstavbou malých vodných elektrární“.
Environmentalisti tvrdia, že MŽP nepripravilo dokument, ktorý by bol základom pre udržateľné využívanie vôd.
„Nezmenili sa ciele koncepcie, chýbajú jasné pravidlá podporujúce budovanie komunitných MVE a mikro MVE, v platnosti zostávajú neprehľadné postupy prideľovania profilov MVE,“ uvádza sa v hromadnej pripomienke, ktorú môže do 7. novembra podpísať aj verejnosť.
Ekofórum v pripomienkach žiada prepracovanie kritérií pre výber profilov na výstavbu MVE tak, aby bolo zabezpečené všetky ekosystémy riek, nielen výroba energie. MVE by sa nemali budovať v oblastiach s rizikom povodní, osobitne v intravilánoch obcí, v navrhovaných či existujúcich územiach európskeho významu a v miestach významných pre ochranu vôd.
Vplyv na životné prostredie
Požaduje aj prehodnotenie podielu výroby energie v malých vodných elektrárňach, pričom v prípade už existujúcich, ale nevyužívaných MVE, žiada doplniť návrhy, ako s nimi ďalej naložiť.
MŽP by malo podľa Ekofóra vypracovať úplne novú koncepciu využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov, ktorá bude založená na najlepších dostupných vedeckých poznatkoch o vplyvoch hydroenergetických zariadení na životné prostredie a bude zahŕňať aj hodnotenie ich vplyvov na stav vôd, biotopov a krajiny.
Vodná politika krajín EÚ sa riadi Rámcovou smernicou o vode, ktorá na Slovensku platí od roku 2004, zatiaľ sa však podľa aktivistov uplatňovala iba formálne.
Výsledkom je zhoršenie stavu viac ako 40 percent slovenských vodných útvarov za posledných šesť rokov. Environmentalisti dlhodobo kritizujú výstavbu malých vodných elektrární bez toho, aby riešila napríklad prevedenie rýb a iných organizmov cez bariéry a aby sa chránili vodné ekosystémy.
Žiadnym spôsobom tiež nerieši prepojenie ochrany vôd s nevhodnými poľnohospodárskymi postupmi a hospodárením v lesoch.